Na Osnovni šoli Notranjski odred Cerknica so v soboto, 18. 11. 2023, uspešno izvedli že 5. mednarodno konferenco Vzgoja za ljubezen do domovine in države: Jezik kot temelj narodne identitete. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku pripravila Erika Ašič, koordinatorka odbora za pripravo 5. mednarodne konference. 

 

Konferenco smo izvedli hibridno – v živo in preko spleta. Z nami so bili poleg številnih udeležencev iz Slovenije tudi gostje iz Argentine, Avstrije, Nemčije, Italije, Hrvaške, Ukrajine, Belgije in Kanade. Skupaj nas je bilo preko 110, od tega nekaj čez 30 preko spleta.

 

Imeli smo res lep, navdušujoč in dobrih vsebin poln dan. Po izjemnih glasbenih točkah in dramski točki v pripravi OŠ Notranjski odred Cerknica so nas nagovorili: ravnateljica OŠ Notranjski odred Cerknica Ines Ožbolt; predsednica Društva katoliških pedagogov Slovenije (glavni organizator) Marija Žabjek, predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič ter predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Alojz Peterle. Vsi so poudarili odgovornost vsakega posameznika za skrb za lep jezik. 

 

Sledila so plenarna predavanja. Akad. Marija Stanonik je poudarila, da je jezik duša naroda. Ustavila se je ob kratkem zgodovinskem pregledu razvoja slovenskega jezika ter opozorila na veliko preganjanje slovenskega jezika za slovenskimi mejami ter neizmerno ljubezen tamkajšnjih Slovencev, da so slovenski jezik ohranili. V razmislek nam je v primerjavi s tem postavila vprašanje – kaj pa mi v Sloveniji? Ali dovolj skrbimo, da bi slovenski jezik ohranili? Ga dovolj ljubimo?

 

Dr. Andrej Fink je pripravil nagovor z naslovom Jezik kot orodje in izraz naše samobitnosti. Poudaril je, da se je slovenski jezik ohranjal preko kulture, znanosti in literature in ne preko politike – pomeni: iz ljubezni, iz samobitnosti. Pozval je, naj tudi v šolah in javnem življenju ostajamo zvesti slovenskemu jeziku, naj nam bo to še naprej »pot do zveličavne omike in napredka našega naroda sredi Evrope.«

 

Dr. Kozma Ahačič se je obrnil na vse, ki vzgajajo; na učitelje vseh strok in na vzgojitelje. Poudaril je, da lahko prav vsak učitelj vsakega predmeta skrbi za lep jezik ter tega uči tudi učence – da je tudi pri geografiji in zgodovini pomembno upoštevati npr. zapisovanje z veliko začetnico in pri matematiki slovnično pravilno zapisovati odgovore in navodila, prav tako pri biologiji, kemiji, fiziki ipd. Prav vsakdo je odgovoren za pravilno rabo slovenskega jezika. Tudi na univerzi.

Občinstvo spremlja govorce na odru

V nadaljevanju dne smo se udeleženci razdelili v 5 skupin, kjer smo spremljali predstavitev različnih prispevkov iz različnih držav. Tri skupine so potekale v živo, ena je bila hibridna, ena pa spletna. Prav vse so bile vsebinsko bogate, poučne in ganljive. Poslušali smo tako strokovne prispevke kot osebne izpovedi. Sodelovali so udeleženci različnih poklicev. To je poseben čar konference, ki vsakomur odpira obzorje znanja, razumevanja, čutenja.

 

Prepričani smo, da je konferenca enkratna priložnost za prikaz izjemne ustvarjalnosti slovenskih učiteljev, ki svojim učencem prenašajo vrednote slovenstva. Po drugi strani pa je povezava z zamejstvom in izseljenstvom tudi zanje priložnost, da spoznajo, začutijo in doživijo, kako močna vez je ljubezen do domovine, ki jo gojijo in živijo Slovenci izven matične domovine. Vse to smo videli na letošnji konferenci. Vsi prispevki so objavljeni v e-zborniku, ki je dostopen na spodnji spletni povezavi.

 

Iskrena hvala prav vsakemu udeležencu, da je prispeval svojo dobro voljo, naklonjenost, znanje. Skupaj smo ustvarili res lep dogodek, ki bo še dolgo odmeval v nas. Se prihodnje leto vidimo spet?

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.