V ZR Nemčiji živi približno 40 – 50 tisoč Slovencev. Dobra polovica živi na jugu države v zveznih deželah Bavarski in Baden-Würtenbergu, druga polovica pa na območju 14 zveznih dežel, največ predvsem v Severnem Porenju Vestfaliji (5000-7000), Hessnu – širša okolica Frankfurta (2000-3500) in Berlinu (3000), nekaj v okolici Hannovra (200) in Hamburga (150), sicer pa so razseljeni po vsej Nemčiji. V zvezni deželi Baden – Württemberg živi daleč največje število Slovencev v Nemčiji, po nekaterih ocenah blizu 20.000. Stuttgart z okolico predstavlja eno najmočnejših koncentracij slovenskega izseljenstva nasploh. Na splošno se v Nemčiji srečujemo s tremi skupinami slovenskih državljanov. Prva skupina so Slovenci, ki so bili rojeni v Sloveniji, večinoma so v Sloveniji tudi hodili v šolo in so v Nemčijo migrirali bodisi zaradi priložnosti bodisi zaradi ljubezni. Druga skupina so potomci Slovencev, rojeni v Nemčiji, ki še vedno čutijo navezanost na Slovenijo, čeprav dejansko nikoli niso živeli v Sloveniji. Tretjo skupino pa predstavljajo predstavniki drugih narodnosti nekdanje Jugoslavije s slovenskim državljanstvom in njihovi potomci. Po l. 2010 ponovno opažamo večje priseljevanje Slovencev v Nemčijo, predvsem mladih. Mladi za svoje povezovanje v največji meri uporabljajo sodobne poti povezovanja, kot je npr. facebook.
Društvo VTIS v soboto, 24. aprila 2021, ob 19. uri vabi na webinar Ideje iz sveta: Kako zgraditi odporost proti stresu?. Zbrali so najboljše slovenske strokovnjake in raziskovalce, delujoče v Veliki Britaniji, na Nizozemskem in doma, s podorocja psihologije, fiziologije
Društvo slovenskih izobražecev vabi na spletni pogovor z naslovom IZJAVA SAZU O SLOVENSKI SPRAVI, ki bo v ponedeljek, 19. aprila ob 20. ur. Na dogodku bodo sodelovali predsednik akad. Peter Štih, akad. Tine Hribar, akad. Jože Kraševec, akad. Peter Vodopivec.
Slavistično društvo Nova Gorica v sodelovanju z Mestno občino Nova Gorica ter s Slavističnim društvom Koper in Slavističnim društvom Trst-Gorica-Videm prireja že 30. Primorske slovenistične dneve, ki se bodo odvijali 13. in 14. aprila 2021, preko platforme Zoom. ČETRTEK, 15. APRILA
Slovenska čitalnica v Gradcu in Klub slovenskih študentk in študentov v Gradcu vabijo na virtualne Literarne dneve na spletu. Tokrat predstavljajo: Meksikajnarje, Iztoka Osojnika in Stefana Feiniga. Predstavitev zbirke 5 stripov slovenskih avtorjev Zorana Smiljanića in Marijana Pušaveca z naslovom Meksikajnarji
Univerza v Ljubljani v četrtek, 6. maja 2021, vabi vse zainteresirane bodoče študente, da se jim pridružite na spletnih predstavitvah, kjer bodo predstavili splošne informacije o študiju na Univerzi v Ljubljani, življenje v Sloveniji, ugodnosti študentskega statusa ter nekatere magistrske in
Inštitut za narodnostna vprašanja v Ljubljani vljudno vabi na predstavitev znanstvene monografije Mladi v slovenskem zamejstvu: družbeni in kulturni konteksti ter sodobni izzivi Zvezek 4 : Jezikovni profil mladih v slovenskem zamejstvu Sonja Novak Lukanović (ur.) Monografija je rezultat temeljnega raziskovalnega
SGZmladi iz Celovca v okviru projekta Poglej čez vabijo na delavnico »Kako pripraviti in oblikovati življenjepis«, ki bo potekala preko spleta v sredo, 14. aprila, ob 19. uri. Delavnico bo vodila Katarina Primožič Ramoveš, izkušena vodja pravne in kadrovske službe. Izvedeli boste:Kakšna
Slovensko kulturno in športno društvo Maribor
Društvo ima zelo uspešno žensko in moško kegljaško skupino, ki deluje že od samega začetka. Zelo uspešen je tudi pouk slovenščine. Klub tesno sodeluje tudi z mestom Hilden na kulturnem in športnem področju.
