Dr. Edi Gobec, ugledni slovenski filozof, sociolog, antropolog, zaslužni profesor državne univerze Kent v ZDA, ustanovitelj in ravnatelj Slovensko-ameriškega raziskovalnega centra v Clevelandu, član Akademije znanosti v New Yorku in prejemnik številnih nagrad in odlikovanj. Dr. Gobec je svoje življenje posvetil raziskovanju dosežkov ustvarjalcev slovenskih korenin in pomembno prispeval k prepoznavnosti Slovenije. V času osamosvojitve je aktivno sodeloval  pri delu Slovenskega ameriškega sveta pod vodstvom dr. Mateja Roesmanna.

 

Dr. Gobec je v letih 1990 do 1992 napisal in poslal na stotine pisem ameriškim politikom, pa tudi vladam in ambasadam drugih držav od Švedske, Islandije, Anglije, Avstralije in celo Japonske. Kopije vseh teh pisem skupaj z odgovori, tudi številnimi iz Bele hiše, med drugim bivšega predsednika Reagana, sedanjega predsednika Joea Bidena, senatorjev Edwarda Kennedyja, John Glenna ter Toma Harkina in kongresnika Dennisa Eckarta, sta skupaj z ženo skrbno zbrala in shranila. Kot je nekoč povedal sam, je bilo njegovo delo navzven manj vidno, z izjemo odmevnega govora na vseameriški konvenciji Mladih Republikancev 12. julija 1991 v Miamiju na Floridi, kjer je delegatom in navzočim politikom, diplomatom in novinarjem predstavil razloge, zakaj si Slovenija zasluži svojo neodvisno državo. Uspelo mu je prepričati udeležence, da so z dolgim in stoječim aplavzom pozdravili neodvisno Slovenijo. Pomagal je Slovensko ameriškem svetu, se zavzemal za  zbiranje prispevkov za pomoč Demosu, dal tiskati dvojezične obrazce ter sodeloval pri njihovi razdelitvi.

 

Edi Gobec se je rodil v Celju, življenjska pot pa ga je leta 1950 pripeljala v ZDA. V prvih letih življenja na drugi strani Atlantika so ga ameriški sodelavci nenehno spraševali, če jim lahko pove za kakšnega res uspešnega Slovenca (slavnega arhitekta, izumitelja ali morda športnika). Ko je raziskoval to področje, je naletel na trditve, da je 86 odstotkov Slovencev nepismenih in da sploh nimajo svojega knjižnega jezika, prav tako ni mogel najti dokazov o kakšnih vidnejših dosežkih v ZDA živečih Slovencev ali njihovih potomcev. To ga je tako nagovorilo, da je svoje življenje posvetil raziskovanju in preučevanju izjemnih Slovencev, ki so pustili neizbrisen pečat na svetovno zgodovino. Plod tega življenjskega raziskovanja je tudi leta 2015 izdana knjiga Slovenski ameriški izumitelji in inovatorji. Prav tako je avtor številnih drugih člankov in knjig o slovenski skupnosti v ZDA. Med najbolj znane gotovo sodi publikacija Ponosen, da sem Slovenec. Dr. Gobec je svojo bogato raziskovalno zapuščino, ki jo je vse od leta 1951 zbiral tudi s pomočjo žene in prijateljev, zapustil Arhivu Republike Slovenije.

dr. Edi Gobec
Vir fotografije: Ideastream.

Leta 2020 je s strani predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja prejel visoko državno odlikovanje za življenjsko delo in prispevek k prepoznavnosti Slovenije ter obogatitev spoznanj o dosežkih Slovencev v svetu.  Priznanje mu je izročila generalna konzulka v Clevelandu Alenka Jerak. Že leta 2006 mu je tedanji in sedanji predsednik vlade Janez Janša med obiskom ZDA ob njegovem 80. rojstnem dnevu izročil priznanje Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu. Slovenska škofovska konferenca pa mu je leta 2007 podelila odličje sv. Cirila in Metoda. Edi Gobec je bil član Slovenske teološke akademije v Rimu in, kot že navedeno, od leta 1984 Akademije znanosti v New Yorku. Od leta 1970 je bil vpisan na narodni seznam znamenitih Američanov. Večkrat je tudi omenil, da je leta 1971 prejel naziv Odličen vzgojitelj Amerike.

