Alfred Brežnik, elektroinženir, podjetnik in dolgoletni generalni častni konzul Republike Slovenije v Novem Južnem Walesu v Avstraliji, je z vso požrtvovalnostjo in predanostjo deloval v prid slovenstva in domovine. Skupaj z drugimi rojaki v Avstraliji je bil še posebej aktiven v času osamosvojitve. 

 

Alfred Brežnik je bil eden od idejnih ustanoviteljev Avstralske slovenske konference (ASK) za Svetovni slovenski kongres (SSK) ter njenih področnih slovenskih narodnih svetov. Junija 1991 se je v Ljubljani udeležil ustanovnega kongresa SSK in v Sloveniji preživel tudi čas osamosvojitvene vojne. Že pred osamosvojitvijo Slovenije je vodil intenzivne pogovore z avstralskimi politiki za priznanje Slovenije, pisal pisma in sodeloval pri raznih delegacijah, ki so obiskovale avstralskega prvega in zunanjega ministra. Po povratku v Avstralijo je ustanovil informacijski urad in novice o dogajanju v Sloveniji širil tako med avstralskimi politiki kot tudi širše. Avstralija je tudi po njegovi zaslugi januarja 1992 kot prva prekomorska država priznala Slovenijo kot samostojno državo. Osamosvojitveno dogajanje je pomenilo razcvet slovenstva v Avstraliji, rojaki so namreč takratnemu avstralskemu premierju poslali kar 13.000 dopisnic z zahtevo, naj Avstralija prizna mlado državo.

 

Zanimivo je, da je, tudi na pritiske avstralskih Slovencev, avstralska vlada že kmalu po osamosvojitveni vojni izdala navodilo, da si posamezniki na teritoriju Slovenije lahko dokumente urejajo na avstralskem veleposlaništvu na Dunaju in ni potrebno več v Beograd. S tem so dejansko pokazali, da ne priznavajo več jugoslovanske suverenosti nad ozemljem Slovenije. Razsežnosti te geste se takrat verjetno nista zavedala ne Beograd ne Ljubljana.

 

Kot je povedal Brežnik sam, je ponosen, da je bil del tega pomembnega zgodovinskega trenutka. "Najbolj sem ponosen na to, da sem dočakal trenutek, ko je Slovenija prvič v stoletjih, če ne tisočletjih, imela možnost, da se bodo naše sanje uresničile. Ponosen sem na to, da sem bil zraven, da sem doživel in bil celo aktiven pri vsem tem, kar se je dogajalo pred dvajsetimi leti.".

 

Alfred Brežnik - Fredi se je iz rojstnega Šentjurja pri Celju, kjer se je rodil 17. maja 1937, v Avstralijo preselil leta 1959. Tam sta z ženo Jeni leta 1972 ustanovila podjetje Emona Instruments Pty Ltd, ki deluje še danes. Kmalu po prihodu v Avstralijo se je vključil v slovensko skupnost. Leta 1964 se je pridružil Akciji za dom, ki je predstavljala temelj za izgradnjo današnjega Slovenskega društva Sydney. Bil je pobudnik ustanovitve slovenskega šolskega odbora in dvanajst let njegov tajnik. Prav tako je bil tudi predsednik Društva za podporo demokracije v Sloveniji.

Alfred Brežnik na vrhu na belem traku napis Rojaki za samostojno Slovenijo in logo (simbolj Triglava v beli, modri in rdeči barvi, tri rumene zvezde in pod tem napis Slovenija 30).
Vir fotografije: Radio Ognjišče.

Deloval je tudi na novinarskem področju. S Stanko Gregorič sta ustanovila glasilo ASK Slovensko pismo, po osamosvojitvi Slovenije pa je bil poleg Dušana Lajovica in Stanke Gregorič še soustanovitelj glasila Glas Slovenije, ki danes deluje kot spletni portal. Fredi Brežnik je pomemben materialni podpornik, ki omogoča delovanja portala Glas Slovenije, hkrati podpira tudi druge slovenske iniciative avstralskih Slovencev in jim tako omogoča materialno preživetje ter nadaljnje delovanje.

 

Leta 1992 je bil imenovan za častnega konzula Republike Slovenije v Sydneyju, leta 1998 pa za častnega generalnega konzula Republike Slovenije. To funkcijo je z vso skrbnostjo in predanostjo in ob podpori družine opravljal do leta 2013. Prav tako je neprecenljiv njegov prispevek v okviru projekta "Slovenija in Sydney 2000" v času Olimpijskih iger. Bil je ataše tako olimpijske kot paraolimpijske reprezentance. S svojimi poznanstvi in ugledom je poskrbel, da so slovenski reprezentanti imeli na voljo vso najboljšo infrastrukturo, primerljivo z reprezentancami največjih držav. Zaslužen je za organizacijo in uspešno delovanje Slovenske hiše. Takratno priložnost je izkoristil tudi za poslovno povezovanje in organiziral poslovno konferenco v Melbournu in Sydneyju.

