Dr. Evgen Bavčar, filozof, fotograf, pisatelj, esejist, kulturnik, trojni doktor, častni znanstvenik in direktor laboratorija za nevidno Inštituta za kritične študije v Mehiki, je tesno povezan s svojo domovino Slovenijo, kljub temu, da že leta živi v Parizu v Franciji, kot gostujoči profesor pa o estetiki in problematiki slepih predava na evropskih in ameriških univerzah.

 

Kot pravi sam, je svoje delovanje za samostojno Slovenijo in njeno večjo prepoznavnost  začel že leta 1983 v prvi oddaji »Slovenija med Dunajem in Trstom« na nacionalnem radiu France Culture. V njej je gostil Petra Handkeja, Josipa Vidmarja, Danila Lokarja in številne druge. V osamosvojitvenem letu, letu 1991 je kot prvi predsednik konference za Francijo sodeloval pri ustanavljanju Svetovnega slovenskega kongresa. Slovenijo je obveščal o prizadevanjih slovenskega slikarja Zorana Mušiča, da bi vplival na takratnega francoskega predsednika Françoisa Mitteranda, prav tako je sodeloval tudi pri informiranju o stanju v Sloveniji.  Ko se je v naslednjih dneh vrnil v Francijo, je na podlagi pogovora z njim njegov prijatelj češko-francoski pisatelj Milan Kundera spisal članek »Rešite Slovenijo«, ki je bil objavljen v Le Mondu in je odmeval po vsem svetu, v za Slovenijo najkritičnejšem času. Informiral je novinarje in imel velike zasluga, da so Francija pa tudi številne druge evropske  države priznale Slovenijo.

 

Dr. Bavčar se odlikuje kot eden najpomembnejših ambasadorjev slovenske kulture v svetu. Verjame, da bi si morali bolj prizadevati za prepoznavnost v Evropi in da je prav kultura tista, s katero si lahko ustvarimo dobro ime. Zaradi njegovega vztrajnega prizadevanja so številni slovenski avtorji doživeli prevode v evropske jezike. Prav on je Borisa Pahorja predstavil Franciji, preko nje ga je spoznala Nemčija, nato Italija in ves svet ter nazadnje še matična domovina Slovenija. Boris Pahor je svojega prijatelja dr. Bavčarja označil kot velikega domoljuba in veliko avtoriteto. Oba, Bavčar in Pahor izpostavljata pomen slovenske identitete, ki mora biti jasno razpoznavna tudi v kulturi.

 

Dr. Bavčar je bil rojen v Lokavcu pri Ajdovščini. Za vedno sta ga zaznamovali dve nesreči (udarec veje in eksplozija bombnega sprožilca, ostanka 2. svetovne vojne), zaradi katerih je že kot deček izgubil vid. Vendar pa ga to ni ustavilo, po diplomi iz filozofije in zgodovine na univerzi v Ljubljani je odšel v Pariz, kjer je na sloviti Sorbonni magistriral in doktoriral iz filozofije in estetike. Prav tako je prejemnik dveh častnih doktoratov,  Inštituta za kritične študije v Mehiki, v okviru katerega je tudi direktor laboratorija za nevidno in Univerze v Novi Gorici. Kljub slepoti mu je uspelo postati svetovno znan in prepoznan estet, umetniški kritik in fotograf. Leta 1988 je v Parizu prejel celo naslov Photographe officiel du Mois de la Photo (Uradni fotograf meseca fotografije). Sam pravi, da mu je ljubši izraz vizualni umetnik s fotografijo. Svoje podobe pa imenuje ikone in jih je doslej razstavil že več kot stokrat.

dr. Evgen Bavčar, na vrhu na belem traku napis Rojaki za samostojno SLovenijo in logo (simbolj Triglava v beli, modri in rdeči barvi, tri rumene zvezde in pod tem napis Slovenija 30).
Vir: STA

