Študjski center za narodno spravo (SCNR) vabijo, da jim pomagate razširiti Zakladnico spominov. Spodaj objavljamo njihovo vabilo.

 

Oglašamo se vam s Študijskega centra za narodno spravo (SCNR), institucije, ki jo je leta 2008 ustanovila Vlada Republike Slovenije. Naša naloga je raziskovanje sodobne slovenske zgodovine, zbiranje dokumentov, zgodb in pričevanj ter promocija raziskav v strokovni in širši javnosti. Vključujemo se v vzgojno-izobraževalne procese in se povezujemo s Slovenci v zamejstvu in po svetu ter z mednarodnimi institucijami.

 

Sodelovanje s Slovenci po svetu sodi med naše redne naloge in ji namenjamo pomembno mesto. Obiskali smo Slovence v Argentini, ZDA in Kanadi, jim predstavili naše delo, se srečali s slovenskimi skupnostmi in med njimi posneli večje število pričevanj. Pričevanja hranimo v Arhivu SCNR, redno jih objavljamo na spletni strani Zakladnica spominov, v radijskih oddajah ter publiciramo v strokovnih in znanstvenih publikacijah. V Arhivu SCNR nastaja bogato gradivo zbranih pričevanj. Večkrat smo se s posamezniki in skupinami srečali na sedežu SCNR v Ljubljani.

 

Tako kot lansko leto, je tudi letošnje posebno. Posebno zato, ker nam zdravstvene razmere še vedno ne omogočajo, da bi potovali, se srečali v živo ali organizirali skupne dogodke. To pa nam ne sme vzeti poguma, da ne bi izkoristili priložnosti, ki so nam kljub vsemu na voljo. Ena teh je gotovo, da pobrskamo po spominu in se ustavimo ob zanimivih dogodkih iz preteklosti.

 

Tokrat vabimo k sodelovanju člane srednje in mlajše generacije. Vaši starši, stari starši in mnogi, s katerimi se ob priliki srečujete, so morali zapustiti rodno domovino in si v novem in neznanem okolju ustvariti pogoje za življenje, praktično 'iz nič'. S seboj so prinesli le slovenski jezik, ljubezen do naroda in domovine, vero, navade, izkušnje in vrednote, v katerih so rasli in bili vzgojeni. Ob prihodu v novo okolje so se razmere po celinah precej razlikovale, vsem slovenskih beguncem pa je bilo skupno, da so uspeli v neverjetno kratkem času ustvariti pogoje, ki so jim omogočali dostojno življenje. Poleg napora, ki so ga vlagali v materialno preskrbljenost, so ohranjali slovensko besedo, pesem, kulturo in navade. Oblikovali so močne slovenske skupnosti, ki so še danes stebri slovenske identitete po vsem svetu. Mlajši rodovi, ki so sledili prvim beguncem, so rasli iz temeljev predhodnikov, hkrati pa začeli stopati po novih poteh. Dve kulturi sta se prepletali ter bogatili okolje in slovenske skupnosti, v katerih odraščate danes.

 

Vabimo vas, da navežete stik s sorodniki, prijatelji ali sosedi, jih povprašate o prehojeni poti ter zabeležite oziroma posnamete njihove spomine in doživetja. Dragoceni zapisi časa so vez s preteklostjo, ki nam pomaga razumeti sedanjost in oblikovati prihodnost. Vaše krajše ali daljše zapise, spomine in razmišljanja bomo objavili kot video, avdio ali pisne zapise na spletni strani Zakladnica spominov, spletni strani Študijskega centra za narodno spravo, v radijskih oddajah ter v strokovnih in znanstvenih prispevkih. Na tak način bomo skupaj poskrbeli, da spomini ne tonejo v pozabo in da čim širši krog javnosti spozna bogastvo, ki oblikuje današnje skupnosti Slovencev v zamejstvu in po svetu.

 

Vse, ki vas je pismo nagovorilo, vabimo, da nam pišete na elektronski naslov mirjam.jurjevcic@scnr.si ali marta.kersic@scnr.si Dogovorili se bomo za obliko sodelovanja, ki vam najbolj ustreza.

Vabilo.

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.