V zadnjem času se veliko govori o umetni inteligenci - ne le v znanosti, ampak tudi v gospodarstvu, politiki, medijih in tudi v vsakdanjem življenju. Vseeno pa se zdi, da je pojem še velika neznanka vsaj za vse tiste, ki nimajo veliko računalniškega in matematičnega predznanja. Na tej osnovi je ASEF v torek, 7. decembra, organiziral spletni dogodek, na katerem se je v središče postavil pojem, ki se je s pomočjo ASEF štipendistov Marka Zemana in Blaža Stojanoviča razčlenil ter s primeri na enostaven in razumljiv način približal splošni javnosti.

 

Na poljudnoznanstvenem predavanju je Blaž predstavil, kako je potekal razvoj umetne inteligence z začetkom v 50-ih letih prejšnjega stoletja z Alanom Turingom, matematikom iz Anglije. Računalniki so preproste naprave; imajo na eni strani vhodne in na drugi strani izhodne podatke, ki so medsebojno povezani oz. na podlagi navodil delujejo. Za svoje delovanje potrebujejo algoritme, to so seznami navodil, kako rešiti nek konkreten problem

 

Marko je v nadaljevanju podal osnove strojnega učenja. Strojno učenje je proces, v katerem s pomočjo podatkov poiščemo najboljša navodila za rešitev nekega problema. Na praktičnem primeru napovedovanja šolskih ocen je prikazal, kako se model kreira in uči ter do kakšnih uporabnih zaključkov lahko pride.

 

Dogodek, ki je bil namenjen kvalitetni predaji osnovnega znanja o umetni inteligenci širšemu krogu ljudi, je povezoval ASEF štipendist Tadej Krivec. V celoti je dostopen na spodnji povezavi.

Na naslednjem predavanju v sklopu serije Umetna inteligenca za vse, ki bo v torek, 14. decembra, ob 19. uri bosta predavatelja govorila o sodobnih metodah, uspehih umetne inteligence ter izzivih v prihodnosti. Registirate se lahko na spodnji povezavi.

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.