Dr. Evgen Bavčar je ponosen Slovenec, zaljubljen v slovenščino, o kateri pravi, da je njegov intimni jezik za molitev in lepoto.  »V Evropi moramo biti prisotni s slovensko specifiko, kakovostjo. Najbolj nujno je, da smo najprej Slovenci in potem še vse drugo. Odgovorni smo za slovensko identiteto, za spomin na tiste, ki skozi stoletja niso imeli pravice govoriti, so ostali anonimni.« Pravi, da je notranje še vedno in bo vedno povezan in navezan na svojo domovino: »Slovenije nisem nikoli zapustil in tam živim tudi, ko je moje telo v Parizu. To je nenavadno življenje spominov na barve, obraze, pokrajino, na oblike, na katerih so utemeljene podobe sveta, ki ga spoznavam.«

 

Dr. Bavčar je prejemnik srebrnega reda RS za zasluge (2004), priznanja Edmunda Čibeja (2010) in Pretnarjeve nagrade (2012). Je častni občan Ajdovščine (2011). Evropski parlament pa mu je leta 2016 podelil nagrado državljan Evrope, istega leta je prav tako prejel najvišje francosko priznanje red legije časti.

 

Dr. Bavčar je človek velikega znanja, izjemne kulturne globine in neizmernih duhovnih razsežnost. Kaže nam, kako so tudi težke preizkušnje priložnost, da rastemo. Predvsem pa s svojim izjemnim domoljubjem Slovencem vedno znova nastavlja ogledalo in nas vabi, da verjamemo v veličino naših korenin. 

Brezmejna slovenščina: Tradicionalno gostovanje dijakov na avstrijskem Koroškem

Srednja vzgojiteljska šola, gimnazija in umetniška gimnazija Ljubljana, program Predšolska vzgoja je konec septembra v sodelovanju  z vrtci in šolami na avstrijskem Koroškem in s Strokovnim pedagoškim združenjem/Pädagogische Fachvereinigung, Celovec/Klagenfurt, izpeljala že tradicionalno gostovanje, ki poteka v sklopu projekta Brezmejna…

Nicolas Philibert prejel nagrado Darko Bratina za leto 2024

V Hiši filma – Palazzo del Cinema v Gorici je v četrtek, 10. oktobra 2024, potekala slavnostna podelitev nagrade Darko Bratina, ki jo je Kinoatelje letos izročil priznanemu francoskemu režiserju Nicolasu Philibertu.   Ta je pred podelitvijo tudi vodil mojstrsko…

Vrdnik: Beremo s Slovenijo

V Vrdniku je pod okriljem Društva Slovencev Emona Ruma, na čelu z Zoranom Jovičićem, v soboto, 21. septembra 2024, potekala manifestacija v okviru projekta Beremo s Slovenijo. Dogodek je bil namenjen mladim, ki so se zbrali iz različnih krajev, kot…

Minister Arčon in državna sekretarka Humar na Konferenci SMUL

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v ponedeljek, 7. oktobra 2024, udeležil uvodnega dela Konference Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL), ki poteka v Ljubljani pod naslovom Pomen znanja v družbi:…

Predstavniki mariborskega Karitasa obiskali slovensko društvo v Zrenjaninu

Predstavniki Karitasa iz Maribora so v sredo, 4. septembra 2024, obiskali Društvo Slovencev Planika Zrenjanin in s svojo prisotnostjo prinesli veliko veselja ter radosti.Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila Milena Spremo.   Tovrsten obisk je vedno priložnost za…

Slovenski večer v Amsterdamu

Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem tradicionalno dobro sodeluje z lokalnim odborom VTIS-a (društva V Tujini Izobraženih Slovencev). V soboto, 21. septembra 2024, so spet združili moči in, tokrat že tretjič,  organizirali prijetno druženje v Amsterdamu. Po sprejemnem govoru predsednika Združenja Viktorja…

Slomškov teden v Colegio Esloveno v Mendozi

24. septembra je Slomškov dan in Colegio Esloveno iz Mendoze (Argentina) ga je obhajal cel teden. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o praznovanju na čast šolskega zavetnika Antona Martina Slomška pripravila Tončka Šmon.   Že nekaj let v…

Podaljšan rok za sodelovanje na natečaju Moj košček Slovenije

Rafaelova družba tudi letos razpisuje fotografski natečaj Moj košček Slovenije. K sodelovanju ste lepo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. Rok za oddajo prispevkov je bil podaljšan do 31. oktobra 2024.   Objavljamo besedilo natečaja. Fotonatečaj Moj košček…

Izšla je oktobrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je oktobrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Oktobrska izdaja je druga številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Polna je zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.