Back to Top

Skrb za Slovence v zamejstvu in po svetu je neločljiv in bistven del zunanje politike Republike Slovenije. Zunaj Slovenije živi približno pol milijona Slovencev in oseb slovenskega rodu, ki se s tem še vedno identificirajo; to predstavlja okoli petino slovenskega narodnega telesa. Ločujemo avtohtono slovensko poselitev v sosednjih državah (slovenske narodne skupnosti oz. manjšine, t. i. zamejci) in Slovence po svetu; to so rojaki, ki so se izselili iz Slovenije bodisi začasnombodisi trajno, in njihovi potomci. Odnose s Slovenci zunaj Slovenije gradimo z institucionalnim povezovanjem, s krepitvijo slovenskih skupnosti v zamejstvu in po svetu ter s finančno pomočjo.

 

V Sloveniji delujejo štiri večje organizacije civilne družbe, katerih poslanstvo je združevanje in podpora slovenskim skupnostim v zamejstvu in svetu.

5. mednarodna konferenca Vzgoja za ljubezen do domovine in države

Na Osnovni šoli Notranjski odred Cerknica so v soboto, 18. 11. 2023, uspešno izvedli že 5. mednarodno konferenco Vzgoja za ljubezen do domovine in države: Jezik kot temelj narodne identitete. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku pripravila…

Intervju državne sekretarke Vesne Humar za Svobodno Slovenijo ob obisku Argentine

Državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu je ob obisku Brazilije in Argentine opravila intervju za Svobodno Slovenijo, ki je glasilo Slovencev v Argentini. Vabljeni k branju intervjuja, ki ga objavljamo spodaj.   Pozdravljeni,…

Premierna predstavitev filma Družina Vogrinc - 125 let ohranjanja tradicije

V soboto, 11.11.2023, je Društvo Slovencev Planika iz Zrenjanina v sodelovanju s Kulturnim društvom Kapele premierno predstavilo film o družini Vogrinc, ki se je davnega leta 1908 preselila iz Kapel pri Brežicah v Vojvodino. Danes potomci družine živijo v Zrenjaninu…

Društvo Planika iz Zrenjanina na martinovanju v Brežicah

Društvo Slovencev Planika iz Zrenjanina je med vikendom, v soboto 11.11.2023 in nedeljo 12.11.2023, gostovalo v Brežicah in okoliških krajih, kjer so bili izredno toplo sprejeti. Objavljamo prispevek o dogodku, ki ga je pripravila Milena Spremo.   Za naš odhod…

Predstavitev knjige Mire Kosem: Pozdravljena, zemlja

V začetku septembra so na Študijskem centru za narodno spravo (SCNR) predstavili prvenec Mire Kosem z naslovom Pozdravljena, zemlja. Knjigo, ki je izšla v založbi Mladika, je skupaj z avtorico Miro Kosem predstavil njen urednik Ivo Jevnikar, ki je spregovoril o bogati in…

17. novembra obeležujmo dan slovenske hrane in jejmo Tradicionalni slovenski zajtrk

Tradicionalni slovenski zajtrk je glavni dogodek dneva slovenske hrane, ki ga obeležujemo od leta 2012 vsak tretji petek v novembru. Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk je bil na pobudo Čebelarske zveze Slovenije prvič organiziran leta 2011 z namenom ozaveščanja najmlajših o…

Stanovske organizacije čebelarjev, kmetov in zadrug s pobudo za obeleževanje tedna slovenske hrane

Stanovske organizacije čebelarjev, kmetov in zadrug vas z »Recepti z okusi Slovenije« vabijo, da podprete njihovo pobudo za obeleževanje tedna slovenske hrane. Objavljamo besedilo, ki so ga o pobudi pripravili v sklopu Zadružne zveze Slovenije.   V tednu, ko obeležujemo…

