Na popisu leta 2013 se je za Slovence opredelilo 937 oseb, od tega 398 v Federaciji BiH, 530 v Republiki Srbski in 9 v distriktu Brčko. Po popisu prebivalstva iz leta 1991 se je 2.190 prebivalcev opredelilo za Slovence. V dobrih dveh desetletjih je torej viden precejšen padec.
Na dan 21.4.2020 je imelo v BIH po podatkih MNZ prijavljeno stalno prebivališče 2.560 slovenskih državljanov, začasno pa 515. Po oceni Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu (USZS) pa v BIH živi do 5.000 slovenskih izseljencev in njihovih potomcev.
V BIH trenutno deluje sedem slovenskih društev, od katerih imata vodilno vlogo Društvo Slovencev Republike Srbske »Triglav« Banja Luka in Slovensko društvo »Cankar« Sarajevo.
Dopolnilni pouk slovenskega jezika financira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije. V BIH ta deluje že od šolskega leta 2010/11. Dopolnilni pouk se izvaja v Banja Luki, Prijedorju, Doboju, Slatini, Sarajevu, Kakanju , Zenici in v Tuzli.
Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…
Učenci dopolnilnega pouka v Banja Luki so pretekli teden pripravili novoletno obarvan dogodek ob koncu leta. Vabljeni, da več preberete v spodnjem prispevku, ki ga je zapisala Barbara Goršič. V soboto, 17. 12. 2022, so učenci dopolnilnega pouka slovenščine z učiteljico…
Ponovno smo prejeli prispevek iz Banjaluke v Bosni in Hercegovini. Vabljeni, da preberete, kako je potekala novoletna delavnica. Utrinke je strnila Barbara Goršič. Vstopili smo v praznični mesec december. Tudi v društvu Slovencev Triglav smo že v prazničnem vzdušju, zato smo…
Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto (DRPD) je bilo v minulih dneh na dveh obeležitvah jubilejev društev Slovencev – konec avgusta je številčna novomeška delegacija okusila gostoljubje Društva Slovencev Vida Matjan s sedežem v Podgorici, prvi vikend septembra pa…
Med 22. in 28. avgustom 2022 je tudi letos potekala Regionalna likovna kolonija “Slovenci v Tuzli 2022”. Hvala Jasmini Husanović, ki je v spodnjem besedilu zbrala nekaj misli po zaključku letošnjega umetniško obarvanega tedna. Fotografije so iz Arhiva Slovenske skupnosti…
Dan državnosti Republike Slovenije se slavi tako doma, kot tudi v tujini. Slovenska skupnost Tuzla je znova imela priložnost, da poudari resnično bogastvo slovenskih korenin in tradicije, ki posebej neguje z ohranjanjem slovenskega jezika in kulturne dediščine. V skupnem jeziku, jeziku…
Letos poteka 100 let od ustanovitve vasi Benica. Med številnimi gosti so na svečanem dogodku bili prisotni tudi člani Društva Slovencev RS Triglav Banjaluka. Tako nam opisuje Nataša Kajmaković: Zgodovina je dolgo molčala, danes govori. Danes se spominjajo preživele golgote, ki…
V Slatini je 25. junija 2022 Društvo Slovencev Republike Srbske Triglav proslavilo XIII. Slovenski dan. Družili so se in veselili z gosti med katerimi so bili člani slovenskih društev: Društvo Primorcev in Istranov iz Lendave, Kaknja, Zenice, in predstavniki različnih narodnih…
V okviru društva poteka več aktivnosti, kot so petje, pevske skupine, folklorne skupine, radijske oddaje, šola dopolnilnega pouka slovenskega jezika, razstave, izleti, gostovanja v Sloveniji, humanitarne aktivnosti, organizacija seminarjev. Društvo je v svoji regiji prepoznavno in cenjeno.
Društvo je dejavno na več področjih, zlasti na področju kulture. Pozornost je večinoma posvečena ohranjanju slovenskega jezika, kulture in običajev. Društvo organizira številne dejavnosti, med drugim tudi dodatne tečaje slovenskega jezika in kulture. Društvo ima tudi svojo knjižnico z več kot 2000 knjigami in aktivna dva zbora. Med letom društvo organizira prireditve, kot so Prešernov dan, Slovenski večeri, Kurentov dan…itd. Društvo velikokrat gosti umetnike iz Slovenije: pesnike, pisatelje, umetnike, glasbenike, zbore. Aktivno sodeluje na javnih prireditvah v Banja Luki in Sloveniji. Člani, učenci in zborovalci društva so sodelovali na prireditvah v Sloveniji, Bosni in Hercegovini in drugih državah v regiji ter tako prispevali k uspešni in obsežni socialni mreži.
Cilj skupnosti je zbiranje in druženje občanov slovenskega porekla zaradi ohranjanja jezika in običajev slovenskega naroda ter spoznavanja kulture, gospodarstva in tradicije Republike Slovenije.
Delavsko kulturno društvo »Cankar« je bilo prvič ustanovljeno 8. aprila 1934 leta in delovalo do spomladi leta 1941. Po končani II. svetovni vojni je bilo v mesecu juliju leta 1945 Slovensko kulturno društvo Cankar drugič obnovljeno in delovalo do leta 1951, ko so bila prepovedana vsa nacionalna društva. Znova je bilo obnovljeno 13.03.1993 in uspešno deluje še naprej. Društvo prireja približno 30 kulturnih manifestacij letno. Leta 2013 so se preimenovali v Slovensko društvo »Cankar«. V društvu delujeta pevski zbor in slovenski dopolnilni pouk. Imajo tudi obširno knjižnico ter dokumentacijski (arhivski) center. Izdajajo letni almanah »Zora Cankarjeva«.
Društvo je bilo ustanovljeno leta 1994. Glavne dejavnosti društva so ohranjanje slovenske kulture, športne in kulturne dejavnosti, prijateljevanje, obisk planin. Srečanja upravnega odbora so enkrat mesečno. Na letni ravni organizirajo skupščino združenja; srečanja v naravi; martinovanje.
Društvo v Kaknju (1992) je majhno a ostajajo najstarejše neprekinjeno delujoče slovensko društvo v BIH. Njihova glavna aktivnost je tradicionalni »Obisk v moji deželi« v sklopu katerega se udeležijo vsakoletnega srečanja slovenskih izseljencev v Sloveniji. Leta 2011 so začeli s slovenskim dopolnilnim poukom. V okviru društva deluje tudi otroška folklorna skupina.
Združenje »Encijan« deluje kot združenje meščanov slovenskega rodu v mestu Zenica. Društvo organizira različne kulturne dogodke, razstave, tabore..itd. V okviru društva poteka dopolnili pouk slovenskega jezika, pod okriljem Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Društvo sodeluje z ostalimi združenji v Bosni in Hercegovini in Veleposlaništvom Republike Slovenije v Sarajevu.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.