Več desetletij aktiven član slovenske skupnosti v Canberri, kjer si je močno prizadeval k povezovanju Slovencev v Avstraliji ter ohranjanju slovenskega jezika in identitete. Velik rodoljub in neutruden borec v času slovenskega osamosvajanja, ko je s svojim neumornim posredovanjem pri avstralski vladi pripomogel k hitrejšemu priznanju samostojne Republike Slovenije.

 

Cvetko Falež se je rodil 14. aprila 1931 v Leskovcu pri Krškem. Leta 1964 je bil eden izmed ustanoviteljev Slovensko-avstralskega društva v Canberri in nekaj časa tudi njegov predsednik. Še preden je bil slovenski dom v Canberri zgrajen, je veliko truda vložil v organizacijo prireditev za otroke in pripravljal različne nastope. Nemalo zaslug mu gre tudi za to, da je bil slovenski dom zgrajen v zelo kratkem času in to kljub temu, da je bila slovenska skupnost v Canberri majhna. Ob vsem delu, ki ga je opravljal, mu ni zmanjkalo časa za poučevanje slovenščine. Že od vsega začetka je aktivno sodeloval tudi pri slovenskih radijskih oddaj. Leta 1980 je v državi Novi južni Wales deloval kot predsednik Slovenian Education Fundation.

Cvetko Falež

V času osamosvajanja Slovenije je leta 1989 v Canberri skupaj s prijatelji ustanovil Društvo za varstvo človekovih pravic, ki se je kasneje preimenovalo v  Narodni svet ACT, vodil pa ga je Cvetko Falež. Avstralskemu parlamentu so predložili okoli 2.000 podpisov in zbrali 10.000 avstralskih dolarjev v podporo Odboru za varstvo človekovih pravic v Sloveniji. Pred avstralskim parlamentom so organizirali shod, kjer so zbirali podpise v podporo zaprtim. Podpisi so bili predloženi avstralski poslanski zbornici in senatu, s pozivom vladi, da ukrepa v imenu Slovencev v Avstraliji. Nemalo pisem je bilo napisanih avstralskim poslancem in senatorjem kot tudi uredništvom časopisov ter radijskih in televizijskih postaj. Člani društva so se s predstavniki avstralskega zunanjega ministrstva pogovarjali o situaciji v Sloveniji ter jim pomagali razumeti dejanske okoliščine in politično situacijo v Sloveniji. V juliju 1990 je bila ustanovljena Avstralska slovenska konferenca za Svetovni slovenski kongres, ki jo je sestavljalo pet narodnih svetov (Viktorija, Queensland, Južna Avstralija, Novi južni Wales in ACT – Teritorij glavnega mesta) in je nosila največjo težo pri prizadevanjih za priznanje samostojne Slovenije.

 

Cvetko Falež je bil aktiven tudi v Avstralsko slovenski konferenci (ASK). V Upravnem odboru ASK je postal referent za finance in delegat na ustanovni skupščini Svetovnega slovenskega kongresa v Ljubljani konec junija 1991. Več let je bil tudi predsednik ASK in dolgoletni član upravnega odbora.

 

Člani Slovenskih narodnih svetov in Avstralske slovenske konference so s svojim vplivom pri predstavnikih avstralske vlade dosegli, da je Avstralija kot prva prekomorska država priznala samostojno Slovenijo. Cvetko Falež je v enem svojim zapisov dejal, da bodo Slovenci v Avstraliji težko še kdaj opravili tako veliko in pomembno delo ter da upa, da ga tudi ne bo več treba.

 

Umrl je 11. oktobra 2020 v Canberri.

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.