Pia Marija Oblak o mikrobni razgradnji plastike za boj proti onesnaževanju okolja

 

V ponedeljek, 21. decembra, je potekalo še zadnje letošnje predavanje v sklopu ASEF mladi umi. Pia Marija Oblak, ASEF Fellow 2019, je svoj 10-tedenski raziskovalni obisk v okviru ASEF štipendijskega programa opravila pri prof. Jerneju Murnu na Univerzi v Kaliforniji, Riverside, ZDA. Pia Marija je poudarila, da ji je izkušnja prinesla osebno rast in samostojnost, saj je delala v dinamičnem raziskovalnem okolju. Pridobila je nove praktične izkušnje in pristope k delu, nova poznanstva ter spoznavala različne kulture. ASEF-ova štipendistka je trenutno študentka mikrobiologije na magistrski stopnji na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani.

 

Na poljudnoznanstvenem predavanju z 80-imi udeleženci se je osredotočila na izziv, ki ga predstavlja onesnaževanja okolje s plastiko, in sicer predvsem s plastičnimi polimeri. Zaskrbljujoče je predvsem, da letno proizvedemo od 350 do 400 ton plastike, od tega pa problematičen del pristane v oceanih. Odpadna plastika je stabilna in trpežna v odpadnih okoljih, zaradi česar je njena razgradnja otežena.

 

Mlada predavateljica pravi, da je rešitev za tako velik problem mogoče skrita v zelo majhnih organizmih. Bakterije in glive imajo velik potencial za razgradnjo plastike, saj imajo prisotne številne encime, s katerimi bi lahko razgrajevale tudi kompleksne sintetične polimere. Še posebej zanimivo je raziskovanje zmogljivosti ekstremotolerantnih gliv za razgradnjo plastičnih polimerov. Te glive najdemo na najbolj nepričakovanih delih planeta in so prilagojene na rast v prisotnosti različnih vrst stresa (npr. nizke temperature, visoka koncentracija soli, itd.). Je pa mikrobna razgradnja plastike počasen proces in le majhen korak k rešitvi globalnega problema. Odgovor Pie Marije na izhodiščno vprašanje, če bodo mikroorganizmi očistili planet, je sicer pritrdilen s pomembno dopolnitvijo, da bo treba za popolno dosego cilja veliko medsebojnega sodelovanja, saj mikroorganizmi ne morejo opraviti vsega sami, pomemben je tudi odnos ljudi do okolja.

 

Dogodek je bil organiziran v sklopu serije predavanj ASEF mladi umi. Gre za program, v katerem se Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) povezuje z lokalnimi organizacijami v mladinskem sektorju, ki delujejo v krajih, iz katerih prihajajo predavatelji. Pri tem dogodku se je ASEF povezaval s Klubom zgornjesavinjskih študentov (KZSŠ). Delovanje KZSŠ je predstavil predsednik Kluba Rožle Stajner, ASEF Fellow 2019 Anja Tušar pa je povezovala dogodek.

 

Predavateljica Pia Marija Oblak
Diapozitiv predavanja

Evropski dan jezikov 2023 v Banja Luki

Od leta 2001 se vsako leto 26. septembra praznuje Evropski dan jezikov. Svet Evrope spodbuja učenje tujih jezikov v prepričanju, da jezikovna raznolikost predstavlja pomembno orodje za doseganje boljšega medkulturnega razumevanja in hkrati predstavlja ključno sestavino bogate kulturne dediščine naše…

Dan jezikov in Slovenska pravljica v Švici

Tradicionalno druženje ob dnevu jezikov smo letos organizirali 17. septembra 2023 v Bernu. Učiteljici dopolnilnega pouka slovenščine, Anja Dobrovc in Jasmina Lepoša, sta skupaj z Združenjem staršev Martin Krpan ter Veleposlaništvom RS v Bernu pričarali nepozaben, jezikovno zanimiv dan, ki…

Literarni natečaj za učence slovenščine na Hrvaškem

Z veseljem vas obveščamo, da Zveza slovenskih društev na Hrvaškem s podporo Ministrstva za znanost in izobraževanje RH, Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in Slovenskega doma KPD Bazovica z Reke objavlja razpis za literarni natečaj z naslovom »Z domišljijo…

Baasem 2023: Medgeneracijsko srečanje Slovencev iz Severnega Porenja – Vestfalije

Društvo Slovenski zvon iz Krefelda je med vikendom, od 15. do 17. septembra 2023, organiziralo medgeneracijsko druženje Slovencev in slovenskih družin v Baasemu. To je kraj v Eiflu (NRW), kjer se Slovenci srečujejo že vrsto let, obdan z  gozdovi, travniki…

Slovenski večer v Amsterdamu

V soboto, 16. septembra 2023, je lokalni odbor Društva VTIS v sodelovanju z Združenjem prijateljev Slovenije na Nizozemskem organiziral nepozaben Slovenski večer v Amsterdamu. Družabni dogodek, povezan s pokušino slovenskih vin je potekal v priljubljenem lokalu Kalemegdan. Prispevek o dogodku…

V Sao Paulu bo kmalu zaživel Slovenski dom Triglav

V četrtek, 14. septembra 2023, je bila na delovnem obisku v Sao Paulu slovenska veleposlanica v Braziliji Mateja Kračun. Poleg srečanja z vidnejšimi člani tamkajšnje slovenske skupnosti je skupaj z njimi opravila ogled prostorov, kjer bo v kratkem začel delovati…

Vseslovensko srečanje rojakov na Švedskem

Slovensko društvo Simon Gregorčič Köping je organiziralo vseslovensko srečanje rojakov na Švedskem. Objavljamo prispevek, ki ga je pripravil predsednik društva Alojz Macuh.  Vse prehitro nam minevata čas, počasi se bomo zbirali v prostorih društva, z delom smo pa tako rekoč…

Obisk dijakov liceja A. M. Slomška iz Trsta

V ponedeljek, 18. septembra 2023, je državna sekretarka na Uradu RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar sprejela dijake drugega letnika Humanističnega in družbeno-ekonomskega liceja Antona Martina Slomška iz Trsta. Gimnazijci, ki se ta teden mudijo na jezikovnem…

Mendoški nageljni na obisku v Rosariu

Folklorna skupina Mendoški Nageljni se je poleti odzvala na povabilo in se udeležila praznovanja 93. obletnice ustanovitve Slovenskega društva Triglav v Rosariu. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je za Svobodno Slovenijo pripravila Mirian Šenk.  Folklorna skupina Mendoški Nageljni pod…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.