Alfred Brežnik, elektroinženir, podjetnik in dolgoletni generalni častni konzul Republike Slovenije v Novem Južnem Walesu v Avstraliji, je z vso požrtvovalnostjo in predanostjo deloval v prid slovenstva in domovine. Skupaj z drugimi rojaki v Avstraliji je bil še posebej aktiven v času osamosvojitve. 

 

Alfred Brežnik je bil eden od idejnih ustanoviteljev Avstralske slovenske konference (ASK) za Svetovni slovenski kongres (SSK) ter njenih področnih slovenskih narodnih svetov. Junija 1991 se je v Ljubljani udeležil ustanovnega kongresa SSK in v Sloveniji preživel tudi čas osamosvojitvene vojne. Že pred osamosvojitvijo Slovenije je vodil intenzivne pogovore z avstralskimi politiki za priznanje Slovenije, pisal pisma in sodeloval pri raznih delegacijah, ki so obiskovale avstralskega prvega in zunanjega ministra. Po povratku v Avstralijo je ustanovil informacijski urad in novice o dogajanju v Sloveniji širil tako med avstralskimi politiki kot tudi širše. Avstralija je tudi po njegovi zaslugi januarja 1992 kot prva prekomorska država priznala Slovenijo kot samostojno državo. Osamosvojitveno dogajanje je pomenilo razcvet slovenstva v Avstraliji, rojaki so namreč takratnemu avstralskemu premierju poslali kar 13.000 dopisnic z zahtevo, naj Avstralija prizna mlado državo.

 

Zanimivo je, da je, tudi na pritiske avstralskih Slovencev, avstralska vlada že kmalu po osamosvojitveni vojni izdala navodilo, da si posamezniki na teritoriju Slovenije lahko dokumente urejajo na avstralskem veleposlaništvu na Dunaju in ni potrebno več v Beograd. S tem so dejansko pokazali, da ne priznavajo več jugoslovanske suverenosti nad ozemljem Slovenije. Razsežnosti te geste se takrat verjetno nista zavedala ne Beograd ne Ljubljana.

 

Kot je povedal Brežnik sam, je ponosen, da je bil del tega pomembnega zgodovinskega trenutka. "Najbolj sem ponosen na to, da sem dočakal trenutek, ko je Slovenija prvič v stoletjih, če ne tisočletjih, imela možnost, da se bodo naše sanje uresničile. Ponosen sem na to, da sem bil zraven, da sem doživel in bil celo aktiven pri vsem tem, kar se je dogajalo pred dvajsetimi leti.".

 

Alfred Brežnik - Fredi se je iz rojstnega Šentjurja pri Celju, kjer se je rodil 17. maja 1937, v Avstralijo preselil leta 1959. Tam sta z ženo Jeni leta 1972 ustanovila podjetje Emona Instruments Pty Ltd, ki deluje še danes. Kmalu po prihodu v Avstralijo se je vključil v slovensko skupnost. Leta 1964 se je pridružil Akciji za dom, ki je predstavljala temelj za izgradnjo današnjega Slovenskega društva Sydney. Bil je pobudnik ustanovitve slovenskega šolskega odbora in dvanajst let njegov tajnik. Prav tako je bil tudi predsednik Društva za podporo demokracije v Sloveniji.

Alfred Brežnik na vrhu na belem traku napis Rojaki za samostojno Slovenijo in logo (simbolj Triglava v beli, modri in rdeči barvi, tri rumene zvezde in pod tem napis Slovenija 30).
Vir fotografije: Radio Ognjišče.

Deloval je tudi na novinarskem področju. S Stanko Gregorič sta ustanovila glasilo ASK Slovensko pismo, po osamosvojitvi Slovenije pa je bil poleg Dušana Lajovica in Stanke Gregorič še soustanovitelj glasila Glas Slovenije, ki danes deluje kot spletni portal. Fredi Brežnik je pomemben materialni podpornik, ki omogoča delovanja portala Glas Slovenije, hkrati podpira tudi druge slovenske iniciative avstralskih Slovencev in jim tako omogoča materialno preživetje ter nadaljnje delovanje.

 

Leta 1992 je bil imenovan za častnega konzula Republike Slovenije v Sydneyju, leta 1998 pa za častnega generalnega konzula Republike Slovenije. To funkcijo je z vso skrbnostjo in predanostjo in ob podpori družine opravljal do leta 2013. Prav tako je neprecenljiv njegov prispevek v okviru projekta "Slovenija in Sydney 2000" v času Olimpijskih iger. Bil je ataše tako olimpijske kot paraolimpijske reprezentance. S svojimi poznanstvi in ugledom je poskrbel, da so slovenski reprezentanti imeli na voljo vso najboljšo infrastrukturo, primerljivo z reprezentancami največjih držav. Zaslužen je za organizacijo in uspešno delovanje Slovenske hiše. Takratno priložnost je izkoristil tudi za poslovno povezovanje in organiziral poslovno konferenco v Melbournu in Sydneyju.

