Alfred Brežnik, elektroinženir, podjetnik in dolgoletni generalni častni konzul Republike Slovenije v Novem Južnem Walesu v Avstraliji, je z vso požrtvovalnostjo in predanostjo deloval v prid slovenstva in domovine. Skupaj z drugimi rojaki v Avstraliji je bil še posebej aktiven v času osamosvojitve. 

 

Alfred Brežnik je bil eden od idejnih ustanoviteljev Avstralske slovenske konference (ASK) za Svetovni slovenski kongres (SSK) ter njenih področnih slovenskih narodnih svetov. Junija 1991 se je v Ljubljani udeležil ustanovnega kongresa SSK in v Sloveniji preživel tudi čas osamosvojitvene vojne. Že pred osamosvojitvijo Slovenije je vodil intenzivne pogovore z avstralskimi politiki za priznanje Slovenije, pisal pisma in sodeloval pri raznih delegacijah, ki so obiskovale avstralskega prvega in zunanjega ministra. Po povratku v Avstralijo je ustanovil informacijski urad in novice o dogajanju v Sloveniji širil tako med avstralskimi politiki kot tudi širše. Avstralija je tudi po njegovi zaslugi januarja 1992 kot prva prekomorska država priznala Slovenijo kot samostojno državo. Osamosvojitveno dogajanje je pomenilo razcvet slovenstva v Avstraliji, rojaki so namreč takratnemu avstralskemu premierju poslali kar 13.000 dopisnic z zahtevo, naj Avstralija prizna mlado državo.

 

Zanimivo je, da je, tudi na pritiske avstralskih Slovencev, avstralska vlada že kmalu po osamosvojitveni vojni izdala navodilo, da si posamezniki na teritoriju Slovenije lahko dokumente urejajo na avstralskem veleposlaništvu na Dunaju in ni potrebno več v Beograd. S tem so dejansko pokazali, da ne priznavajo več jugoslovanske suverenosti nad ozemljem Slovenije. Razsežnosti te geste se takrat verjetno nista zavedala ne Beograd ne Ljubljana.

 

Kot je povedal Brežnik sam, je ponosen, da je bil del tega pomembnega zgodovinskega trenutka. "Najbolj sem ponosen na to, da sem dočakal trenutek, ko je Slovenija prvič v stoletjih, če ne tisočletjih, imela možnost, da se bodo naše sanje uresničile. Ponosen sem na to, da sem bil zraven, da sem doživel in bil celo aktiven pri vsem tem, kar se je dogajalo pred dvajsetimi leti.".

 

Alfred Brežnik - Fredi se je iz rojstnega Šentjurja pri Celju, kjer se je rodil 17. maja 1937, v Avstralijo preselil leta 1959. Tam sta z ženo Jeni leta 1972 ustanovila podjetje Emona Instruments Pty Ltd, ki deluje še danes. Kmalu po prihodu v Avstralijo se je vključil v slovensko skupnost. Leta 1964 se je pridružil Akciji za dom, ki je predstavljala temelj za izgradnjo današnjega Slovenskega društva Sydney. Bil je pobudnik ustanovitve slovenskega šolskega odbora in dvanajst let njegov tajnik. Prav tako je bil tudi predsednik Društva za podporo demokracije v Sloveniji.

Alfred Brežnik na vrhu na belem traku napis Rojaki za samostojno Slovenijo in logo (simbolj Triglava v beli, modri in rdeči barvi, tri rumene zvezde in pod tem napis Slovenija 30).
Vir fotografije: Radio Ognjišče.

Deloval je tudi na novinarskem področju. S Stanko Gregorič sta ustanovila glasilo ASK Slovensko pismo, po osamosvojitvi Slovenije pa je bil poleg Dušana Lajovica in Stanke Gregorič še soustanovitelj glasila Glas Slovenije, ki danes deluje kot spletni portal. Fredi Brežnik je pomemben materialni podpornik, ki omogoča delovanja portala Glas Slovenije, hkrati podpira tudi druge slovenske iniciative avstralskih Slovencev in jim tako omogoča materialno preživetje ter nadaljnje delovanje.

 

Leta 1992 je bil imenovan za častnega konzula Republike Slovenije v Sydneyju, leta 1998 pa za častnega generalnega konzula Republike Slovenije. To funkcijo je z vso skrbnostjo in predanostjo in ob podpori družine opravljal do leta 2013. Prav tako je neprecenljiv njegov prispevek v okviru projekta "Slovenija in Sydney 2000" v času Olimpijskih iger. Bil je ataše tako olimpijske kot paraolimpijske reprezentance. S svojimi poznanstvi in ugledom je poskrbel, da so slovenski reprezentanti imeli na voljo vso najboljšo infrastrukturo, primerljivo z reprezentancami največjih držav. Zaslužen je za organizacijo in uspešno delovanje Slovenske hiše. Takratno priložnost je izkoristil tudi za poslovno povezovanje in organiziral poslovno konferenco v Melbournu in Sydneyju.

