Pia Marija Oblak o mikrobni razgradnji plastike za boj proti onesnaževanju okolja

 

V ponedeljek, 21. decembra, je potekalo še zadnje letošnje predavanje v sklopu ASEF mladi umi. Pia Marija Oblak, ASEF Fellow 2019, je svoj 10-tedenski raziskovalni obisk v okviru ASEF štipendijskega programa opravila pri prof. Jerneju Murnu na Univerzi v Kaliforniji, Riverside, ZDA. Pia Marija je poudarila, da ji je izkušnja prinesla osebno rast in samostojnost, saj je delala v dinamičnem raziskovalnem okolju. Pridobila je nove praktične izkušnje in pristope k delu, nova poznanstva ter spoznavala različne kulture. ASEF-ova štipendistka je trenutno študentka mikrobiologije na magistrski stopnji na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani.

 

Na poljudnoznanstvenem predavanju z 80-imi udeleženci se je osredotočila na izziv, ki ga predstavlja onesnaževanja okolje s plastiko, in sicer predvsem s plastičnimi polimeri. Zaskrbljujoče je predvsem, da letno proizvedemo od 350 do 400 ton plastike, od tega pa problematičen del pristane v oceanih. Odpadna plastika je stabilna in trpežna v odpadnih okoljih, zaradi česar je njena razgradnja otežena.

 

Mlada predavateljica pravi, da je rešitev za tako velik problem mogoče skrita v zelo majhnih organizmih. Bakterije in glive imajo velik potencial za razgradnjo plastike, saj imajo prisotne številne encime, s katerimi bi lahko razgrajevale tudi kompleksne sintetične polimere. Še posebej zanimivo je raziskovanje zmogljivosti ekstremotolerantnih gliv za razgradnjo plastičnih polimerov. Te glive najdemo na najbolj nepričakovanih delih planeta in so prilagojene na rast v prisotnosti različnih vrst stresa (npr. nizke temperature, visoka koncentracija soli, itd.). Je pa mikrobna razgradnja plastike počasen proces in le majhen korak k rešitvi globalnega problema. Odgovor Pie Marije na izhodiščno vprašanje, če bodo mikroorganizmi očistili planet, je sicer pritrdilen s pomembno dopolnitvijo, da bo treba za popolno dosego cilja veliko medsebojnega sodelovanja, saj mikroorganizmi ne morejo opraviti vsega sami, pomemben je tudi odnos ljudi do okolja.

 

Dogodek je bil organiziran v sklopu serije predavanj ASEF mladi umi. Gre za program, v katerem se Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) povezuje z lokalnimi organizacijami v mladinskem sektorju, ki delujejo v krajih, iz katerih prihajajo predavatelji. Pri tem dogodku se je ASEF povezaval s Klubom zgornjesavinjskih študentov (KZSŠ). Delovanje KZSŠ je predstavil predsednik Kluba Rožle Stajner, ASEF Fellow 2019 Anja Tušar pa je povezovala dogodek.

 

Predavateljica Pia Marija Oblak
Diapozitiv predavanja

Občni zbor in velikonočni prazniki v San Martinu

Tudi letos so v Slovenskem domu San Martin v Argentini skupaj lepo praznovali Veliko noč in se na svoje domove vrnili blagoslovljeni in s prenovljenim namenom biti boljši. Prispevek o praznovanju je za Svobodno Slovenijo pripravila Lučka Makek. Na cvetno nedeljo,…

Slovensko-japonska prijateljska skupina je proslavila praznik cvetočih češenj

Slovensko-japonska prijateljska skupina se je konec marca zbrala v parku Shiba, da proslavi praznik cvetočih češenj. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Jelisava Dobovšek Sethna. Pikinik smo pripravili skupaj s člani Slovensko-japonskega poslovnega sveta, ki so poskrbeli za tradicionalno japonsko pakirano…

Slovenski Veliki teden v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu

Tudi letos so v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu potekali obredi svetega velikonočnega tridnevja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svobodna Slovenija.   VELIKI ČETRTEK Spomin na zadnjo večerjo je potekal v pripravi mladih: njihovo petje je…

Odprte so prijave na poletno šolo »Slovenščina malo drugače«

Združenje Slovenska izseljenska matica tudi letos organizira poletno šolo “Slovenščina malo drugače” za otroke in mladostnike slovenskega porekla, ki živijo v tujini. Spodaj objavljamo vabilo Združenja SIM. POLETNA ŠOLA »SLOVENŠČINA MALO DRUGAČE«Živjo, poletje je seveda čas za počitnice in zabavo. Z nami…

Obisk slovenskih zdravstvenih delavcev v Beogradu

Prejšnji teden je potekalo prisrčno srečanje slovenskih zdravnikov s kolegi iz Srbije in predstavniki slovenskih društev v Srbiji. Zavod za zdravstveno varstvo železničarjev Srbije je gostil slovenske kolege, ki so bili v Beogradu v okviru turističnega ogleda srbske prestolnice. Prispevek…

Srečanje slovenskih poslovnih organizacij v São Paulu

Prejšnji teden, 5. aprila 2024, je pod okriljem SGBN v brazilskem São Paulu potekalo trilateralno srečanje poslovnih organizacij Slovenske globalne poslovne povezave (SGBN), Slovensko argentinske gospodarske zbornice (SLOAR) in Gospodarske zbornice Slovenija-Brazilija (SLOBRAZ).   Na srečanju so bili prisotni predsednik…

Projekt "Preberi knjigo, spoznaj slovenskega avtorja" je odlično uspel

Projekt Preberi knjigo, spoznaj slovenskega avtorja, ki ga je v sodelovanju z Državnim tehničnim zavodom Alessandro Volta organiziral Centro Italiano Femminile (CIF) iz Trsta, je odlično uspel. Poročilo o projektu je pripravila Elena Cerkvenič Grill. 25. januarja sta novinar Ivo Jevnikar…

Obisk ministra Arčona pri slovenski manjšini na Hrvaškem

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v ponedeljek, 8. aprila 2024, mudil na Hrvaškem. O stvarnosti in izzivih se je pogovarjal z vodstvom krovne organizacije Zveze slovenskih društev na Hrvaškem, se srečal s predsednikom…

Začetek pouka v argentinskih sobotnih šolah

V soboto, 16. marca 2024, so se slovenske osnovnošolske družine zbrale v Slovenski hiši v Buenos Airesu, da bi z zahvalno sveto mašo skupaj začeli novo šolsko leto. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svoboda Slovenija. Najprej nam je…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.