 

Brežnik si je vedno prizadeval tudi za spravo in skupno delovanje avstralskih Slovencev, ne glede na njihovo ideološko orientiranost. Takoj po osamosvojitvi Slovenije je bil skupaj z Dušanom Lajovicem in Ljenkom Urbančičem eden od treh vidnih članov Slovenska društva Sydney, ki so se včlanili še v Klub Triglav.

 

Za več kot četrt stoletja predanosti, požrtvovalnosti za razvoj slovenske skupnosti v Avstraliji ter povezovanje Avstralije z matično domovino je Alfred Brežnik prejel številna priznanja, med drugim srebrni častni znak svobode Republike Slovenije in priznanje Member of the Order of Australia, ki ga je prejel na kraljičin rojstni dan leta 2010, ob 70. rojstnem dnevu pa tudi blagoslov papeža Benedikta XVI.

 

Za več kot četrt stoletja predanosti, požrtvovalnosti za razvoj slovenske skupnosti v Avstraliji ter povezovanje Avstralije z matično domovino je Alfred Brežnik prejel številna priznanja, med drugim srebrni častni znak svobode Republike Slovenije in priznanje Member of the Order of Australia, ki ga je prejel na kraljičin rojstni dan leta 2010, ob 70. rojstnem dnevu pa tudi blagoslov papeža Benedikta XVI.

Vrdnik: Beremo s Slovenijo

V Vrdniku je pod okriljem Društva Slovencev Emona Ruma, na čelu z Zoranom Jovičićem, v soboto, 21. septembra 2024, potekala manifestacija v okviru projekta Beremo s Slovenijo. Dogodek je bil namenjen mladim, ki so se zbrali iz različnih krajev, kot…

Minister Arčon in državna sekretarka Humar na Konferenci SMUL

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v ponedeljek, 7. oktobra 2024, udeležil uvodnega dela Konference Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL), ki poteka v Ljubljani pod naslovom Pomen znanja v družbi:…

Predstavniki mariborskega Karitasa obiskali slovensko društvo v Zrenjaninu

Predstavniki Karitasa iz Maribora so v sredo, 4. septembra 2024, obiskali Društvo Slovencev Planika Zrenjanin in s svojo prisotnostjo prinesli veliko veselja ter radosti.Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila Milena Spremo.   Tovrsten obisk je vedno priložnost za…

Slovenski večer v Amsterdamu

Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem tradicionalno dobro sodeluje z lokalnim odborom VTIS-a (društva V Tujini Izobraženih Slovencev). V soboto, 21. septembra 2024, so spet združili moči in, tokrat že tretjič,  organizirali prijetno druženje v Amsterdamu. Po sprejemnem govoru predsednika Združenja Viktorja…

Slomškov teden v Colegio Esloveno v Mendozi

24. septembra je Slomškov dan in Colegio Esloveno iz Mendoze (Argentina) ga je obhajal cel teden. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga o praznovanju na čast šolskega zavetnika Antona Martina Slomška pripravili v Colegio Esloveno. Že nekaj let v naši…

Podaljšan rok za sodelovanje na natečaju Moj košček Slovenije

Rafaelova družba tudi letos razpisuje fotografski natečaj Moj košček Slovenije. K sodelovanju ste lepo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. Rok za oddajo prispevkov je bil podaljšan do 31. oktobra 2024.   Objavljamo besedilo natečaja. Fotonatečaj Moj košček…

Izšla je oktobrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je oktobrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Oktobrska izdaja je druga številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Polna je zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani…

Kinoatelje predstavil program Filmskega festivala Poklon viziji

Kinoatelje je 24. septembra 2024 v prostorih Borgo Cinema v Gorici na novinarski konferenci zgodila predstavil  program čezmejnega filmskega festivala Poklon viziji /Omaggio a una visione. Med 8. in 13. oktobrom 2024 se bo odprla nova stran v zgodbi o…

Mladinsko srečanje odbornikov SDO-SFZ

Preden so se začeli najbolj naporni meseci delovanja za mladino, so se delegati odbora Slovenske dekliške organizacije – Slovenske fantovske zveze (SDO-SFZ) dogovorili za srečanje odbornikov. Združili so se mladi odborniki vseh domov, se bolje spoznali in debatirali o sedanjem…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.