V četrtek, 10. septembra, je v Turnišču (pomurska regija) v okviru serije poljudnoznanstvenih predavanj ASEF mladi umi potekalo poljudnoznanstveno predavanje Urške Matjašec, ASEF Fellow, z naslovom "Kako si razlagati odločitve nevronskih mrež?". Dogodek se je izvedel v kombinirani obliki, torej na lokaciji in prek spleta.
Govoriti o kompleksni temi na poljuden način, ki naj bo razumljiv širši množici, je vse prej kot enostavna naloga, nekaj posebnega pa se je vrniti v domači kraj in raziskovalno delo predstaviti med domačo publiko.
V četrtek, 10. septembra, je Urška Matjašec, ASEF Fellow 2019, v Turnišču v pomurski regiji Slovenije predstavila svoje dosedanje raziskovanje na temo delovanja nevronskih mrež in interpretacije njihovih odločitev.
Predavateljica Urška je navdušenka nad big data in raznovrstnimi možnostmi, ki jih ponuja področje umetne inteligence. Zase pravi, da vseskozi išče nove izzive in poskuša najti logiko v vsem. Nedavno je zaključila interdisciplinarni magistrski študij na Univerzi v Ljubljani in pridobila naziv magistrice inženirke računalništva in matematike.
V letu 2019 se je kot ASEF Fellow podala na raziskovalni obisk k prof. dr. Mateji Jamnik na Univerzo v Cambridge-u. Tam je pridobila veliko novih znanj, si razširila obzorja in socialni krog. Svoja raziskovalna zanimanja je predstavila kot predavateljica v okviru serije predavanj ASEF mladi umi, ki mlade po izvedenem raziskovalnem obisku v tujini navezuje na lokalno okolje, od koder ti prihajajo.
Na predavanju je skozi enostaven primer kupovanja avtomobila sprva predstavila delovanje nevronskih mrež in zatem še globoke usmerjene nevronske mreže. Slednji pristop se je izkazal za primeren metodološki pristop tudi pri delu s podatkovno bazo METABRIC, ki vsebuje klinične podatke, med drugim tudi atribute, kot so starost bolnic, število bezgavk, velikost in stopnja tumorja pri pacientkah z rakom dojke. Temu je sledil prikaz zmožnosti prepoznavanja zapletenih nelinearnih povezav med vhodnimi in izhodnimi podatki, ki pozneje rezultirajo kot pokazatelji možnega odziva na hormonsko terapijo pri bolnicah.
Uporaba nevronskih mrež v praksi se izkazuje za učinkovit pristop zaradi visoke stopnje točnosti, izziv pa predstavlja poznejše pojasnjevanje odločitev nevronskih mrež v navezavi na odločanje o poteku zdravljenja. Prav Ekstrakcija pravil iz globokih nevronskih mrež, kar je tudi naslov Urškinega magistrskega dela, je ključna za uspešno rabo nevronskih mrež v klinični domeni.
Dogodek v kombinirani izvedbi - na lokaciji in prek spleta - so omogočili Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF), Klub mladih Turnišče (KMT) in Občina Turnišče. V začetku dogodka je Tadej Žalik, predsednik KMT, predstavil Turnišče ter navedel zgodovinske podatke, ki so pomembne za kraj. ASEF pa je predstavila Karin Dobravc Škof, ASEF Fellow 2020, ki je obenem povezovala celoten dogodek kar prek spleta.
Urška bo s študijem računalništva nadaljevala na doktorski stopnji na Univerzi v Cambridge-u v Združenem kraljestvu. Ob tej priložnosti ji želimo uspešno pot, in da bi se tudi v prihodnosti rada vračala v svoj domači kraj ter ostala povezana.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.