V soboto, 19. novembra 2022, je bilo praznično v Banja Luki. Društvo Triglav je že 23. praznoval praznik, posvečen sv. Martinu. Več pa vabljeni, da preberete v prispevku, ki so nam ga poslali.
Društvo Triglav je letos praznovalo praznik, posvečen sv. Martinu in to že 23. V soboto, 19. 11. 2022 smo se v prijetnem vzdušju zbrali v dvorani hotela Astoria.11. november ali Martinja je bil v preteklosti zelo pomemben dan, saj njegove korenine segajo tako daleč, da nam danes razlog za njegovo praznovanje ni povsem jasen. Dejstvo je, da ga na širokem območju Evrope, pa tudi pri nas na Balkanu, praznujejo kot sv. Martin ali Martindan. Danes je praznik, ki je tradicionalno povezan s krstom vina, ko se mošt spreminja v vino. Za vinogradnike in vinarje je zelo pomemben. Praznuje se ob dobri družbi, hrani, pijači in seveda dobrem vinu in letos smo ponovili dobro vzdušje, ki nam ga prinaša to praznovanje.
Program je vodila Mihaela Lunić, ki je prisotne najprej povabila, da z minuto molka počastimo našo drago predsednico Marijo Grbić, ki smo jo izgubili sredi letošnjega leta.
Nato je k nagovoru povabila člana izvršnega odbora Mladena Lunića. V svojem nagovoru se je ozrl na leto, ki je za nami, in ugotovil, da smo ne glede na vse, kar se je dogajalo, še vedno lahko ponosni na številne projekte in aktivnosti, ki smo jih uresničili v letu 2022 (delavnica Lepljenka za mlade, predstavitev knjige Sama Dražumeriča, ustvarjalna delavnica za otroke, obisk ministrice za Slovence v zamejstvu in po svetu Helene Jaklitsch, literarni večer Barbare Hanuš, svetovni dan čebel, zaključek dopolnilnega pouka, 13. Slovenski dan v Slatini, 9. kviz za otroke, izid in promocija dvojezične knjige mlade članice Milice Marjanović, srečanje slovenskih pevskih zborov v Bosni in Hercegovini). Posebej je pozdravil veleposlanika Damijana Sedarja in se mu zahvalil za podporo, ko nam je bilo najtežje, pa tudi za udeležbo na tem dogodku. Zahvalili so se tudi vsem našim aktivnim članom, ki ohranjajo slovensko kulturo in tradicijo, še posebej učencem dopolnilnega pouka in njihovi učiteljici Barbari Goršič, članom Mešanega pevskega zbora Davorin Jenko in članom otroške folklorne skupine. Zahvalili so se tudi vsem organom in institucijam, ki so spremljali naše letošnje delo, in sicer Vladi Republike Slovenije, oziroma Uradu za Slovence po svetu, Vladi Republike Srbske – Ministrstvu za izobraževanje in kulturo, Mestu Banja Luka in Mestu Laktaši, Slovenski izseljenski matici, Osnovni šoli Holandija Slatina, predvsem pa Društvu za razvijanje prostovoljnega dela iz Novega mesta.Na kraju je prisotnim prenesel pozdrave Dušana Tomažiča iz daljne Argentine, ter povabil veleposlanika Damijana Sedarja, da nagovori zbrane.
Damijan Sedar je v svojem govoru povedal, da z veseljem spremlja tako naše društvo kot vsa slovenska društva v Bosni in Hercegovini. Omenil je predvsem mlade, ki jih na tem dogodku ni manjkalo, in poudaril, da so oni prihodnost.
Potem je Mešani pevski zbor Davorin Jenko izvedel dve skladbi pod vodstvom gospe Vesne Šišljagić, in sicer Tam sem jaz doma Antona Petla in Pridi nazo Andreja Maroša.
Sledil je slovesni trenutek večera – krst vina. V Bosni in Hercegovini smo Slovenci znani kot dobri vinogradniki in vinarji. V preteklosti so krst vina naših dedov opravljali sosedje, sokrajani, katerih presoja o vinu je bila zelo pomembna. Za to priložnost smo prosili svetega Martina in njegovega pomočnika Mošteka, da nas pokropi, okadi in blagoslovi. Prišli so iz Prlekije, Ormoža. Na zanimiv način so nam prikazali obred krsta vina, ob katerem smo vsi sproti uživali in nazdravljali.
Vse to je z budnim očesom kamere RTRS spremljal naš prijatelj Draško Ignjatić, voditelj oddaje Mala Evropa.
Po slavnostnem delu programa je za dobro zabavo poskrbel ansambel Efekt iz Novega mesta, ob njihovi glasbi pa so uživali vsi prisotni.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2022 © Vse pravice pridržane.