Društvo Slovencev Planika iz Zrenjanina je v petek 19. novembra obeležilo 20. obletnico svojega delovanja v Kulturnem centru v Zrenjaninu. Srečanje je bilo tokrat obeleženo zaradi trenutne epidemiološke situacije zgolj v okviru društva.

 

Društvo deluje že 20 let, kar je 10 let manj kot je letos stara naša mlada država Slovenija. Na pot, ki so jo prehodili skupaj so ponosni, naj se zdi kratka ali dolga. V vseh teh letih so izpisali veliko čudovitih zgodb, ne samo kulturnih, temveč tudi ljubezenskih, ter obudili spomin na prednike, ki so prišli po neustavljivi življenjski poti kdo ve kdaj v Zrenjanin in se kar hitro privadili na nepregledno ravnino, modro nebo in dobre ljudi ter dali svoj mali doprinos k oblikovanju skupnega kulturnega življenja.

 

V dveh desetletjih jim je uspelo ohraniti osnovno idejo okrog katere se je društvo oblikovalo in rastlo. Ta ideja je predvsem v ohranjanju identitete ter negovanju jezika in kulture naroda, po drugi strani pa tudi povezovanje Slovenije in Srbije na osnovi kulturne in jezikovne bližine ter pristne naklonjenosti v medčloveških stikih na najrazličnejših področjih.

In kako se je vse skupaj začelo? Društvo je bilo ustanovljeno 12.11.2001. Pred dvajsetimi leti se je sestalo 11 ustanoviteljev in tako se je začela zgodba. Pripravili so film z arhivskimi posnetki o nastanku in delovanju društva, ki si ga lahko ogledate na spodnji povezavi.

 

V svojem kulturnem programu so skozi filmski prispevek predstavili tudi družino Vogrinc, ki je prišla v Srbijo iz Brežic že davnega leta 1838, ter bila širom Vojvodine poznana po urarstvu, eno starih in v preteklosti izredno cenjenih obrti, s katero se ukvarjajo še danes. Že 5. koleno potomcev družine Vogrinc danes živi v Zrenjaninu, še vedno neguje tradicijo svojih prednikov skozi aktivno delovanje v društvu, njihov dedek Martin Vogrinc, sicer iz Odžakov, pa je spregovoril o tem, kako so slovenske družine včasih negovale tradicijo in ohranile svojo identiteto vse do danes.

 

V hodniku Kulturnega centra so si lahko ogledali razstavo "Znameniti Srbi v Sloveniji", ki je delo zrenjaninske avtorke Jelene Somborski, ki je bila predstavljena tudi v Ljubljani ob dnevu slovensko- srbskega prijateljstva. Razstava pa je del triologije, ki so jo predstavljali ob obletnicah. Ob 10-letnici so namreč gostili razstavo Staneta Koblarja z naslovom "Znameniti Slovenci v Bosni", 15-letnico pa obeležili ob "Znamenitih Slovencih v Srbiji", ob 20-letnici je torej sledila že omenjena rastava "Znameniti Srbi v Sloveniji", ki jo je s svojim esejem o prijateljstvu med Jernejem Kopitarjem in Vukom Karadžićem, začinil naš član Saša Pernat.

 

Kulturni program je popestril nastop zbora Planika s svojimi razkošnimi glasovi, recitatorji pa so se tokrat predstavili s pesmimi Toneta Pavčka, ki smo jih izbrali iz knjige Domovini in rodu.

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.