misliti * raziskovati * ustvarjati * spoštovati

 

Slovenska matica je bila na pobudo mariborskih rodoljubov ustanovljena 4. februarja 1864 s prostovoljnimi prispevki izobražencev, trgovcev in podjetnikov z namenom, da bi v slovenskem jeziku tiskala zahtevnejša dela z različnih področij, dvigovala raven izobraženosti in znanja ter ustvarjala slovensko izrazoslovje za različne stroke. V času, ko je večina Slovencev še odhajala študirat na Dunaj, je prav Slovenska matica dala pobudo za ustanovitev Univerze v Ljubljani in Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Dan ustanovitve Slovenske matice tako predstavlja simbol vizionarskih začetkov jezikovnega, kulturnega in znanstvenega prebujenja pri nas. Prožno odzivajoč se na potrebe časa, a zvesta svojemu jedru Matica že 157 let uresničuje svoje poslanstvo širjenja védenja in znanja. Danes je Slovenska matica založba, ki skrbi za izdajanje pomembnih knjig s področij leposlovja, humanistike in znanosti, obenem pa je tudi znanstvena in kulturna institucija, ki prireja simpozije o najrazličnejših problemih slovenske kulture in družbe. Njeni člani so ugledne osebnosti z različnih področij ustvarjanja in raziskovanja, profesorji, doktorji in akademiki.

 

V letu 2019 je Slovenska matica dobila tudi Klub mladih, ki povezuje vedoželjne in razmišljujoče dijake in študente, in prav njim posvečamo natečaj, s katerim želimo počastiti dan ustanovitve tega našega pomembnega kulturnega in znanstvenega združenja.

 

 

Tema natečaja: Kdo ve ?

 

V negotovem času, ki ga ob tehnološki revoluciji globoko zaznamuje epidemija bolezni covid-19, se na novo postavlja in preizprašuje tudi status védenja in z njim povezane avtoritete. Kako zbirati in izbirati informacije, kako jih oblikovati v smiselno celoto, ki pomaga razumeti, živeti in se konstruktivno odzivati na dogajanje? Na koga se opreti, komu verjeti? Kako črpati iz lastnega znanja in intuicije ter kako naposled delovati kot gradniki prihodnosti z bogatim notranjim življenjem in jasnim mestom v družbi? Sodelujoči avtorji se lahko pri snovanju besedil naslonijo na delo Hotena nevednost Tomaža Grušovnika, ki je izšlo v zbirki Slovenska filozofska misel pri Slovenski matici in ki razmišlja o razlogih, zakaj se tako radi izogibamo resnici.

 

Pogoji sodelovanja in rezultati natečaja

 

Na natečaju lahko sodelujejo dijaki in študenti iz Slovenije in zamejstva z izvirnim besedilom na izbrano temo, ki je napisano v slovenskem jeziku in obsega od 8.000 do 10.000 znakov s presledki. Prispevke pošljite do 5. aprila 2021 na naslov Slovenska matica, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana s pripisom

»Za natečaj«. Besedila naj bodo označena s šifro, v ločeni kuverti pa priložite izpolnjen prijavni obrazec. Eseje bo presojala strokovna komisija v sestavi prof. dr. Edvard Kovač (predsednik), dr. Gašper Pirc in mag. Jernej Šček. Komisija bo izbrala najboljša eseja v dveh kategorijah: dijaki in študenti. Obvestilo o zmagovalnih esejih bomo razširili s pomočjo družbenih omrežij Slovenske matice in Slovenskega filozofskega društva. Nagrajena avtorja bosta prejela paket petih knjig iz Filozofske knjižnice in Slovenske filozofske misli po lastnem izboru, nagrajeni besedili pa bosta objavljeni v reviji Anthropos in v Glasniku Slovenske matice. Objavi besedil bosta honorirani. Vsi sodelujoči avtorji bodo sprejeti v Klub mladih Slovenske matice, s tem pa bodo med drugim deležni tudi posebnih ugodnosti pri nakupu Matičinih knjig.

Natecaj-za-mlade-Slovenske-matice-

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.