Januarsko predavanje iz ASEF-ove serije poljudnoznanstvenih predavanj profesorjev po svetu je prineslo nove vpoglede v potencial, ki ga za naš vsakdan predstavlja znanost z uporabo sodobnih metodoloških pristopov.

 

ASEF profesorica dr. Sanja Fidler je uvodoma predstavila svojo akademsko pot ter prve mednarodne izkušnje tekom študija. Pri tem je poudarila, da je slovensko univerzitetno okolje, kjer je tudi zagovarjala svojo disertacijo, kakovostno in ji je omogočilo odlično izhodišče za njeno uveljavljanje v tujini. Dr. Sanja Fidler deluje na področju računalniškega vida, kjer je v splošnem ključno prepoznavanje objektov na fotografijah oz. v video posnetkih, in je profesorica na Univerzi v Torontu ter vodja oddelka za umetno inteligenco pri tehnološkem velikanu NVIDIA, obenem je tudi ena izmed ustanovnih članic Inštituta Vector.

 

Na predavanju, ki se ga je udeležilo 100 poslušalcev, je predstavila, kako poteka prepoznavanje predmetov na vizualnem gradivu ter kje vse se uporablja 3D vsebine. Gre namreč za področje, ki se prekriva z arhitekturo, filmsko industrijo, video igrami, obogateno resničnostjo (VR), medicino in robotiko ter z avtonomnimi vozili. Pri razvoju tehnologije, ki bo omogočala avtonomno vožnjo vozil v vseh okoliščinah, je ključno učno gradivo, ki ga sistemi potrebujejo pri učenju in simulacijah za predvidevanje resničnih vsakodnevnih situacij. Ker je pridobivanje učnega gradiva z zajemanjem slik ali videa iz resničnega okolja izjemno zamudno, dr. Fidler razvija metode, kjer bo ustvarjanje 3D okolja s pomočjo umetne inteligence bistveno pospešilo pridobivanje učne množice za bodoča samovozeča vozila. Kot zanimivost je izpostavila, da so razvijalci video igre Grand Theft Auto (GTA) V potrebovali 3 leta, da je ekipi z več kot 1.000 zaposlenimi uspelo ustvariti grafično okolje, ki posnema ameriško metropolo Los Angeles. Tovrstni pristop je izredno počasen in omejen zgolj na značilnosti enega mesta, medtem ko je za doseganje cilja, da se bodo avtonomna vozila lahko vozila kjerkoli, ključen razvoj metod, kako simulirati delovanje celotnih mest. Pri tem pa bodo upoštevane življenjske okoliščine in vedenje ljudi, ki temeljijo na načelih dejanskih mest in zakonitostih, s katerimi se srečujemo v vsakodnevnem življenju.

 

Če želite izvedeti, s katerimi izzivi se še ukvarja dr. Fidler in podrobneje spoznati izpostavljen primer, vabljeni k ogledu navdihujočega predavanja, ki ga je povezoval ASEF Fellow Gašper Podobnik. Posnetek predavanja bo objavljen na VideoLectures.NET.

 

ASEF profesorica dr. Sanja Fidler
Gašper Podobnik

Predstavitev knjige Slovenski Gradec

V Univerzitetni knjižnici Maribor in ob soorganizaciji Avstrijske čitalnice, ki deluje v njenem okviru,  so v tem tednu predstavili dvojezično knjigo novinarja ORF in publicista Simona Ošlaka Gerasimova,  Slovenski Gradec.  Knjigo je založila Pavlova hiša iz Potrne, kjer se tudi…

Minister Arčon spregovoril z dijaki Gimnazije Novo mesto

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v okviru obiska vlade srečal z dijakinjami in dijaki Gimnazije Novo mesto ter jim predstavil, kako vlada skrbi za ohranjanje povezav s Slovenci, ki živijo zunaj ozemlja države.…

Podaljšan je bil rok prijave na natečaj za mlade ob 160-letnici Slovenske matice

Slovenska matica, naše najstarejše slovensko kulturno in znanstveno društvo ter druga najstarejša slovenska založba, letos praznuje 160-letnico svojega delovanja. Ob tej priložnosti je objavila natečaja za najboljše filozofske eseje in za najboljša naravoslovna predavanja, namenjena dijakom in študentom.   Na…

Obisk predstavnikov Nadškofijske Karitas Maribor v Zranjaninu

V sredo, 20. marca 2024, so bili v Društvo Slovencev Planika Zrenjanin deležni prijetnega obiska prijateljev iz Nadškofijske Karitas Maribor.   Obiskali so jih predsednik Karitasa Maribor Branko Maček, tajnik Darko Bračun in župnik Andrej Firbas, ki so se tudi…

Slovenci v Banja Luki obeležili gregorjevo

V soboto, 16. 3. 2024, so osnovnošolci pri dopolnilnem pouku slovenščine obnovili svoje znanje o gregorjevem s kreativnim ustvarjanjem tudi sami obeležili dan, “ko se ptički ženijo”.   Gregorjevo je praznik, ki se praznuje 12. marca, na god sv. Gregorja.…

Učenci slovenščine v Zrenjaninu so si ogledali film Gajin svet 2

V soboto, 23. marca 2024, si je v prostorih Društva Slovencev Planika iz Zrenjanina skupina osnovnošolcev med poukom slovenščine ogledala film Gajin svet 2.   V Društvu Planika se iskreno zahvaljujejo Dragomirju Zupancu, poklicnemu režiserju, organizatorju Dnevov slovenskega filma v…

Izšla je aprilska številka otroške revije Pastirček

Izšla je aprilska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici. Nova številka 8 (šolsko leto 2023/2024) je kakor prejšnje izdaje polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani revije krasijo otroške risbe…

Dobrodelna akcija Slovenske Vincencijeve konference v pričakovanju cvetne nedelje

Člani Slovenske Vincencijeve konference so v sredo, 20. marca 2024, obiskali vilo Tomažič, kjer jih je na dvorišču svoje rezidence sprejel generalni konzul Republike Slovenije v Trstu Gregor Šuc. To ni bil običajni institucionalni obisk, ampak prava dobrodelna akcija v…

Slovensko društvo v Belgiji organiziralo predavanje o zdravstvu v Belgiji

V četrtek, 21. marca 2024, ob 19. uri je Slovensko društvo v Belgiji (Slo-Bel) organiziralo informacijski bazar na aktualno tematiko – Zdravstvo in zdravstveno zavarovanje v Belgiji. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Lea Iskra, predsednica društva.   Uvodoma smo…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.