Edmund J. Turk, odvetnik, sodnik, več let clevelandski mestni svetnik, je bil 1. julija 1991, na ustanovnem in prvem organizacijskem sestanku v Clevelandu soglasno izbran za predsednika odbora Združeni Američani za Slovenijo (UAS - United Americans for Slovenia). Sestavljali so ga ugledni in vplivni Američani slovenskega rodu, vodje slovenskih društev, župnij in kulturnih središč iz vse države, z namenom, da bi pri predsedniku Georgeu Bushu in drugih visokih vladnih odločevalcih dosegli priznanje Slovenije kot neodvisne in demokratične države.

 

Odbor je predstavljal 659 kulturnih društev in centrov, združenj, podružnic, župnij idr. Naslednjih devet mesecev so se vrstila redna srečanja odbornikov, na katerih je odbor načrtoval in uresničeval zamisli, kako čim bolj učinkovito pripomoči k priznanju slovenske neodvisnosti s strani ZDA. Odbor je stiskal 50.000 dopisnic s pozivom za priznanje slovenske države, naslovljenih na predsednika Busha. Ob pomoči radijskih »maratonov« so zbirali denarno pomoč, slovenski časopisi so izdajali posebne izdaje in obveščali o novicah. 7. oktobra 1991 in 12. februarja 1992 so tisoči rojakov klicali Belo hišo in zahtevali priznanje Slovenije. UAS je odprto pismo predsedniku objavil tudi v Washington Postu. Kot dolgoletni vidni javni delavec v lokalni, državni in zvezni ravni se je Edmund Turk pojavljal v številnih medijih in intenzivno mrežil s svojimi stiki v vladi, politiki in gospodarstvu. Z odborom so se v tistih časih srečali senator Ohia John Glenn, kongresnik Dennis Eckart, predstavniki slovenske vlade Ernest Petrič, Dimitrij Rupel, Janez Dular in Zoran Thaler.

 

Ko so ZDA 7. aprila 1992 priznale Slovenijo kot neodvisno državo, so se Edmund Turk in drugi člani odbora Združenih Američanov za Slovenijo zbrali pred sedežem Slovenske dobrodelne zveze AMLA (American Mutual Life Association), kjer je sicer deloval odbor. Dvignili so slovensko in ameriško zastavo. Tri dni pozneje, 10. aprila 1992, je Turk v Slovenskem narodnem domu vodil gala večer, slovesno praznovanje mednarodnega priznanja. Ob tej priložnosti je guvernerju Ohia Georgeu Voinovichu, prav tako slovenskega rodu, podaril slovensko zastavo. Ta je kot prva slovenska zastava zaplapolala pred stavbo Vlade zvezne države Ohio.

Dmund Turk, na vrhu na belem traku napis Rojaki za samostojno Slovenijo in logo (simbol Triglava v beli, modri in rdeči barvi, tri rumene zvezde in pod tem napis Slovenija 30).

Pozneje je Edmund Turk nastopil ob obiskih prvega slovenskega predsednika Milana Kučana in predsednika prve slovenske demokratične vlade Lojzeta Peterleta. Odbor UAS si je – še vedno pod vodstvom Edmunda Turka - po mednarodnem priznanju Slovenije prizadeval za vključitev naše države v NATO, leta 2006 pa se je samo-razpustil, saj so bile njegove naloge izpolnjene.

 

Edmund John Turk se je rodil leta 1925 v Clevelandu. Izobraževal se je na tamkajšnji John Carrol University in na Marshal Law School. Slovenska skupnost v Clevelandu ga dobro pozna, saj je bil med najuspešnejšimi odvetniki slovenskega rodu, svojo pisarno pa je imel v prostorih Slovenskega narodnega doma na ulici St. Clair, največje slovenske ustanove v mestu, v predelu mesta, kjer je včasih živelo največ slovenskih rojakov.

