Dr. Edi Gobec, ugledni slovenski filozof, sociolog, antropolog, zaslužni profesor državne univerze Kent v ZDA, ustanovitelj in ravnatelj Slovensko-ameriškega raziskovalnega centra v Clevelandu, član Akademije znanosti v New Yorku in prejemnik številnih nagrad in odlikovanj. Dr. Gobec je svoje življenje posvetil raziskovanju dosežkov ustvarjalcev slovenskih korenin in pomembno prispeval k prepoznavnosti Slovenije. V času osamosvojitve je aktivno sodeloval  pri delu Slovenskega ameriškega sveta pod vodstvom dr. Mateja Roesmanna.

 

Dr. Gobec je v letih 1990 do 1992 napisal in poslal na stotine pisem ameriškim politikom, pa tudi vladam in ambasadam drugih držav od Švedske, Islandije, Anglije, Avstralije in celo Japonske. Kopije vseh teh pisem skupaj z odgovori, tudi številnimi iz Bele hiše, med drugim bivšega predsednika Reagana, sedanjega predsednika Joea Bidena, senatorjev Edwarda Kennedyja, John Glenna ter Toma Harkina in kongresnika Dennisa Eckarta, sta skupaj z ženo skrbno zbrala in shranila. Kot je nekoč povedal sam, je bilo njegovo delo navzven manj vidno, z izjemo odmevnega govora na vseameriški konvenciji Mladih Republikancev 12. julija 1991 v Miamiju na Floridi, kjer je delegatom in navzočim politikom, diplomatom in novinarjem predstavil razloge, zakaj si Slovenija zasluži svojo neodvisno državo. Uspelo mu je prepričati udeležence, da so z dolgim in stoječim aplavzom pozdravili neodvisno Slovenijo. Pomagal je Slovensko ameriškem svetu, se zavzemal za  zbiranje prispevkov za pomoč Demosu, dal tiskati dvojezične obrazce ter sodeloval pri njihovi razdelitvi.

 

Edi Gobec se je rodil v Celju, življenjska pot pa ga je leta 1950 pripeljala v ZDA. V prvih letih življenja na drugi strani Atlantika so ga ameriški sodelavci nenehno spraševali, če jim lahko pove za kakšnega res uspešnega Slovenca (slavnega arhitekta, izumitelja ali morda športnika). Ko je raziskoval to področje, je naletel na trditve, da je 86 odstotkov Slovencev nepismenih in da sploh nimajo svojega knjižnega jezika, prav tako ni mogel najti dokazov o kakšnih vidnejših dosežkih v ZDA živečih Slovencev ali njihovih potomcev. To ga je tako nagovorilo, da je svoje življenje posvetil raziskovanju in preučevanju izjemnih Slovencev, ki so pustili neizbrisen pečat na svetovno zgodovino. Plod tega življenjskega raziskovanja je tudi leta 2015 izdana knjiga Slovenski ameriški izumitelji in inovatorji. Prav tako je avtor številnih drugih člankov in knjig o slovenski skupnosti v ZDA. Med najbolj znane gotovo sodi publikacija Ponosen, da sem Slovenec. Dr. Gobec je svojo bogato raziskovalno zapuščino, ki jo je vse od leta 1951 zbiral tudi s pomočjo žene in prijateljev, zapustil Arhivu Republike Slovenije.

dr. Edi Gobec
Vir fotografije: Ideastream.

Leta 2020 je s strani predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja prejel visoko državno odlikovanje za življenjsko delo in prispevek k prepoznavnosti Slovenije ter obogatitev spoznanj o dosežkih Slovencev v svetu.  Priznanje mu je izročila generalna konzulka v Clevelandu Alenka Jerak. Že leta 2006 mu je tedanji in sedanji predsednik vlade Janez Janša med obiskom ZDA ob njegovem 80. rojstnem dnevu izročil priznanje Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu. Slovenska škofovska konferenca pa mu je leta 2007 podelila odličje sv. Cirila in Metoda. Edi Gobec je bil član Slovenske teološke akademije v Rimu in, kot že navedeno, od leta 1984 Akademije znanosti v New Yorku. Od leta 1970 je bil vpisan na narodni seznam znamenitih Američanov. Večkrat je tudi omenil, da je leta 1971 prejel naziv Odličen vzgojitelj Amerike.

 

Svet je zapustil 12. decembra 2020. Bil je velik človek, ponosen in zaveden Slovenec. Medtem ko je opisoval izjemne Slovence v izseljenstvu, ki so zaznamovali svetovno zgodovino, se je vanjo za vedno zapisal tudi sam.

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Minister Matej Arčon pri slovenski manjšini v Celovcu

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Drugi dan obiska je bil namenjen obisku nekaterih ustanov, ki delujejo v Celovcu.…

Minister Arčon v Selah in Dobrli vasi na avstrijskem Koroškem

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Ministra je spremljala državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu…

Srečanje predstavnika SGBN z argentinsko zunanjo ministrico

V torek, 16.4.2024, se je argentinska ministrica za zunanje zadeve Diana Mondino na seji odbora FIESP (Federacija industrij zvezne države São Paulo) v brazilskem São Paulu srečala s soustanoviteljem SGBN in predstavnikom slovenske poslovne diaspore v Latinski Ameriki, dr. Štefanom…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.