07maj19:00130-letnica rojstva Vinka Möderndorferja - predstavitev knjige in filma
Podrobnosti dogodka
V sklopu obeležitve 130-letnice rojstva znanega koroškega Slovenca, učitelja, etnologa in politika Vinka Möderndorferja, bosta 7. maja 2024 z začetkom ob 19.00 v celovškem iKULT centru potekali predstavitev
Podrobnosti dogodka
V sklopu obeležitve 130-letnice rojstva znanega koroškega Slovenca, učitelja, etnologa in politika Vinka Möderndorferja, bosta 7. maja 2024 z začetkom ob 19.00 v celovškem iKULT centru potekali predstavitev dokumentarnega filma “Tisti, ki je zgradil šolo” in predstavitev knjige “Kar ustvariš ostane. Svetu cvet. Tebi rane“.
Dokumentarni film z naslovom Tisti, ki je zgradil šolo; portret učitelja, etnologa in politika prikazuje življenjsko pot Vinka Möderndorferja (1894-1958), ki se je zaradi izida plebiscita leta 1921 iz Koroške umaknil v Mežico in tam od dobičkov rudnika in ob podpori rudarskih družin zgradil mogočno šolo. Šola je bila ena prvih s telovadnico in modernim šolskim programom. Kot učitelj je zagovarjal nove pedagoške koncepte, po katerih učitelj ne bi smel biti avtoritarna oseba, temveč pravi učitelj in prijatelj. Kot etnolog je zbiral in urejal slovensko ljudsko izročilo. Med ljudmi je pustil globoko sled s knjigo Koroške narodne pripovedke. Politične oblasti pa mu nikoli niso bile naklonjene. Njegovo življenje so spremljali politični procesi in zapori. Tako tudi v novi, socialistični Jugoslaviji. Portret sestavljajo pogovori z ljudmi, ki poznajo njegovo delo, s prebivalci Mežice, ki se ga spominjajo, in z drugimi. Za režijo in scenarij sta poskrbela njegova vnuka Vinko Möderndorfer ml. (režija in scenarij) in Vita Mavrič (scenarij). Film je nastal leta 2016 v sodelovanju z RTV Slovenija.
Knjiga z naslovom Kar ustvariš ostane. Svetu cvet. Tebi rane je rezultat simpozija, ki so ga na pobudo in skupaj z vnukinjo Vito Mavrič konec leta 2014 pripravili na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Opus njegovih del je obsežen in sega v pedagogiko in didaktiko, politiko in takratno narodopisje, današnjo folkloristiko, etnologijo in antropologijo. Knjiga, ki sta jo uredila Jože Hudales in Ingrid Slavec Gradišnik je leta 2016 izšla pod okriljem Znanstvene založbe Filozofske fakultete.
Vita Mavrič svojega dedka opisuje z izbranimi besedami: “Bil je strastno predan svoji poti. Verodostojen v vsem, kar je počel. Perfekcionist s številnimi talenti, ki ni toleriral nobene akademske arogance, angažiran ljudski buditelj, izjemen pedagog in vzgojitelj mlajše generacije učiteljev. Neverjeten idealist in altruist v eni osebi. Popoln zanesenjak, izjemno načelen in neskončno trmast Korošec obenem. Vsekakor karizmatična osebnost. Človek z “napačnimi” lastnostmi za tiste in današnje čase.”
Več
Čas
(Torek) 19:00(GMT+02:00)
Lokacija
iKULT Interkulturni center Celovec (prej VOLXHAUS)
Südbahngürtel 24, 9020 Celovec