 

Brežnik si je vedno prizadeval tudi za spravo in skupno delovanje avstralskih Slovencev, ne glede na njihovo ideološko orientiranost. Takoj po osamosvojitvi Slovenije je bil skupaj z Dušanom Lajovicem in Ljenkom Urbančičem eden od treh vidnih članov Slovenska društva Sydney, ki so se včlanili še v Klub Triglav.

 

Za več kot četrt stoletja predanosti, požrtvovalnosti za razvoj slovenske skupnosti v Avstraliji ter povezovanje Avstralije z matično domovino je Alfred Brežnik prejel številna priznanja, med drugim srebrni častni znak svobode Republike Slovenije in priznanje Member of the Order of Australia, ki ga je prejel na kraljičin rojstni dan leta 2010, ob 70. rojstnem dnevu pa tudi blagoslov papeža Benedikta XVI.

 

Za več kot četrt stoletja predanosti, požrtvovalnosti za razvoj slovenske skupnosti v Avstraliji ter povezovanje Avstralije z matično domovino je Alfred Brežnik prejel številna priznanja, med drugim srebrni častni znak svobode Republike Slovenije in priznanje Member of the Order of Australia, ki ga je prejel na kraljičin rojstni dan leta 2010, ob 70. rojstnem dnevu pa tudi blagoslov papeža Benedikta XVI.

Predstavitev knjige Slovenski Gradec

V Univerzitetni knjižnici Maribor in ob soorganizaciji Avstrijske čitalnice, ki deluje v njenem okviru,  so v tem tednu predstavili dvojezično knjigo novinarja ORF in publicista Simona Ošlaka Gerasimova,  Slovenski Gradec.  Knjigo je založila Pavlova hiša iz Potrne, kjer se tudi…

Minister Arčon spregovoril z dijaki Gimnazije Novo mesto

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v okviru obiska vlade srečal z dijakinjami in dijaki Gimnazije Novo mesto ter jim predstavil, kako vlada skrbi za ohranjanje povezav s Slovenci, ki živijo zunaj ozemlja države.…

Podaljšan je bil rok prijave na natečaj za mlade ob 160-letnici Slovenske matice

Slovenska matica, naše najstarejše slovensko kulturno in znanstveno društvo ter druga najstarejša slovenska založba, letos praznuje 160-letnico svojega delovanja. Ob tej priložnosti je objavila natečaja za najboljše filozofske eseje in za najboljša naravoslovna predavanja, namenjena dijakom in študentom.   Na…

Obisk predstavnikov Nadškofijske Karitas Maribor v Zranjaninu

V sredo, 20. marca 2024, so bili v Društvo Slovencev Planika Zrenjanin deležni prijetnega obiska prijateljev iz Nadškofijske Karitas Maribor.   Obiskali so jih predsednik Karitasa Maribor Branko Maček, tajnik Darko Bračun in župnik Andrej Firbas, ki so se tudi…

Slovenci v Banja Luki obeležili gregorjevo

V soboto, 16. 3. 2024, so osnovnošolci pri dopolnilnem pouku slovenščine obnovili svoje znanje o gregorjevem s kreativnim ustvarjanjem tudi sami obeležili dan, “ko se ptički ženijo”.   Gregorjevo je praznik, ki se praznuje 12. marca, na god sv. Gregorja.…

Učenci slovenščine v Zrenjaninu so si ogledali film Gajin svet 2

V soboto, 23. marca 2024, si je v prostorih Društva Slovencev Planika iz Zrenjanina skupina osnovnošolcev med poukom slovenščine ogledala film Gajin svet 2.   V Društvu Planika se iskreno zahvaljujejo Dragomirju Zupancu, poklicnemu režiserju, organizatorju Dnevov slovenskega filma v…

Izšla je aprilska številka otroške revije Pastirček

Izšla je aprilska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici. Nova številka 8 (šolsko leto 2023/2024) je kakor prejšnje izdaje polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani revije krasijo otroške risbe…

Dobrodelna akcija Slovenske Vincencijeve konference v pričakovanju cvetne nedelje

Člani Slovenske Vincencijeve konference so v sredo, 20. marca 2024, obiskali vilo Tomažič, kjer jih je na dvorišču svoje rezidence sprejel generalni konzul Republike Slovenije v Trstu Gregor Šuc. To ni bil običajni institucionalni obisk, ampak prava dobrodelna akcija v…

Slovensko društvo v Belgiji organiziralo predavanje o zdravstvu v Belgiji

V četrtek, 21. marca 2024, ob 19. uri je Slovensko društvo v Belgiji (Slo-Bel) organiziralo informacijski bazar na aktualno tematiko – Zdravstvo in zdravstveno zavarovanje v Belgiji. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Lea Iskra, predsednica društva.   Uvodoma smo…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.