Pesniški natečaj za mlade ob 160-letnici Slovenske matice

Slovenska matica po treh letih izvajanja filozofskega natečaja in enem letu izvajanja naravoslovnega natečaja za mlade ob svoji prihajajoči 160-letnici razpisuje še pesniški natečaj za mlade, ki ga pripravlja v soorganizaciji z Glasbeno matico Ljubljana. Na natečaju lahko sodelujete dijaki in…

Prijave za štipendijski program ASEF 2024 so odprte

Z veseljem sporočamo, da so prijave za štipendije ASEF za leto 2024 uradno odprte. Štipendijski programi ASEF nudijo študentom finančno in ostalo podporo, ki jim omogoča, da se osredotočijo na svoje raziskave.      ODPRTE SO PRIJAVE ZA ŠTIPENDIJSKI PROGRAM…

Rafaelova družba

Rafaelova družba je ustanova za pomoč slovenskim izseljencem in zdomcem pri gojitvi njihovega slovenstva in katolištva. Prvi namen družbe je spremljanje in povezovanje vseh slovenskih rojakov po svetu. Skrb zanje obsega versko, narodno, kulturno, prosvetno ter socialno področje in vključuje vse, kar more biti tem ljudem v pomoč.

 

Rafaelova družba si posebej prizadeva za:

- informiranje in prebujanje ljudi v domovini k zavesti o slovenskem izseljenstvu in o potrebni skrbi za duhovni in gmotni napredek izseljenskih skupnosti;

- povezovanje med domovino in tujino ter Slovencev v tujini med seboj;

- pripravo, pomoč in spodbujanje občasnih in rednih srečanj pastoralnega, kulturnoposvetnega in socialnega značaja;

- študij in strokovni pristop k problematiki ter zbiranju in urejanju arhivskega gradiva;

- posredno delovanje z opozarjanjem na dolžnosti, ki jih imajo državne inštitucije do Slovencev po svetu;

- sodelovanje z drugimi državnimi in civilnimi organizacijami, ki se zavzemajo za razseljene rojake;

- vzdrževanje stikov z zamejskimi Slovenci.

 

Svetovni slovenski kongres

Svetovni slovenski kongres je vseslovenska organizacijska skupnost, ki povezuje in združuje Slovence doma in po svetu na temelju zavezanosti slovenstvu, ne glede na nazorske, strankarske in druge razlike. Osnovni namen Svetovnega slovenskega kongresa je doseči, da se ljudje slovenskega rodu in porekla po vsem svetu čutimo kot posebna, svojska skupnost. Njegovo delovanje naj slehernemu Slovencu, naj prebiva kjerkoli že, prebudi občutje za slovenstvo v njegovem okolju. SSK s tem, da povezuje matične, zamejske, zdomske in izseljenske Slovence, izpolnjuje zgodovinsko izrocilo naših dedov iz leta 1848, to je program o Zedinjeni Sloveniji. Tako si Kongres prizadeva povezovati slovenstvo z namenom, da ohranimo in obranimo čut za slovenski jezik in kulturno izročilo, slovenski duh in narodno samozavest, ter da okrepimo in utrdimo čut za slovensko državnost.

Svetovni slovenski kongres se kot organizacija civilne družbe zavzema:

- za demokratično, pravno, socialno, odprto in pregledno državno ureditev

- za ugled slovenstva in slovenske države v svetu na osnovi njenega vsestranskega in demokratičnega delovanja

