V začetku julija so se po dolgem obdobju omejitev zaradi pandemije končno spet zbrali na Slovenskem dnevu naši rojaki, ki živijo v Kanadi. Vabljeni, da preberete, kaj so zapisali, o tem čudovitem dnevu.
Nedelja, 3. julij 2022, je bila poseben dan. Nebo je bilo svetlo modro, zunaj je bilo prijetnih 20 stopinj, dvorana pa je bila polna ljudi. Zastave, razporejene ob cesti, so vabile. Nad mestom je bilo čutiti navdušenje.
V kuhinji se je slišal živahen klepet in smeh. Kuharice so pripravljale dnevne obroke, šnicle, krompir, solato ter vse ostalo na meniju. Poleg tega so člani Kanadsko - slovenskega zgodovinskega društva in Slovenskega doma zavzeto postavljali svoje razstave.
Zunaj so skrbeli še za zadnje podrobnosti. Postavljeni so bili stoli, na eno od klopi je bil pritrjen veliki zemljevid Slovenije, za to priložnost so odmaknili športno opremo, vse v pripravi na popoldansko rajanje.
Za mnoge, ki so prišli obhajati ta dan je bila ob 11. 50 sveta maša. Bilo jih je veliko. Zdelo se je, da so se po maši vsi odpravili v dvorano, da bi zaužili pripravljene jedi. Pravzaprav jih je tja prišlo toliko, da je zmanjkalo hrane in začeli so iskati način, s katerimi bi nahranili lačno množico. Vsi, ki so še čakali na okusne jedi, so z veseljem sprejeli klobase in čevapčiče. Do tega dne namreč ni bilo takšnega povpraševanja po kulinaričnih dobrotah in mnogi drugi parki so celo precenili potrebe po pripravljeni hrani. A čeprav smo podcenili povpraševanje, smo uspešno postregli vse, ki so bili zelo zadovoljni.
Ob 15. uri se je ob dvorani zbrala množica v pričakovanju začetka programa. Program se je začel z gospo Emily Tratnik Harnell, ki se je predstavila kot moderatorka programa. Pozdravila je številne prisotne in poudarila, da smo tovrstna srečanja močno pogrešali v zadnjih dveh letih, nato pa je izrekla priznanje našim posebnim gostom, gospodu Blažu Slamiču, odpravniku poslov na slovenskem veleposlaništvu v Ottawi, Johnu Doma, častnemu generalnemu konzulu Slovenije, in Sonyi Rosenwirth, izvršni direktorici Kanadsko-slovenske gospodarske zbornice.
Dogajanje se je nadaljevalo s kulturnim programom. Na oder je prišel zbor Naša pesem, ki je zapel slovensko in kanadsko himno. Sledila je osrednja predstavitev, zgodovina Narodne Noše na Slovenskem. Predstavila se je gospodična Rachel Murgelj, ki je tudi aktualna Miss Ontaria. Člani plesne skupine Mladi Glas / Planika so oblekli različne noše, Rachel pa je razložila podrobnosti o nošah šestih slovenskih pokrajin: Dolenjske, Prekmurske, Bele Krajine, Štajerske, Primorske in Gorenjske. Z uporabo zemljevida, da bi podala kontekst šestim regijam, je Rachel občinstvu opisala zgodovino noš, razvoj različnih noš, kako ni ene same »nacionalne« noše, ampak res vsaka regija svojo. Predstavitev je bila zelo dobro sprejeta, tako stari kot mladi so jo ves čas pozorno poslušali.
Po predstavitvi so goste povabili na oder, da bi zbranim spregovorili nekaj besed.
Sledile so preostale točke: g. Ryan Mavec je zaigral venček na harmoniko, Naša Pesem je zapela Ljudski Venček (spremljali so jih Niko, Jonny in Mike Gregorič), Mladi Glas-Planika so odplesali splet plesov, Niko, Jonny in Mike pa so zaigrali še eno pesem.
Da bi bil program malce bolj zabaven, so v program brez opozorila dodali naslednjo točko. Na parket so povabili člane in goste Slovenskega poletnega tabora, ki igrajo harmoniko, da bi skupaj zaigrali skladbo »Na Golici«. Vse skupaj se je zvrstilo devet harmonikarjev in Na Golici je zvenela odlično.
Nazadnje je na oder prišel še g. John Kuri, predsednik Slovenskega poletnega tabora, ki je povedal nekaj besed.
Emily je zaključila program s predstavitvijo skupine Golden Keys, ki je zbrane zabavala preostanek dne.
Bil je lep dan. Program je bil zabaven, bend je bil odličen, ljudje pa so se družili vse do teme. Vsekakor dober znak, da se stvari po dveh letih odpovedi zaradi Covida, vračajo v normalno stanje.
Posebna zahvala gre organizatorjem Slovenskega dneva, sodelavcem, ki so pripravili prizorišče, pevskemu zboru Naša pesem za sodelovanje pri maši in programu, Mileni in Cirilu Soršak ter Jasni Pinoza za pomoč pri sestavljanju scenarija za predstavitev Noše, Sabini Sečnik, Mlademu Glasu/Planiki in zakoncema Soršak za posredovanje različnih Noš, Diani in Lucy Končan za veliki zemljevid Slovenije, Emily Tratnik Harnell za povezovanje, Rachel Murgelj za predstavitev in Mladim. Glas/Planika, Ryanu Mavcu in Gregoričevim za nastope ter Zlate ključe za pomoč pri izpeljavi programa in dneva.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2022 © Vse pravice pridržane.