Back to Top

V ZR Nemčiji živi približno 40 - 50 tisoč Slovencev. Dobra polovica živi na jugu države v zveznih deželah Bavarski in Baden-Würtenbergu, druga polovica pa na območju 14 zveznih dežel, največ predvsem v Severnem Porenju Vestfaliji (5000-7000), Hessnu - širša okolica Frankfurta (2000-3500) in Berlinu (3000), nekaj v okolici Hannovra (200) in Hamburga (150), sicer pa so razseljeni po vsej Nemčiji. V zvezni deželi Baden - Württemberg živi daleč največje število Slovencev v Nemčiji, po nekaterih ocenah blizu 20.000. Stuttgart z okolico predstavlja eno najmočnejših koncentracij slovenskega izseljenstva nasploh. Na splošno se v Nemčiji srečujemo s tremi skupinami slovenskih državljanov. Prva skupina so Slovenci, ki so bili rojeni v Sloveniji, večinoma so v Sloveniji tudi hodili v šolo in so v Nemčijo migrirali bodisi zaradi priložnosti bodisi zaradi ljubezni. Druga skupina so potomci Slovencev, rojeni v Nemčiji, ki še vedno čutijo navezanost na Slovenijo, čeprav dejansko nikoli niso živeli v Sloveniji. Tretjo skupino pa predstavljajo predstavniki drugih narodnosti nekdanje Jugoslavije s slovenskim državljanstvom in njihovi potomci. Po l. 2010 ponovno opažamo večje priseljevanje Slovencev v Nemčijo, predvsem mladih. Mladi za svoje povezovanje v največji meri uporabljajo sodobne poti povezovanja, kot je npr. facebook.

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Slovensko kulturno in športno društvo Maribor

Društvo ima zelo uspešno žensko in moško kegljaško skupino, ki deluje že od samega začetka. Zelo uspešen je tudi pouk slovenščine. Klub tesno sodeluje tudi z mestom Hilden na kulturnem in športnem področju.

 

Slovensko kulturno umetniško društvo Triglav Reutlingen

Društvo se ukvarja z ohranjanjem slovenske kulturne dediščine na podlagi ljudske in ustvarjalne umetnosti. Za uresničevanje teh nalog organizira sestanke, posvetovanja, piknike, prireditve.

 

Geris e. V.

Društvo GERIS e.V. je bilo ustanovljeno dne 30. 1. 2016 v Nürnbergu na pobudo Generalnega konzulata Republike Slovenije iz Münchna. Društvo je ustanovilo 15 ustanovnih članov s ciljem spodbujanja stikov med Slovenijo in Nemčijo, s poudarkom na lokalni regiji Franken.

Slovenski zvon Krefeld

Poleg nekaterih ustanoviteljev društva so člani starši nekdanjih in sedanjih otrok slovenske dopolnilne šole. Po starosti smo mešani, imamo tričetrt mladih, kateri se zavedajo, da so Slovenci. Program je pester. Srečujemo se v društvenih prostorih. Zelo radi podpiramo učitelje in učence slov. dopolnilne šole, srečamo se pa tudi po mesečnih mašah, kjer imamo organizirano druženje.

Slovensko kulturno in športno društvo Drava

40 let Društva Drava (1979 - 2019) Naša prva naloga je bila ustanoviti slovensko šolo. Imeli smo 80 učencev - sedaj pa jih pouk obiskuje 11. Imamo še folklorno in kegljaško sekcijo.

 

Slovensko kulturno društvo Lipa München

Slovensko kulturno društvo, ki povezuje v Nemčiji živeče Slovence, skrbi za varovanje slovenske kulturne dediščine. Ohranja skrb in spoštovanje do domovine in tudi do nemške gostiteljice.

 

Kulturno društvo Slovenija Stuttgart e.V.

Društvo je organizacija Slovencev v Stuttgartu in okolici. Prizadevamo si povezovati slovenstvo z namenom, da ohranimo in obranimo čut za slovenski jezik in kulturno izročilo, slovenski duh in narodno samozavest. Društvo se posveča zagotavljanju in spodbujanju socialnih, kulturnih ter duhovnih vrednot in interesov na osnovi krščansko-humanističnega prepričanja. Društvo je v strankarskem in verskem smislu nepristransko. Društvo sodeluje s slovenskimi društvi in župnijami po ZR Nemčiji in domovini, kot tudi vzdržuje redne stike z nemškim narodom.

 

Slovensko kulturno in prosvetno društvo Sava e.V. Frankfurt/M

Celotna aktivnost društva se odvija na prostovoljni osnovi. Društvo je politično in versko nevtralno. Namen društva je: - negovati materni jezik, to je slovenski jezik, običaje, navade, tradicijo slovenskega naroda in na ta način povezovati članstvo z domovino; - pomagati svetu staršev slovenske dopolnilna šole pri organiziranju izvenšolskih aktivnosti, ki jih le-ta opravlja v okviru društva in obratno; - razvijati sodelovanje in prijateljske odnose z nemškimi in drugimi državljani v Nemčiji; -informirati članstvo o spremembach in novostih v domovini.

Slovensko kulturno športno društvo Planinka Ravensburg

 

Slovenska katoliška župnija Frankfurt

 

KUD Slovenski muzikantje Sindelfingen e.V.

 

Slovenska katoliška skupnost Berlin

Slovensko kulturno prosvetno društvo Lastovka

Slovenski cvet e.v.

Slovensko kulturno umetniško društvo Triglav Stuttgart

 

Koordinacijski odbor slovenskih društev in organizacij za Južno Nemčijo

Periskop, društvo za povezovanje ustvarjalnih pobud med Slovenijo in Nemčijo

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.

Skip to content