Back to Top

 

V Belgiji živi po statističnih podatkih 1692 slovenskih državljanov (oktober 2023). Od teh jih ima 1142 prijavljeno stalno bivališče, 550 slovenskih državljanov pa prebiva v Belgiji začasno. Slovenska skupnost v Belgiji skupno šteje približno 3500 ljudi. Največ Slovencev se je priselilo v Belgijo v letih 1923-1929, ko je bilo v pokrajini Limburg odprtih več rudnikov, ki so zagotavljali možnost zaposlitve. Po podatkih belgijskega statističnega urada je bilo leta 1936 v Belgiji 5500 jugoslovanski državljanov, od tega 50-60 % Slovencev. Leta 1939 je bilo tam le še okoli 2500 Slovencev.Po virih iz leta 1972 je bilo takrat v Belgiji še okrog 2000 Slovencev z družinskimi člani. Všteti so tudi redki vojni priseljenci. Pri večini se je začasno izseljenstvo spremenilo v trajno.

 

Danes živi večina Slovencev v rudarski pokrajini Limburg (v Maasmechelnu in Genku), kjer so tudi najbolje povezani med seboj. Čedalje močnejša postaja tudi slovenska skupnost v Bruslju, ki jo sestavljajo uslužbenci evropskih institucij, slovenskih diplomatsko-konzularnih predstavništev in drugih slovenskih predstavništev v Bruslju ter njihove družine. Po zadnjih ocenah je tovrstnih Slovencev v Bruslju več kot 1000.

 

Vabljeni na sejem zaposlitvenih priložnosti v Sloveniji

Vabljeni na Sejem zaposlitvenih priložnosti v Sloveniji, ki bo v četrtek, 9. maja 2024, od 10. do 18. ure na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.   Gre za enega izmed največjih zaposlitveno-kariernih dogodkov pri nas. K udeležbi ste lepo vabljeni tudi…

Izšla je majska številka otroške revije Pastirček

Izšla je majska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici. Nova številka 9 (šolsko leto 2023/2024) je kakor prejšnje izdaje polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani revije krasijo otroške risbe…

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Slovensko katoliško pevsko in kulturno društvo Slomšek

Društvo s svojim mešanim in moškim pevskim zborom, s šolo za odrasle, z gojitvijo slovenskega zborovskega in ljudskega petja pri cerkvenih obredih, s svojimi rednimi letnimi kulturnimi prireditvami in srečanji, povezuje že tretjo generacijo rojakov izseljencev s slovensko besedo, pesmijo in običaji. Čeprav so predniki zapustili rodno grudo in šli v svet “s trebuhom za kruhom”, kot sami pravimo, je tudi sedajni rod čustveno in jezikovno trdno navezan na domovino Slovenijo. Cilj društva je ohranjevati med slovenskimi izseljenci vse kar nam je sveto, podedovano od prednikov, to je našo vero, našo pesem, jezik in običaje in to prenašati na svoje potomce. Pevski zbor Slomšek pripada narodno jezikovni manjšini Slovencev v Belgiji. Prav zaradi tega goji predvsem slovensko pesem.

 

Slovensko kulturno društvo sv. Barbara

Društvo sv. Barbara so ustanovili predvsem delavci rudarji, ker je bila v tistem času socialna oskrba še zelo pomanjkljiva in so na ta način pomagali drug drugemu. Člani društva so Jugoslovani vseh narodnosti, največ pa je Slovencev. Na razpolago je tudi društvena knjižnica, v kateri imamo približno 600 knjig. Slovenska šola je že leta 1929 začela s poukom in še tudi danes vedno deluje. Društvo ima tudi svoj lokal, ki je vsak vikend dobro obiskan in kjer imamo svoje prireditve. Trudimo se, da bi ohranili naš jezik in pa tudi običaje in da čimbolj pritegnili tudi mladino, ki pa nima zmeraj časa ali pa tudi interesov. Mesto Maasmechelen je pobrateno s Škofjo Loko in na ta način ohranjamo stike s Slovenijo. Društvo organizira pogrebe in oskrbuje grobove rojakov, posebno tistih, kateri nimajo tu svojih sorodnikov.

 

Slovensko kulturno društvo Naš dom

Naš dom je kraj za srečevanje s Slovenci in prijatelji Slovencev in slovenske kulture. V društvu deluje pevski zbor Naš dom. Organiziramo kuhanje slovenskih jedi za Slovence in tujce in širimo vedenje o Sloveniji.

 

Slovensko društvo v Belgiji, Slo-Bel

Društvo Slo-Bel povezuje vse v Belgiji živeče Slovenke in Slovence in vsa že obstoječa slovenska združenja v Belgiji – izseljenska in kulturna društva oz. ustanove, društva študentov, gospodarska združenja, slovenske organizacije. Redno organizira športno obarvana srečanja Slovencev in ljubiteljev Slovenije v naravi, prireja gledališke predstave v slovenščini, kulturne in izobraževalne dogodke, organizira informacijske webinarje ter večere slovenske tradicionalne kuhinje ter pripravlja kreativne delavnice ter pravljične večere za najmlajše.

 

Z njimi se lahko povežete tudi prek elektronske pošte.

Njihove aktivnosti lahko spremljate tudi na facebook strani društva.

 

Slovenski pastoralni center Bruselj

 

Slovenska katoliška misija Eisden

 

 

Kulturni Kreativni Kotiček

 

Kulturni Kreativni Kotiček  je neprofitno društvo, s poudarkom na slovenski umetnosti, ki združuje  glasbeno šolo, organizacijo koncertov, razstavni prostor, likovne delavnice in knjižnico poimenovano Bralni Kotiček. To je edina knjižnica s slovenskim gradivom v Beneluxu, ki je dostopna prav vsem. 

 

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.

Skip to content