- za državljansko oz. domovinsko vzgojo mladih v duhu slovenske narodne zavesti

- za spoštovanje narodove kulture in zgodovinskih dejstev

- za poprave krivic iz preteklosti

- za zaščito pravic državljanov Slovenije in Slovencev v zamejstvu in po svetu

Združenje Slovenska izseljenska matica

Slovenska izseljenska matica (SIM), je skozi desetletja sodelovanja z izseljenci, organiziranja vsakoletnih srečanj (od leta 1956), likovnih kolonij, poletnih šol slovenskega jezika in založniške dejavnosti zbrala bogat arhiv fotografij in lastnih publikacij ter publikacij, ki jih izdajajo slovenska društva po svetu. Revijo »Rodna gruda« in pozneje »Slovenija.svet« je Združenje Slovenska izseljenska matica izdajala petdeset (50) let. Prav tako je vsako leto izdala Izseljenski koledar in vsake štiri mesece revijo v angleškem jeziku »Slovenija Quaterly magazine«. Tako SIM na podlagi dolgoletne dejavnosti razpolaga z zgodovinsko dokumentacijo, katero se je odločila deliti z vsemi, ki jih izseljenska tematika zadeva ali zanima. V ta namen so odprli izseljensko čitalnico, ki se nahaja v prostorih SIM na Cankarjevi 1/II.

Združenje SIM je prostovoljno in neprofitno združenje fizičnih oseb, ki se  združujejo zaradi skupnih interesov pri razvijanju, širjenju, utrjevanju in poglabljanju stikov med Slovenci v domovini in po svetu. Ustanovljena je bila leta 1951 z namenom razvijanja dejavnosti, ki pripomorejo h krepitvi narodne zavesti Slovencev po svetu, zlasti njihovih potomcev. Predvsem z razvijanjem, pospeševanjem in utrjevanjem vrednot na področju kulturne ustvarjalnosti,  različnih oblik izobraževanja in drugih, zanje koristnih dejavnosti. SlM  kandidira na razpisih Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, Ministrstva za kulturo in Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.

 

Izseljensko društvo Slovenija v svetu

Izseljensko društvo Slovenija v svetu je prostovoljno združenje Slovencev iz domovine in sveta, ustanovljeno leta 1991 in registrirano 1992, na pobudo v tujini rojenih potomcev slovenskih izseljencev, ki so se ob osamosvojitvi preselili v Slovenijo, ter drugih Slovencev iz domovine. Njegova poglavitna naloga je povezovanje vseh Slovencev z matično domovino.


Njihovo stalno prizadevanje je omogočati Slovencem po svetu, da bi se z veseljem zavedali svojih korenin, cenili svoj jezik in slovenske navade, da bi ponosno čutili svoje slovenstvo. Preučevanje izseljenske problematike in reševanje vsestranskih potreb je njihova stalna skrb.
Izseljensko društvo Slovenija v svetu od svoje ustanovitve dalje pomaga pri vračanju slovenskih izseljencev v matično domovino, pri urejanju njihovih dokumentov in njihovem vključevanju v slovensko stvarnost.
Vsa leta dojemajo, da kjerkoli po svetu doni slovenska beseda, kjer utripa slovensko čuteče srce, tam je »naš dom brez mej«, kot je zapisano v naši himni.

V želji, da bi bili še naprej v oporo pri spodbujanju slovenske narodne identitete med Slovenci, razseljenimi po svetu, bodo vse poletne programe izvajali v duhu obletnice samostojne Slovenije.


V naslednjih letih bodo še posebno dejavni pri omogočanju neposrednih stikov s Slovenci po svetu druge in tretje generacije, rojene v tujini. V ta namen bomo omogočali izmenjave in programe ter podpirali vse izvirne dejavnosti slovenskih skupnosti po svetu.

 

Društvo V tujini izobraženih Slovencev (VTIS)

Društvo VTIS je vodilna organizacija za kroženje znanja med svetom in Slovenijo. Slovenijo vpenja v internacionalno mrežo strokovnjakov in hkrati povezuje VTISovce s priložnostmi v Sloveniji.
Združuje več kot 2000 članov in 15 lokalnih odborov ter je prisotno v več kot 50 državah sveta.

 

MEDIJI

Dogajanje med Slovenci izven matične domovine je mogoče spremljati tudi preko nekaterih rednih radijskih in televizijskih oddaj v Republiki Sloveniji

te

 

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.

Skip to content