Dr. Evgen Bavčar, filozof, fotograf, pisatelj, esejist, kulturnik, trojni doktor, častni znanstvenik in direktor laboratorija za nevidno Inštituta za kritične študije v Mehiki, je tesno povezan s svojo domovino Slovenijo, kljub temu, da že leta živi v Parizu v Franciji, kot gostujoči profesor pa o estetiki in problematiki slepih predava na evropskih in ameriških univerzah.

 

Kot pravi sam, je svoje delovanje za samostojno Slovenijo in njeno večjo prepoznavnost  začel že leta 1983 v prvi oddaji »Slovenija med Dunajem in Trstom« na nacionalnem radiu France Culture. V njej je gostil Petra Handkeja, Josipa Vidmarja, Danila Lokarja in številne druge. V osamosvojitvenem letu, letu 1991 je kot prvi predsednik konference za Francijo sodeloval pri ustanavljanju Svetovnega slovenskega kongresa. Slovenijo je obveščal o prizadevanjih slovenskega slikarja Zorana Mušiča, da bi vplival na takratnega francoskega predsednika Françoisa Mitteranda, prav tako je sodeloval tudi pri informiranju o stanju v Sloveniji.  Ko se je v naslednjih dneh vrnil v Francijo, je na podlagi pogovora z njim njegov prijatelj češko-francoski pisatelj Milan Kundera spisal članek »Rešite Slovenijo«, ki je bil objavljen v Le Mondu in je odmeval po vsem svetu, v za Slovenijo najkritičnejšem času. Informiral je novinarje in imel velike zasluga, da so Francija pa tudi številne druge evropske  države priznale Slovenijo.

 

Dr. Bavčar se odlikuje kot eden najpomembnejših ambasadorjev slovenske kulture v svetu. Verjame, da bi si morali bolj prizadevati za prepoznavnost v Evropi in da je prav kultura tista, s katero si lahko ustvarimo dobro ime. Zaradi njegovega vztrajnega prizadevanja so številni slovenski avtorji doživeli prevode v evropske jezike. Prav on je Borisa Pahorja predstavil Franciji, preko nje ga je spoznala Nemčija, nato Italija in ves svet ter nazadnje še matična domovina Slovenija. Boris Pahor je svojega prijatelja dr. Bavčarja označil kot velikega domoljuba in veliko avtoriteto. Oba, Bavčar in Pahor izpostavljata pomen slovenske identitete, ki mora biti jasno razpoznavna tudi v kulturi.

 

Dr. Bavčar je bil rojen v Lokavcu pri Ajdovščini. Za vedno sta ga zaznamovali dve nesreči (udarec veje in eksplozija bombnega sprožilca, ostanka 2. svetovne vojne), zaradi katerih je že kot deček izgubil vid. Vendar pa ga to ni ustavilo, po diplomi iz filozofije in zgodovine na univerzi v Ljubljani je odšel v Pariz, kjer je na sloviti Sorbonni magistriral in doktoriral iz filozofije in estetike. Prav tako je prejemnik dveh častnih doktoratov,  Inštituta za kritične študije v Mehiki, v okviru katerega je tudi direktor laboratorija za nevidno in Univerze v Novi Gorici. Kljub slepoti mu je uspelo postati svetovno znan in prepoznan estet, umetniški kritik in fotograf. Leta 1988 je v Parizu prejel celo naslov Photographe officiel du Mois de la Photo (Uradni fotograf meseca fotografije). Sam pravi, da mu je ljubši izraz vizualni umetnik s fotografijo. Svoje podobe pa imenuje ikone in jih je doslej razstavil že več kot stokrat.

dr. Evgen Bavčar, na vrhu na belem traku napis Rojaki za samostojno SLovenijo in logo (simbolj Triglava v beli, modri in rdeči barvi, tri rumene zvezde in pod tem napis Slovenija 30).
Vir: STA

Dr. Evgen Bavčar je ponosen Slovenec, zaljubljen v slovenščino, o kateri pravi, da je njegov intimni jezik za molitev in lepoto.  »V Evropi moramo biti prisotni s slovensko specifiko, kakovostjo. Najbolj nujno je, da smo najprej Slovenci in potem še vse drugo. Odgovorni smo za slovensko identiteto, za spomin na tiste, ki skozi stoletja niso imeli pravice govoriti, so ostali anonimni.« Pravi, da je notranje še vedno in bo vedno povezan in navezan na svojo domovino: »Slovenije nisem nikoli zapustil in tam živim tudi, ko je moje telo v Parizu. To je nenavadno življenje spominov na barve, obraze, pokrajino, na oblike, na katerih so utemeljene podobe sveta, ki ga spoznavam.«

 

Dr. Bavčar je prejemnik srebrnega reda RS za zasluge (2004), priznanja Edmunda Čibeja (2010) in Pretnarjeve nagrade (2012). Je častni občan Ajdovščine (2011). Evropski parlament pa mu je leta 2016 podelil nagrado državljan Evrope, istega leta je prav tako prejel najvišje francosko priznanje red legije časti.