 

Svet je zapustil 12. decembra 2020. Bil je velik človek, ponosen in zaveden Slovenec. Medtem ko je opisoval izjemne Slovence v izseljenstvu, ki so zaznamovali svetovno zgodovino, se je vanjo za vedno zapisal tudi sam.

Odprt je javni razpis za Trubarjevo priznanje 2024

Narodna in univerzitetna knjižnica zbira predloge za podelitev Trubarjevega priznanja za dosežke na področju nacionalne pisne kulturne dediščine v Sloveniji. K sodelovanju ste toplo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. JAVNI RAZPIS ZA TRUBARJEVO PRIZANJE 2024 Med mnogimi nalogami, ki…

21 let Folklorne skupine Mladika

Že malo več kot dve desetletji otroci in mladi skupine Mladika uživajo v slovenski folklori in razveseljujejo prireditve Slovencev v Argentini. Vabljeni k branju intervjuja z ustanoviteljico skupine Mirjam Mehle Javoršek, ki ga je za Svobodno Slovenijo izvedla Mariana Poznič.  Kdaj…

Štajerske specialitete v Srbiji navdušile goste prireditve Naše slovenske specialitete

Podružnica iz Kovina Združenja Slovencev Logarska dolina je že sedmič organizirala tradicionalno kulturno prireditev Gastronomski dogodek “Naše slovenske specialitete”. Program je bil organiziran v nedeljo, 1. septembra 2024, ob znamenitem jezeru Kraljevac pri Deliblatu, ki je del istoimenskega naravnega parka.…

Nagradni natečaj za mlade rojake po svetu 2024

Svetovni slovenski kongres je tudi v letu 2024 za mlade pripravil bralno-risalni natečaj. Tokrat so izbrali pravljico “O malem čuku, ki živi v Nuku”, avtorice Helene Janežič, z ilustracijami Polone Kosec.   Sodelovanje na natečaju je omejeno na otroke od 6. do 13.…

Pestro dogajanje v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi

Pestro je tudi v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi. Obiskala sta jih pater Robert Brest, tretja sekretarka na Veleposlaništvu Republike Slovenije v Buenos Airesu Tija Kuhar, praznovali pa so tudi slovenski dan državnosti. Nekaj utrinkov so strnili v…

Štipendije za Slovence v zamejstvu in po svetu za študijsko leto 2024/2025

Javni sklad je objavil javni razpis za dodelitev štipendij za študij v Republiki Sloveniji za Slovence v zamejstvu in Slovence po svetu za študijsko leto 2024/2025. Rok prijave je do vključno 30.9.2024.   Predmet javnega razpisa je prva dodelitev štipendij…

Koline v slovenskih domovih v Argentini

V nedeljo, 7. julija 2024, so slovenske skupnosti v Argentini organizirale koline. Vabljeni k branju prispevkov, ki so jih za Svobodno Slovenijo pripravili v Našem domu San Justo in Hladnikovem domu.   Naš dom San Justo V nedeljo, 7. julija…

Štipendije za tečaje slovenskega jezika - ROK za prijave: 31. avgust 2024

Bi želeli obnoviti, nadgraditi ali pa se začeti učiti slovenski jezik? Tudi letos Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu skupaj z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo ter CMEPIUS-om zamejcem in potomcem slovenskih…

Zimsko taborjenje otrok in mladostnikov Društva Slovencev v Mendozi

Najmlajši člani Društva Slovencev v Mendozi so julija 2024 taborili v slovenski koči “Jože Kastelic” v Los Penitentes. V slovenski koči je zimsko taborjenje med počitnicami organizirala tudi mendoška mladina. Z veseljem z vami delimo prispevek o taborjenju otrok, ki…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.