ASEF in Zavod Pospešek organizirata spletno poljudnoznanstveno predavanje, ki ga bo izvedel Andraž Oštrek, ASEF Fellow 2019 in doktorski študent kemije na Univerzi v Pavii v Italiji. Predavanje bo potekalo prek Zoom-a v četrtek, 22. aprila 2021, ob 19. uri.

 

Za ogled predavanja se je treba prijaviti do 22. aprila najkasneje do 18. ure. Zoom povezava za dostop in koda za postavljanje vprašanj bosta vsem prijavljenim poslana na elektronski naslov na dan dogodka. Na dogodek se je možno prijaviti tukaj. 

 

O PREDAVANJU

 

S kemijo se (nezavedno) srečujemo vsak dan, prav vsak trenutek. Organske spojine so gradniki našega življenja in, poleg anorganskih materialov, tudi gradniki naše okolice. Človeštvo že od nekdaj zanimajo biološki, predvsem potencialni zdravilni ali toksični, učinki najrazličnejših naravnih produktov. Z razvojem bioloških znanosti so ti učinki lahko natančno znanstveno ovrednoteni, vendar za to potrebujemo spojine v čisti obliki. V zadostni količini jih lahko pripravimo tudi laboratorijsko, z organsko sintezo. Organska kemija se tako (med drugim) na bazičnem nivoju ukvarja z raziskovanjem in odkrivanjem novih metod, s katerimi lahko izvajamo pretvorbe organskih kemijskih spojin. Z zaporedjem takih pretvorb sintetiziramo organske molekule in pri tem povečujemo njihovo kompleksnost. S spreminjanjem posameznih delov spojin lahko pripravimo tudi analoge, kar je na primer pomembno pri iskanju novih zdravilnih učinkovin. Na predavanju bomo spoznali nekaj podrobnosti iz raziskovalnih projektov s področij potencialnih antimalarikov ter makrocikličnih peptidov. Poleg tega se bomo seznanili, kako organska kemija rešuje zastavljene sintezne probleme in spoznali nekaj strategij, ki so pripeljale do sintez nekaterih pomembnih naravnih produktov.

 

O PREDAVATELJU

 

Andraž Oštrek je doktorski študent kemije na Univerzi v Pavii v Italiji, kjer se ukvarja z raziskovanjem na področju organske kemije. Med dodiplomskim in magistrskim študijem kemije na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani je raziskovalne izkušnje v tujini najprej pridobival na nemški univerzi Freie Universität Berlin, nato pa se je leta 2019 v okviru ASEF štipendijskega programa na raziskovalnem obisku pridružil skupini doc. dr. Davida Šarlaha na Univerzi v Illinoisu Urbana-Champaign, kjer je sodeloval pri projektu totalne organske sinteze makrocikličnih peptidov.

ASEF mladi umi

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.