V zadnjem času se veliko govori o umetni inteligenci - ne le v znanosti, ampak tudi v gospodarstvu, politiki, medijih in tudi v vsakdanjem življenju. Vseeno pa se zdi, da je pojem še velika neznanka vsaj za vse tiste, ki nimajo veliko računalniškega in matematičnega predznanja. Na tej osnovi je ASEF v torek, 7. decembra, organiziral spletni dogodek, na katerem se je v središče postavil pojem, ki se je s pomočjo ASEF štipendistov Marka Zemana in Blaža Stojanoviča razčlenil ter s primeri na enostaven in razumljiv način približal splošni javnosti.
Na poljudnoznanstvenem predavanju je Blaž predstavil, kako je potekal razvoj umetne inteligence z začetkom v 50-ih letih prejšnjega stoletja z Alanom Turingom, matematikom iz Anglije. Računalniki so preproste naprave; imajo na eni strani vhodne in na drugi strani izhodne podatke, ki so medsebojno povezani oz. na podlagi navodil delujejo. Za svoje delovanje potrebujejo algoritme, to so seznami navodil, kako rešiti nek konkreten problem
Marko je v nadaljevanju podal osnove strojnega učenja. Strojno učenje je proces, v katerem s pomočjo podatkov poiščemo najboljša navodila za rešitev nekega problema. Na praktičnem primeru napovedovanja šolskih ocen je prikazal, kako se model kreira in uči ter do kakšnih uporabnih zaključkov lahko pride.
Dogodek, ki je bil namenjen kvalitetni predaji osnovnega znanja o umetni inteligenci širšemu krogu ljudi, je povezoval ASEF štipendist Tadej Krivec. V celoti je dostopen na spodnji povezavi.
Na naslednjem predavanju v sklopu serije Umetna inteligenca za vse, ki bo v torek, 14. decembra, ob 19. uri bosta predavatelja govorila o sodobnih metodah, uspehih umetne inteligence ter izzivih v prihodnosti. Registirate se lahko na spodnji povezavi.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2021 © Vse pravice pridržane.