Pia Marija Oblak o mikrobni razgradnji plastike za boj proti onesnaževanju okolja
V ponedeljek, 21. decembra, je potekalo še zadnje letošnje predavanje v sklopu ASEF mladi umi. Pia Marija Oblak, ASEF Fellow 2019, je svoj 10-tedenski raziskovalni obisk v okviru ASEF štipendijskega programa opravila pri prof. Jerneju Murnu na Univerzi v Kaliforniji, Riverside, ZDA. Pia Marija je poudarila, da ji je izkušnja prinesla osebno rast in samostojnost, saj je delala v dinamičnem raziskovalnem okolju. Pridobila je nove praktične izkušnje in pristope k delu, nova poznanstva ter spoznavala različne kulture. ASEF-ova štipendistka je trenutno študentka mikrobiologije na magistrski stopnji na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani.
Na poljudnoznanstvenem predavanju z 80-imi udeleženci se je osredotočila na izziv, ki ga predstavlja onesnaževanja okolje s plastiko, in sicer predvsem s plastičnimi polimeri. Zaskrbljujoče je predvsem, da letno proizvedemo od 350 do 400 ton plastike, od tega pa problematičen del pristane v oceanih. Odpadna plastika je stabilna in trpežna v odpadnih okoljih, zaradi česar je njena razgradnja otežena.
Mlada predavateljica pravi, da je rešitev za tako velik problem mogoče skrita v zelo majhnih organizmih. Bakterije in glive imajo velik potencial za razgradnjo plastike, saj imajo prisotne številne encime, s katerimi bi lahko razgrajevale tudi kompleksne sintetične polimere. Še posebej zanimivo je raziskovanje zmogljivosti ekstremotolerantnih gliv za razgradnjo plastičnih polimerov. Te glive najdemo na najbolj nepričakovanih delih planeta in so prilagojene na rast v prisotnosti različnih vrst stresa (npr. nizke temperature, visoka koncentracija soli, itd.). Je pa mikrobna razgradnja plastike počasen proces in le majhen korak k rešitvi globalnega problema. Odgovor Pie Marije na izhodiščno vprašanje, če bodo mikroorganizmi očistili planet, je sicer pritrdilen s pomembno dopolnitvijo, da bo treba za popolno dosego cilja veliko medsebojnega sodelovanja, saj mikroorganizmi ne morejo opraviti vsega sami, pomemben je tudi odnos ljudi do okolja.
Dogodek je bil organiziran v sklopu serije predavanj ASEF mladi umi. Gre za program, v katerem se Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) povezuje z lokalnimi organizacijami v mladinskem sektorju, ki delujejo v krajih, iz katerih prihajajo predavatelji. Pri tem dogodku se je ASEF povezaval s Klubom zgornjesavinjskih študentov (KZSŠ). Delovanje KZSŠ je predstavil predsednik Kluba Rožle Stajner, ASEF Fellow 2019 Anja Tušar pa je povezovala dogodek.


Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.