Več desetletij aktiven član slovenske skupnosti v Canberri, kjer si je močno prizadeval k povezovanju Slovencev v Avstraliji ter ohranjanju slovenskega jezika in identitete. Velik rodoljub in neutruden borec v času slovenskega osamosvajanja, ko je s svojim neumornim posredovanjem pri avstralski vladi pripomogel k hitrejšemu priznanju samostojne Republike Slovenije.

 

Cvetko Falež se je rodil 14. aprila 1931 v Leskovcu pri Krškem. Leta 1964 je bil eden izmed ustanoviteljev Slovensko-avstralskega društva v Canberri in nekaj časa tudi njegov predsednik. Še preden je bil slovenski dom v Canberri zgrajen, je veliko truda vložil v organizacijo prireditev za otroke in pripravljal različne nastope. Nemalo zaslug mu gre tudi za to, da je bil slovenski dom zgrajen v zelo kratkem času in to kljub temu, da je bila slovenska skupnost v Canberri majhna. Ob vsem delu, ki ga je opravljal, mu ni zmanjkalo časa za poučevanje slovenščine. Že od vsega začetka je aktivno sodeloval tudi pri slovenskih radijskih oddaj. Leta 1980 je v državi Novi južni Wales deloval kot predsednik Slovenian Education Fundation.

Cvetko Falež

V času osamosvajanja Slovenije je leta 1989 v Canberri skupaj s prijatelji ustanovil Društvo za varstvo človekovih pravic, ki se je kasneje preimenovalo v  Narodni svet ACT, vodil pa ga je Cvetko Falež. Avstralskemu parlamentu so predložili okoli 2.000 podpisov in zbrali 10.000 avstralskih dolarjev v podporo Odboru za varstvo človekovih pravic v Sloveniji. Pred avstralskim parlamentom so organizirali shod, kjer so zbirali podpise v podporo zaprtim. Podpisi so bili predloženi avstralski poslanski zbornici in senatu, s pozivom vladi, da ukrepa v imenu Slovencev v Avstraliji. Nemalo pisem je bilo napisanih avstralskim poslancem in senatorjem kot tudi uredništvom časopisov ter radijskih in televizijskih postaj. Člani društva so se s predstavniki avstralskega zunanjega ministrstva pogovarjali o situaciji v Sloveniji ter jim pomagali razumeti dejanske okoliščine in politično situacijo v Sloveniji. V juliju 1990 je bila ustanovljena Avstralska slovenska konferenca za Svetovni slovenski kongres, ki jo je sestavljalo pet narodnih svetov (Viktorija, Queensland, Južna Avstralija, Novi južni Wales in ACT – Teritorij glavnega mesta) in je nosila največjo težo pri prizadevanjih za priznanje samostojne Slovenije.

 

Cvetko Falež je bil aktiven tudi v Avstralsko slovenski konferenci (ASK). V Upravnem odboru ASK je postal referent za finance in delegat na ustanovni skupščini Svetovnega slovenskega kongresa v Ljubljani konec junija 1991. Več let je bil tudi predsednik ASK in dolgoletni član upravnega odbora.

 

Člani Slovenskih narodnih svetov in Avstralske slovenske konference so s svojim vplivom pri predstavnikih avstralske vlade dosegli, da je Avstralija kot prva prekomorska država priznala samostojno Slovenijo. Cvetko Falež je v enem svojim zapisov dejal, da bodo Slovenci v Avstraliji težko še kdaj opravili tako veliko in pomembno delo ter da upa, da ga tudi ne bo več treba.

 

Umrl je 11. oktobra 2020 v Canberri.

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.