Društvo Slovencev Planika iz Zrenjanina je v petek 19. novembra obeležilo 20. obletnico svojega delovanja v Kulturnem centru v Zrenjaninu. Srečanje je bilo tokrat obeleženo zaradi trenutne epidemiološke situacije zgolj v okviru društva.

 

Društvo deluje že 20 let, kar je 10 let manj kot je letos stara naša mlada država Slovenija. Na pot, ki so jo prehodili skupaj so ponosni, naj se zdi kratka ali dolga. V vseh teh letih so izpisali veliko čudovitih zgodb, ne samo kulturnih, temveč tudi ljubezenskih, ter obudili spomin na prednike, ki so prišli po neustavljivi življenjski poti kdo ve kdaj v Zrenjanin in se kar hitro privadili na nepregledno ravnino, modro nebo in dobre ljudi ter dali svoj mali doprinos k oblikovanju skupnega kulturnega življenja.

 

V dveh desetletjih jim je uspelo ohraniti osnovno idejo okrog katere se je društvo oblikovalo in rastlo. Ta ideja je predvsem v ohranjanju identitete ter negovanju jezika in kulture naroda, po drugi strani pa tudi povezovanje Slovenije in Srbije na osnovi kulturne in jezikovne bližine ter pristne naklonjenosti v medčloveških stikih na najrazličnejših področjih.

In kako se je vse skupaj začelo? Društvo je bilo ustanovljeno 12.11.2001. Pred dvajsetimi leti se je sestalo 11 ustanoviteljev in tako se je začela zgodba. Pripravili so film z arhivskimi posnetki o nastanku in delovanju društva, ki si ga lahko ogledate na spodnji povezavi.

 

V svojem kulturnem programu so skozi filmski prispevek predstavili tudi družino Vogrinc, ki je prišla v Srbijo iz Brežic že davnega leta 1838, ter bila širom Vojvodine poznana po urarstvu, eno starih in v preteklosti izredno cenjenih obrti, s katero se ukvarjajo še danes. Že 5. koleno potomcev družine Vogrinc danes živi v Zrenjaninu, še vedno neguje tradicijo svojih prednikov skozi aktivno delovanje v društvu, njihov dedek Martin Vogrinc, sicer iz Odžakov, pa je spregovoril o tem, kako so slovenske družine včasih negovale tradicijo in ohranile svojo identiteto vse do danes.

 

V hodniku Kulturnega centra so si lahko ogledali razstavo "Znameniti Srbi v Sloveniji", ki je delo zrenjaninske avtorke Jelene Somborski, ki je bila predstavljena tudi v Ljubljani ob dnevu slovensko- srbskega prijateljstva. Razstava pa je del triologije, ki so jo predstavljali ob obletnicah. Ob 10-letnici so namreč gostili razstavo Staneta Koblarja z naslovom "Znameniti Slovenci v Bosni", 15-letnico pa obeležili ob "Znamenitih Slovencih v Srbiji", ob 20-letnici je torej sledila že omenjena rastava "Znameniti Srbi v Sloveniji", ki jo je s svojim esejem o prijateljstvu med Jernejem Kopitarjem in Vukom Karadžićem, začinil naš član Saša Pernat.

 

Kulturni program je popestril nastop zbora Planika s svojimi razkošnimi glasovi, recitatorji pa so se tokrat predstavili s pesmimi Toneta Pavčka, ki smo jih izbrali iz knjige Domovini in rodu.

Simpozij o umetni inteligenci je pokazal odličnost slovenskih raziskovalcev v ZDA

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Washingtonu je v sodelovanju z Uradom Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ameriško-slovensko izobraževalno fundacijo (ASEF) organiziralo simpozij o umetni inteligenci, na katerem je bil izpostavljen izjemen prispevek slovenskih raziskovalcev, ki delujejo…

Odprtje razstave Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije

V organizaciji Veleposlaništva RS v Buenos Airesu, Slovenskega podpornega društva v Cordobi in lektorata slovenskega jezika na Katoliški univerzi so v ponedeljek, 27. novembra, v Cabildu odprli razstavo Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije  (“El Patrimonio Cultural Inmaterial de…

Kamišibaj predstava za Slovence v Lihtenštajnu in Avstriji

V novembru so v okviru dopolnilnega pouka slovenščine v Lihtenštajnu in na Predarlskem (Avstrija) organizirali kulturni dan na temo kamišibaja. Prispevek o dogodku je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Kamišibaj, japonska umetnost pripovedovanja ob slikah…

Projekt Abraham v Švici

V sklopu projekta Abraham so se v soboto, 2.12.2023, Slovenci v Švici družili ob ljudski pesmi in plesu v oddelku Zug, kamor so prišli tudi učenke in učenci iz oddelka Luzern.  Rajko Tekalec kot učitelj dopolnilnega pouka slovenščine v Švici,…

Predstavitev založniške dejavnosti Društva Triglav iz Banja Luke v Beogradu

V soboto, 02.12.2023, so člani Društva Slovencev Republike Srbske Triglav iz Banja Luke obiskali Društvo Sava Beograd in ob tej priložnosti predstavili svojo založniško dejavnost. Obisk je nadaljevanje sodelovanja Društva Triglav z Društvom Sava, ki se je začelo s predstavitvijo…

Miklavž je v Bruslju razveselil pridne slovenske otroke

Včerajšnji večer (30. november 2023) bo mnogim ostal v prijetnem spominu, saj jih je tokrat prvič obdaril pravi samcati Miklavž. Objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slo-Bel.    Tudi starejši otroci, ki so prejšnja leta že prejeli darila…

24. martinovanje v Banjaluki

V nekoliko drugačnem ambientu, a vseeno v dobrem vzdušju in še boljši družbi, so v Društvu Slovencev Republike Srbske Triglav letos že 24. leto zapored praznovali tradicionalno martinovanje. V Mladinskem centru v Banjaluki so se 18.11.2023 zbrali s številnimi starimi…

71. obletnica društva Slovenska vas

Društvo Slovenska vas je 5. novembra 2023 praznovalo 71. obletnico svojega delovanja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o slovesnosti pripravila Kristina Grbec. November v Buenos Airesu, pa mraz kot da bi zima, ki bi se že pred časom morala…

Minister Arčon v Kanalski dolini o čezmejnem sodelovanju in krepitvi slovenstva

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 27. novembra 2023 mudil v Kanalski dolini. Najprej so ga na svojem sedežu v Ovčji vasi sprejeli predstavniki Združenja Don Mario Černet, nato se je v prostorih Slovenskega…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.