Neprecenljivo vlogo pri obveščanju slovenske izseljenske javnosti o dogajanju v domovini in hkrati mobilizacije rojakov so v odločilnih mesecih in letih slovenskega osamosvajanja odigrali tudi slovenski izseljenski mediji; med njimi tudi med najbolj razširjenimi Ameriška domovina. Kot je v članku Poslanstvo in vloga časopisa Ameriška domovina v zgodovini ameriških Slovencev, 1919-91, zapisal eden od njegovih urednikov Rudolph Susel, je »Ameriška domovina je seveda močno pozdravila proces demokratizacije v Sloveniji in o tem sproti poročala in ga komentirala. Listu se pri vsem tem ni bilo treba v uredniški liniji nič spremeniti. Proces demokratizacije in želja po samostojni slovenski državi sta cilja, ki ju je list v povojnem obdobju zagovarjal«.

 

Časopis je s tem, ko je obsežno in redno poročal o slovenski stvarnosti, objavljal razne izjave, različne komentarje itd., ogromno pripomogel k informiranosti in medsebojni povezanosti ameriških Slovencev. Ko so Združene države Amerike aprila 1992 priznale Slovenijo, je njegov takratni založnik in urednik James Debevec, ki je bil tudi član odbora Združeni Američani za Slovenijo (United Americans for Slovenia - UAS), poskrbel za posebno izdajo Ameriške domovine v čast Sloveniji. Debevec je člane UAS informiral o razmerah doma, obenem pa je v časopisu poročal o dejavnostih odbora. Urednik slovenskega dela časopisa je bil takrat dr. Rudolph Susel (1940 – 2016), ki je poročal o novicah iz Slovenije; tako pred slovensko samostojnostjo kot po osamosvojitvi.

Ameriška domovina je pričela izhajati leta 1909. Do leta 1919 je izhajala pod imenom Amerika in Clevelandska Amerika. Uredniki časopisa so bili zdravnik Frank Javh Kern, Leopold Zakrajšek, Lojze Pirc in od leta 1941 James (Jaka) Debevec ter prof. Vinko Lipovec in kot zadnji dr. Rudolf Susel. List je bil sprva tednik, kasneje je izhajal dvakrat tedensko, od leta 1929 pa nekaj časa celo kot dnevnik. Več let po drug svetovni vojni je bil edini slovenski časopis, ki je izhajal dvakrat na teden. Sčasoma se je časopis zožil na tednik in kasneje na dvotednik.

 

Ko je lastnik časopisa James (Jaka) Debevec umrl, je podjetje nekaj časa vodila njegova vdova Mary, nato pa ga je leta 1976 prevzel sin James Debevec. Časopis je izhajal v dveh različicah: angleški in slovenski. Slovenska ni bila prevedena v angleščino in obratno. List je zato imel dva urednika, angleškega in slovenskega. Angleško različico je urejal lastnik James Debevec, slovenski del pa je po vojni najprej vodil prof. Vinko Lipovec, za njim pa v Ameriki rojeni dr. Rudolf Susel. 

 

21. avgusta 2008 je v Clevelandu v Ohiu izšla zadnja številka Ameriške domovine. James in žena Madeline Debevec sta ji posvetila svoji življenji Časopis je vse do konca izhajanja beležil slovenske dogodke, utrip slovenske skupnosti. Zakonca Debevec sta še vedno navzoča v slovenski skupnosti, med drugim sta poskrbela za številne donacije slovenskim ustanovam iz fondacije Frances & Jane Lausche, s katero upravljata.

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.