 

Brežnik si je vedno prizadeval tudi za spravo in skupno delovanje avstralskih Slovencev, ne glede na njihovo ideološko orientiranost. Takoj po osamosvojitvi Slovenije je bil skupaj z Dušanom Lajovicem in Ljenkom Urbančičem eden od treh vidnih članov Slovenska društva Sydney, ki so se včlanili še v Klub Triglav.

 

Za več kot četrt stoletja predanosti, požrtvovalnosti za razvoj slovenske skupnosti v Avstraliji ter povezovanje Avstralije z matično domovino je Alfred Brežnik prejel številna priznanja, med drugim srebrni častni znak svobode Republike Slovenije in priznanje Member of the Order of Australia, ki ga je prejel na kraljičin rojstni dan leta 2010, ob 70. rojstnem dnevu pa tudi blagoslov papeža Benedikta XVI.

 

Za več kot četrt stoletja predanosti, požrtvovalnosti za razvoj slovenske skupnosti v Avstraliji ter povezovanje Avstralije z matično domovino je Alfred Brežnik prejel številna priznanja, med drugim srebrni častni znak svobode Republike Slovenije in priznanje Member of the Order of Australia, ki ga je prejel na kraljičin rojstni dan leta 2010, ob 70. rojstnem dnevu pa tudi blagoslov papeža Benedikta XVI.

Simpozij o umetni inteligenci je pokazal odličnost slovenskih raziskovalcev v ZDA

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Washingtonu je v sodelovanju z Uradom Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ameriško-slovensko izobraževalno fundacijo (ASEF) organiziralo simpozij o umetni inteligenci, na katerem je bil izpostavljen izjemen prispevek slovenskih raziskovalcev, ki delujejo…

Odprtje razstave Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije

V organizaciji Veleposlaništva RS v Buenos Airesu, Slovenskega podpornega društva v Cordobi in lektorata slovenskega jezika na Katoliški univerzi so v ponedeljek, 27. novembra, v Cabildu odprli razstavo Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije  (“El Patrimonio Cultural Inmaterial de…

Kamišibaj predstava za Slovence v Lihtenštajnu in Avstriji

V novembru so v okviru dopolnilnega pouka slovenščine v Lihtenštajnu in na Predarlskem (Avstrija) organizirali kulturni dan na temo kamišibaja. Prispevek o dogodku je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Kamišibaj, japonska umetnost pripovedovanja ob slikah…

Projekt Abraham v Švici

V sklopu projekta Abraham so se v soboto, 2.12.2023, Slovenci v Švici družili ob ljudski pesmi in plesu v oddelku Zug, kamor so prišli tudi učenke in učenci iz oddelka Luzern.  Rajko Tekalec kot učitelj dopolnilnega pouka slovenščine v Švici,…

Predstavitev založniške dejavnosti Društva Triglav iz Banja Luke v Beogradu

V soboto, 02.12.2023, so člani Društva Slovencev Republike Srbske Triglav iz Banja Luke obiskali Društvo Sava Beograd in ob tej priložnosti predstavili svojo založniško dejavnost. Obisk je nadaljevanje sodelovanja Društva Triglav z Društvom Sava, ki se je začelo s predstavitvijo…

Miklavž je v Bruslju razveselil pridne slovenske otroke

Včerajšnji večer (30. november 2023) bo mnogim ostal v prijetnem spominu, saj jih je tokrat prvič obdaril pravi samcati Miklavž. Objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slo-Bel.    Tudi starejši otroci, ki so prejšnja leta že prejeli darila…

24. martinovanje v Banjaluki

V nekoliko drugačnem ambientu, a vseeno v dobrem vzdušju in še boljši družbi, so v Društvu Slovencev Republike Srbske Triglav letos že 24. leto zapored praznovali tradicionalno martinovanje. V Mladinskem centru v Banjaluki so se 18.11.2023 zbrali s številnimi starimi…

71. obletnica društva Slovenska vas

Društvo Slovenska vas je 5. novembra 2023 praznovalo 71. obletnico svojega delovanja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o slovesnosti pripravila Kristina Grbec. November v Buenos Airesu, pa mraz kot da bi zima, ki bi se že pred časom morala…

Minister Arčon v Kanalski dolini o čezmejnem sodelovanju in krepitvi slovenstva

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 27. novembra 2023 mudil v Kanalski dolini. Najprej so ga na svojem sedežu v Ovčji vasi sprejeli predstavniki Združenja Don Mario Černet, nato se je v prostorih Slovenskega…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.