Svetovno priznan pravni strokovnjak, ekonomist, politik in velik slovenski domoljub dr. Jože Bernik je s svojo aktivnostjo in poznanstvi v ZDA bistveno pripomogel k spremembi uradnega ameriškega stališča o Sloveniji kot delu enotne Jugoslavije. Svojo moč in energijo, kot tudi svoja finančna sredstva, je v tujini namenjal uveljavljanju slovenstva in zavedanja o Sloveniji. Nesebično in aktivno si je prizadeval širiti slovensko narodno zavest med zdomskimi Slovenci. Vedno je našel čas za srečanja s Slovenci, ki so se zavzemali za svobodno in enotno Evropo ter neodvisno in samostojno Slovenijo.

 

Zaradi svojega ugleda tako v mednarodnem prostoru kot tudi med zavednimi Slovenci je postal prvi   podpredsednik Svetovnega  slovenskega  kongresa, idejni oče katerega je bil tudi sam, v letih  od  1994  do 2000 pa je v njem deloval kot predsednik, nato pa kot častni predsednik. Glede na to, da bi bil razgledan svetovljan in demokrat, si je močno prizadeval za odpiranje slovenskega političnega prostora. Član Slovenskih krščanskih demokratov je postal leta 1991, v Demosovi vladi pa je sodeloval kot svetovalec na pravnem, finančnem ter delovnem področju.

 

Kot  ambasador  slovenskega  naroda  v  svetu je veliko  svojega  moralnega  in  materialnega kapitala vložil tudi v izgradnjo sproščene, samozavestne in napredne slovenske države. Izhajal je iz slovenstva  kot  naravne  vrednote in krščanstva kot nadnaravne vrednote. V devetdesetih letih je investiral v časnik Slovenec, ker se je zavedal, da je v Sloveniji alternativni dnevnik izrednega pomena. Bil je mecen tudi številnim drugim pobudam v Sloveniji, ki jih je materialno velikodušno podpiral.

 

Dr. Bernik je bil živa priča časom revolucije in bratomorne vojne, zaradi česar je bil vedno pogumen zagovornik razkrivanja resnice, pravičnosti ter aktivnega popravljanje krivic. V vzhodni in srednji Evropi je po razpadu komunizma preko svojih poznanstev aktivno pripomogel k mednarodnemu priznanju samostojnosti Slovenije. Ves čas je povezoval  Slovence, predvsem pa slovenske  študente  v  tujini.  Že  v  času  begunstva  je  bil  v  Rimu  med  ustanovitelji društva Slovenskih katoliških akademikov v tujini, med svojimi akademskimi  leti  pa je  bil  pobudnik  društva Slovenski akademiki v Ameriki. Skupaj s svojo soprogo, zdravnico in znanstvenico dr. Marijo Bernik, sta svoj dom v Chicagu odprla številnim slovenskim študentom in s tem pokazala solidarnost in ljubezen do slovenskega rodu.

dr. Jože Bernik_
Avtor fotografije: Tomaž Skale

Kariero je začel leta 1944 kot časnikar začetnik pri katoliškem dnevniku Slovenec, kasneje pa kot nasprotnik vseh totalitarizmov slovenskega prostora po koncu vojne emigriral v tujino. Pot ga je preko Avstrije vodila v Rim, kjer je študiral novinarstvo in pravo, nato pa v  Madrid, kjer je študiral še ekonomijo.  Tu se njegova študijska pot še ni zaključila, saj je odšel  v  ZDA,  kjer  je diplomiral iz mednarodne trgovine in leta 1960 doktoriral iz prava.

 

Po zaključenem študiju se je zaposlil v   svetovnem   farmacevtskem   podjetju   Abbott   Laboratories,  v bližini Chicaga. S trdnim delom je napredoval do  mesta  direktorja  oddelka  za  mednarodne  pravne  posle, kjer je bil odgovoren za vse pravne zadeve v tujini. Skoraj tri desetletja je potoval po vseh kontinentih  in sodeloval pri vseh večjih projektih v podjetju.  Po upokojitvi leta 1989 je še več let nadaljeval s svetovalno in odvetniško prakso v Chicagu. Svoje pravno znanje in bogate izkušnje je dopolnjeval tudi s članstvom v stanovskih organizacijah v ZDA in po svetu, ob vrnitvi v domovino pa se je kot član vključil v Akademsko  društvo  Pravnik. Sodeloval je v  različnih mednarodnih  strokovnih skupinah, kot tudi s specializirano agencijo Združenih narodov za industrijski razvoj (UNIDO).