Slovensko kulturno umetniško društvo Triglav Reutlingen
Društvo se ukvarja z ohranjanjem slovenske kulturne dediščine na podlagi ljudske in ustvarjalne umetnosti. Za uresničevanje teh nalog organizira sestanke, posvetovanja, piknike, prireditve.
Geris e. V.
Društvo GERIS e.V. je bilo ustanovljeno dne 30. 1. 2016 v Nürnbergu na pobudo Generalnega konzulata Republike Slovenije iz Münchna. Društvo je ustanovilo 15 ustanovnih članov s ciljem spodbujanja stikov med Slovenijo in Nemčijo, s poudarkom na lokalni regiji Franken.
Slovenski zvon Krefeld
Poleg nekaterih ustanoviteljev društva so člani starši nekdanjih in sedanjih otrok slovenske dopolnilne šole. Po starosti smo mešani, imamo tričetrt mladih, kateri se zavedajo, da so Slovenci. Program je pester. Srečujemo se v društvenih prostorih. Zelo radi podpiramo učitelje in učence slov. dopolnilne šole, srečamo se pa tudi po mesečnih mašah, kjer imamo organizirano druženje.
Slovensko kulturno in športno društvo Drava
40 let Društva Drava (1979 – 2019) Naša prva naloga je bila ustanoviti slovensko šolo. Imeli smo 80 učencev – sedaj pa jih pouk obiskuje 11. Imamo še folklorno in kegljaško sekcijo.
Slovensko kulturno društvo Lipa München
Slovensko kulturno društvo, ki povezuje v Nemčiji živeče Slovence, skrbi za varovanje slovenske kulturne dediščine. Ohranja skrb in spoštovanje do domovine in tudi do nemške gostiteljice.
Kulturno društvo Slovenija Stuttgart e.V.
Društvo je organizacija Slovencev v Stuttgartu in okolici. Prizadevamo si povezovati slovenstvo z namenom, da ohranimo in obranimo čut za slovenski jezik in kulturno izročilo, slovenski duh in narodno samozavest. Društvo se posveča zagotavljanju in spodbujanju socialnih, kulturnih ter duhovnih vrednot in interesov na osnovi krščansko-humanističnega prepričanja. Društvo je v strankarskem in verskem smislu nepristransko. Društvo sodeluje s slovenskimi društvi in župnijami po ZR Nemčiji in domovini, kot tudi vzdržuje redne stike z nemškim narodom.
Slovensko kulturno in prosvetno društvo Sava e.V. Frankfurt/M
Celotna aktivnost društva se odvija na prostovoljni osnovi. Društvo je politično in versko nevtralno. Namen društva je: – negovati materni jezik, to je slovenski jezik, običaje, navade, tradicijo slovenskega naroda in na ta način povezovati članstvo z domovino; – pomagati svetu staršev slovenske dopolnilna šole pri organiziranju izvenšolskih aktivnosti, ki jih le-ta opravlja v okviru društva in obratno; – razvijati sodelovanje in prijateljske odnose z nemškimi in drugimi državljani v Nemčiji; -informirati članstvo o spremembach in novostih v domovini.
Slovensko kulturno športno društvo Planinka Ravensburg
Slovenska katoliška župnija Frankfurt
KUD Slovenski muzikantje Sindelfingen e.V.
Slovenska katoliška skupnost Berlin
Slovensko kulturno prosvetno društvo Lastovka
Slovenski cvet e.v.
Slovensko kulturno umetniško društvo Triglav Stuttgart
Koordinacijski odbor slovenskih društev in organizacij za Južno Nemčijo
Periskop, društvo za povezovanje ustvarjalnih pobud med Slovenijo in Nemčijo
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.