Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) novembra organizira dva zanimiva spletna poljudnoznanstvena predavanja.
V seriji predavanj slovenskih profesorjev po svetu, ki se imenuje ASEF speaker series, bo predaval Gašper Beguš, PhD, ASEF profesor in docent na Oddelku za jezikoslovje na UC Berkeley v ZDA. Tema predavanja je "Kako se umetna inteligenca uči govoriti? Od zlogov do pripovedovanja zgodb ...".
Strojno učenje in nevronske mreže prinašajo številne aplikacije na raznovrstnih področjih, od samovozečih avtomobilov do avtomatskega prevajanja iz jezika v jezik. O tem, kako natančno poteka učenje v nevronskih mrežah, vemo precej malo. Po drugi strani razumemo človeški govor relativno dobro. Otroci začnejo z usvajanjem govora še preden se rodijo in pri tem kažejo vzorce, ki so skupni vsem otrokom. Kaj nas lahko usvajanje jezika nauči o tem, kako se umetna inteligenca uči in obratno, kaj nas umetna inteligenca lahko nauči o tem, kako otroci usvajajo jezik, bodo glavne teme predavanja.
V seriji predavanj mladih, ki se imenuje ASEF mladi umi, bo predavala sociologinja Lucija Dežan, ASEF Fellow 2018. Govorila bo o tem, na kakšne načine mladi iščejo zaposlitev in kakšno vlogo imajo pri tem zveze ter poznanstva.
Iskanje in pridobitev zaposlitve je pomemben korak v življenju mladostnika, ki vodi v odraslo življenje. Z uspešno sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi, mladostnik poleg finančne stabilnosti in ekonomske samostojnosti pridobi tudi možnost, da se stanovanjsko osamosvoji, ustvari sekundarno družino ter se preizkusi v novi družbeni (poklicni) vlogi. Načinov, kako se mladi lotevajo iskanja zaposlitve je več, pri tem pa ni zanemarljiva vloga posameznikov socialnih mrež. Na predavanju bodo predstavljena stališča mladih do uporabe zvez in poznanstev pri iskanju zaposlitve, kako razširjene so tovrstne prakse pri zaposlovanju mladih v Sloveniji, kdo so ljudje, ki najpogosteje pomagajo mladim, ko uporabijo zveze in poznanstva, ter kaj zaposlovanje s pomočjo zvez in poznanstev prinaša podjetjem.
Oba predavanja sta zanimiva za študente, profesorje in raziskovalce doma in po svetu, zato vljudno vabljeni !
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.