Neprecenljivo vlogo pri obveščanju slovenske izseljenske javnosti o dogajanju v domovini in hkrati mobilizacije rojakov so v odločilnih mesecih in letih slovenskega osamosvajanja odigrali tudi slovenski izseljenski mediji; med njimi tudi med najbolj razširjenimi Ameriška domovina. Kot je v članku Poslanstvo in vloga časopisa Ameriška domovina v zgodovini ameriških Slovencev, 1919-91, zapisal eden od njegovih urednikov Rudolph Susel, je »Ameriška domovina je seveda močno pozdravila proces demokratizacije v Sloveniji in o tem sproti poročala in ga komentirala. Listu se pri vsem tem ni bilo treba v uredniški liniji nič spremeniti. Proces demokratizacije in želja po samostojni slovenski državi sta cilja, ki ju je list v povojnem obdobju zagovarjal«.

 

Časopis je s tem, ko je obsežno in redno poročal o slovenski stvarnosti, objavljal razne izjave, različne komentarje itd., ogromno pripomogel k informiranosti in medsebojni povezanosti ameriških Slovencev. Ko so Združene države Amerike aprila 1992 priznale Slovenijo, je njegov takratni založnik in urednik James Debevec, ki je bil tudi član odbora Združeni Američani za Slovenijo (United Americans for Slovenia - UAS), poskrbel za posebno izdajo Ameriške domovine v čast Sloveniji. Debevec je člane UAS informiral o razmerah doma, obenem pa je v časopisu poročal o dejavnostih odbora. Urednik slovenskega dela časopisa je bil takrat dr. Rudolph Susel (1940 – 2016), ki je poročal o novicah iz Slovenije; tako pred slovensko samostojnostjo kot po osamosvojitvi.

Ameriška domovina je pričela izhajati leta 1909. Do leta 1919 je izhajala pod imenom Amerika in Clevelandska Amerika. Uredniki časopisa so bili zdravnik Frank Javh Kern, Leopold Zakrajšek, Lojze Pirc in od leta 1941 James (Jaka) Debevec ter prof. Vinko Lipovec in kot zadnji dr. Rudolf Susel. List je bil sprva tednik, kasneje je izhajal dvakrat tedensko, od leta 1929 pa nekaj časa celo kot dnevnik. Več let po drug svetovni vojni je bil edini slovenski časopis, ki je izhajal dvakrat na teden. Sčasoma se je časopis zožil na tednik in kasneje na dvotednik.

 

Ko je lastnik časopisa James (Jaka) Debevec umrl, je podjetje nekaj časa vodila njegova vdova Mary, nato pa ga je leta 1976 prevzel sin James Debevec. Časopis je izhajal v dveh različicah: angleški in slovenski. Slovenska ni bila prevedena v angleščino in obratno. List je zato imel dva urednika, angleškega in slovenskega. Angleško različico je urejal lastnik James Debevec, slovenski del pa je po vojni najprej vodil prof. Vinko Lipovec, za njim pa v Ameriki rojeni dr. Rudolf Susel. 

 

21. avgusta 2008 je v Clevelandu v Ohiu izšla zadnja številka Ameriške domovine. James in žena Madeline Debevec sta ji posvetila svoji življenji Časopis je vse do konca izhajanja beležil slovenske dogodke, utrip slovenske skupnosti. Zakonca Debevec sta še vedno navzoča v slovenski skupnosti, med drugim sta poskrbela za številne donacije slovenskim ustanovam iz fondacije Frances & Jane Lausche, s katero upravljata.

Predstavitev knjige Slovenski Gradec

V Univerzitetni knjižnici Maribor in ob soorganizaciji Avstrijske čitalnice, ki deluje v njenem okviru,  so v tem tednu predstavili dvojezično knjigo novinarja ORF in publicista Simona Ošlaka Gerasimova,  Slovenski Gradec.  Knjigo je založila Pavlova hiša iz Potrne, kjer se tudi…

Minister Arčon spregovoril z dijaki Gimnazije Novo mesto

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v okviru obiska vlade srečal z dijakinjami in dijaki Gimnazije Novo mesto ter jim predstavil, kako vlada skrbi za ohranjanje povezav s Slovenci, ki živijo zunaj ozemlja države.…

Podaljšan je bil rok prijave na natečaj za mlade ob 160-letnici Slovenske matice

Slovenska matica, naše najstarejše slovensko kulturno in znanstveno društvo ter druga najstarejša slovenska založba, letos praznuje 160-letnico svojega delovanja. Ob tej priložnosti je objavila natečaja za najboljše filozofske eseje in za najboljša naravoslovna predavanja, namenjena dijakom in študentom.   Na…

Obisk predstavnikov Nadškofijske Karitas Maribor v Zranjaninu

V sredo, 20. marca 2024, so bili v Društvo Slovencev Planika Zrenjanin deležni prijetnega obiska prijateljev iz Nadškofijske Karitas Maribor.   Obiskali so jih predsednik Karitasa Maribor Branko Maček, tajnik Darko Bračun in župnik Andrej Firbas, ki so se tudi…

Slovenci v Banja Luki obeležili gregorjevo

V soboto, 16. 3. 2024, so osnovnošolci pri dopolnilnem pouku slovenščine obnovili svoje znanje o gregorjevem s kreativnim ustvarjanjem tudi sami obeležili dan, “ko se ptički ženijo”.   Gregorjevo je praznik, ki se praznuje 12. marca, na god sv. Gregorja.…

Učenci slovenščine v Zrenjaninu so si ogledali film Gajin svet 2

V soboto, 23. marca 2024, si je v prostorih Društva Slovencev Planika iz Zrenjanina skupina osnovnošolcev med poukom slovenščine ogledala film Gajin svet 2.   V Društvu Planika se iskreno zahvaljujejo Dragomirju Zupancu, poklicnemu režiserju, organizatorju Dnevov slovenskega filma v…

Izšla je aprilska številka otroške revije Pastirček

Izšla je aprilska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici. Nova številka 8 (šolsko leto 2023/2024) je kakor prejšnje izdaje polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani revije krasijo otroške risbe…

Dobrodelna akcija Slovenske Vincencijeve konference v pričakovanju cvetne nedelje

Člani Slovenske Vincencijeve konference so v sredo, 20. marca 2024, obiskali vilo Tomažič, kjer jih je na dvorišču svoje rezidence sprejel generalni konzul Republike Slovenije v Trstu Gregor Šuc. To ni bil običajni institucionalni obisk, ampak prava dobrodelna akcija v…

Slovensko društvo v Belgiji organiziralo predavanje o zdravstvu v Belgiji

V četrtek, 21. marca 2024, ob 19. uri je Slovensko društvo v Belgiji (Slo-Bel) organiziralo informacijski bazar na aktualno tematiko – Zdravstvo in zdravstveno zavarovanje v Belgiji. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Lea Iskra, predsednica društva.   Uvodoma smo…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.