 

Leta 1997 je tudi kandidiral za predsednika Republike Slovenije. V mandatu od leta 2000 do 2004 je bil poslanec v Državnem zboru RS, kjer se je predvsem udejstvoval v Ustavni komisiji, Odboru za finance, Odboru za zunanjo politiko, Komisiji za Slovence v zamejstvu in po svetu ter kot član in namestnik vodje Slovenske delegacije v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope v Strasbourgu. Med drugim se je zavzemal za demokratizacijo medijev in razvoj civilne družbe v Sloveniji.

 

Zaradi številnih zaslug v dobro slovenstva in Slovencev, ustanavljanja slovenskih društev po svetu in finančni podpori številnih študentov iz Slovenije, zaradi zaslug pri osamosvojitvi Slovenije in mednarodnega priznanja, ga je na predlog Svetovnega slovenskega kongresa predsednik države dr. Janez Drnovšek 23. junija 2004 odlikoval z najvišjim državnim priznanjem, Zlatim častnim znakom svobode. Na podelitvi je dr. Jože Bernik v zahvalo dejal: »... to  čast  sprejemam  z  vso  hvaležnostjo  in  odgovornostjo.  Vendar  ne  samo zase. To čast sprejemam tudi za vse Slovence po svetu, ki so s svojimi najboljšimi  močmi  in  sredstvi  podprli  borbo  za  samostojno  državo  Republiko  Slovenijo. Sprejemam jo prav tako za vse Slovenke in Slovence, ki so v vojni in po vojni dali svoje življenje, pošteno prepričani v skupno slovensko pot v samostojno in pravno državo ...« 

Brezmejna slovenščina: Tradicionalno gostovanje dijakov na avstrijskem Koroškem

Srednja vzgojiteljska šola, gimnazija in umetniška gimnazija Ljubljana, program Predšolska vzgoja je konec septembra v sodelovanju  z vrtci in šolami na avstrijskem Koroškem in s Strokovnim pedagoškim združenjem/Pädagogische Fachvereinigung, Celovec/Klagenfurt, izpeljala že tradicionalno gostovanje, ki poteka v sklopu projekta Brezmejna…

Nicolas Philibert prejel nagrado Darko Bratina za leto 2024

V Hiši filma – Palazzo del Cinema v Gorici je v četrtek, 10. oktobra 2024, potekala slavnostna podelitev nagrade Darko Bratina, ki jo je Kinoatelje letos izročil priznanemu francoskemu režiserju Nicolasu Philibertu.   Ta je pred podelitvijo tudi vodil mojstrsko…

Vrdnik: Beremo s Slovenijo

V Vrdniku je pod okriljem Društva Slovencev Emona Ruma, na čelu z Zoranom Jovičićem, v soboto, 21. septembra 2024, potekala manifestacija v okviru projekta Beremo s Slovenijo. Dogodek je bil namenjen mladim, ki so se zbrali iz različnih krajev, kot…

Minister Arčon in državna sekretarka Humar na Konferenci SMUL

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v ponedeljek, 7. oktobra 2024, udeležil uvodnega dela Konference Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL), ki poteka v Ljubljani pod naslovom Pomen znanja v družbi:…

Predstavniki mariborskega Karitasa obiskali slovensko društvo v Zrenjaninu

Predstavniki Karitasa iz Maribora so v sredo, 4. septembra 2024, obiskali Društvo Slovencev Planika Zrenjanin in s svojo prisotnostjo prinesli veliko veselja ter radosti.Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila Milena Spremo.   Tovrsten obisk je vedno priložnost za…

Slovenski večer v Amsterdamu

Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem tradicionalno dobro sodeluje z lokalnim odborom VTIS-a (društva V Tujini Izobraženih Slovencev). V soboto, 21. septembra 2024, so spet združili moči in, tokrat že tretjič,  organizirali prijetno druženje v Amsterdamu. Po sprejemnem govoru predsednika Združenja Viktorja…

Slomškov teden v Colegio Esloveno v Mendozi

24. septembra je Slomškov dan in Colegio Esloveno iz Mendoze (Argentina) ga je obhajal cel teden. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o praznovanju na čast šolskega zavetnika Antona Martina Slomška pripravila Tončka Šmon.   Že nekaj let v…

Podaljšan rok za sodelovanje na natečaju Moj košček Slovenije

Rafaelova družba tudi letos razpisuje fotografski natečaj Moj košček Slovenije. K sodelovanju ste lepo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. Rok za oddajo prispevkov je bil podaljšan do 31. oktobra 2024.   Objavljamo besedilo natečaja. Fotonatečaj Moj košček…

Izšla je oktobrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je oktobrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Oktobrska izdaja je druga številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Polna je zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.