 

Dr. Bavčar je človek velikega znanja, izjemne kulturne globine in neizmernih duhovnih razsežnost. Kaže nam, kako so tudi težke preizkušnje priložnost, da rastemo. Predvsem pa s svojim izjemnim domoljubjem Slovencem vedno znova nastavlja ogledalo in nas vabi, da verjamemo v veličino naših korenin. 

Predstavitev knjige Slovenski Gradec

V Univerzitetni knjižnici Maribor in ob soorganizaciji Avstrijske čitalnice, ki deluje v njenem okviru,  so v tem tednu predstavili dvojezično knjigo novinarja ORF in publicista Simona Ošlaka Gerasimova,  Slovenski Gradec.  Knjigo je založila Pavlova hiša iz Potrne, kjer se tudi…

Minister Arčon spregovoril z dijaki Gimnazije Novo mesto

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v okviru obiska vlade srečal z dijakinjami in dijaki Gimnazije Novo mesto ter jim predstavil, kako vlada skrbi za ohranjanje povezav s Slovenci, ki živijo zunaj ozemlja države.…

Podaljšan je bil rok prijave na natečaj za mlade ob 160-letnici Slovenske matice

Slovenska matica, naše najstarejše slovensko kulturno in znanstveno društvo ter druga najstarejša slovenska založba, letos praznuje 160-letnico svojega delovanja. Ob tej priložnosti je objavila natečaja za najboljše filozofske eseje in za najboljša naravoslovna predavanja, namenjena dijakom in študentom.   Na…

Obisk predstavnikov Nadškofijske Karitas Maribor v Zranjaninu

V sredo, 20. marca 2024, so bili v Društvo Slovencev Planika Zrenjanin deležni prijetnega obiska prijateljev iz Nadškofijske Karitas Maribor.   Obiskali so jih predsednik Karitasa Maribor Branko Maček, tajnik Darko Bračun in župnik Andrej Firbas, ki so se tudi…

Slovenci v Banja Luki obeležili gregorjevo

V soboto, 16. 3. 2024, so osnovnošolci pri dopolnilnem pouku slovenščine obnovili svoje znanje o gregorjevem s kreativnim ustvarjanjem tudi sami obeležili dan, “ko se ptički ženijo”.   Gregorjevo je praznik, ki se praznuje 12. marca, na god sv. Gregorja.…

Učenci slovenščine v Zrenjaninu so si ogledali film Gajin svet 2

V soboto, 23. marca 2024, si je v prostorih Društva Slovencev Planika iz Zrenjanina skupina osnovnošolcev med poukom slovenščine ogledala film Gajin svet 2.   V Društvu Planika se iskreno zahvaljujejo Dragomirju Zupancu, poklicnemu režiserju, organizatorju Dnevov slovenskega filma v…

Izšla je aprilska številka otroške revije Pastirček

Izšla je aprilska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici. Nova številka 8 (šolsko leto 2023/2024) je kakor prejšnje izdaje polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani revije krasijo otroške risbe…

Dobrodelna akcija Slovenske Vincencijeve konference v pričakovanju cvetne nedelje

Člani Slovenske Vincencijeve konference so v sredo, 20. marca 2024, obiskali vilo Tomažič, kjer jih je na dvorišču svoje rezidence sprejel generalni konzul Republike Slovenije v Trstu Gregor Šuc. To ni bil običajni institucionalni obisk, ampak prava dobrodelna akcija v…

Slovensko društvo v Belgiji organiziralo predavanje o zdravstvu v Belgiji

V četrtek, 21. marca 2024, ob 19. uri je Slovensko društvo v Belgiji (Slo-Bel) organiziralo informacijski bazar na aktualno tematiko – Zdravstvo in zdravstveno zavarovanje v Belgiji. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Lea Iskra, predsednica društva.   Uvodoma smo…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.