 

Kar šestkrat je bil izvoljen za mestnega svetnika in tako predstavljal to območje, izvoljen pa je bil tudi za sodnika na mestnem sodišču Cleveland (1984 – 1985). Kot predsednik komisije za gospodarske javne službe za zvezno državo Ohio je bil tudi član guvernerjevega kabineta. Bil je član več mestnih, pokrajinskih (county), državnih in zveznih odborov in komisij. Bil je tudi član župnijskega sveta njegove domače župnije Sv. Vida, združenja katoliških vojnih veteranov in sveta alumnijev.

Odprt je javni razpis za Trubarjevo priznanje 2024

Narodna in univerzitetna knjižnica zbira predloge za podelitev Trubarjevega priznanja za dosežke na področju nacionalne pisne kulturne dediščine v Sloveniji. K sodelovanju ste toplo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. JAVNI RAZPIS ZA TRUBARJEVO PRIZANJE 2024 Med mnogimi nalogami, ki…

21 let Folklorne skupine Mladika

Že malo več kot dve desetletji otroci in mladi skupine Mladika uživajo v slovenski folklori in razveseljujejo prireditve Slovencev v Argentini. Vabljeni k branju intervjuja z ustanoviteljico skupine Mirjam Mehle Javoršek, ki ga je za Svobodno Slovenijo izvedla Mariana Poznič.  Kdaj…

Štajerske specialitete v Srbiji navdušile goste prireditve Naše slovenske specialitete

Podružnica iz Kovina Združenja Slovencev Logarska dolina je že sedmič organizirala tradicionalno kulturno prireditev Gastronomski dogodek “Naše slovenske specialitete”. Program je bil organiziran v nedeljo, 1. septembra 2024, ob znamenitem jezeru Kraljevac pri Deliblatu, ki je del istoimenskega naravnega parka.…

Nagradni natečaj za mlade rojake po svetu 2024

Svetovni slovenski kongres je tudi v letu 2024 za mlade pripravil bralno-risalni natečaj. Tokrat so izbrali pravljico “O malem čuku, ki živi v Nuku”, avtorice Helene Janežič, z ilustracijami Polone Kosec.   Sodelovanje na natečaju je omejeno na otroke od 6. do 13.…

Pestro dogajanje v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi

Pestro je tudi v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi. Obiskala sta jih pater Robert Brest, tretja sekretarka na Veleposlaništvu Republike Slovenije v Buenos Airesu Tija Kuhar, praznovali pa so tudi slovenski dan državnosti. Nekaj utrinkov so strnili v…

Štipendije za Slovence v zamejstvu in po svetu za študijsko leto 2024/2025

Javni sklad je objavil javni razpis za dodelitev štipendij za študij v Republiki Sloveniji za Slovence v zamejstvu in Slovence po svetu za študijsko leto 2024/2025. Rok prijave je do vključno 30.9.2024.   Predmet javnega razpisa je prva dodelitev štipendij…

Koline v slovenskih domovih v Argentini

V nedeljo, 7. julija 2024, so slovenske skupnosti v Argentini organizirale koline. Vabljeni k branju prispevkov, ki so jih za Svobodno Slovenijo pripravili v Našem domu San Justo in Hladnikovem domu.   Naš dom San Justo V nedeljo, 7. julija…

Štipendije za tečaje slovenskega jezika - ROK za prijave: 31. avgust 2024

Bi želeli obnoviti, nadgraditi ali pa se začeti učiti slovenski jezik? Tudi letos Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu skupaj z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo ter CMEPIUS-om zamejcem in potomcem slovenskih…

Zimsko taborjenje otrok in mladostnikov Društva Slovencev v Mendozi

Najmlajši člani Društva Slovencev v Mendozi so julija 2024 taborili v slovenski koči “Jože Kastelic” v Los Penitentes. V slovenski koči je zimsko taborjenje med počitnicami organizirala tudi mendoška mladina. Z veseljem z vami delimo prispevek o taborjenju otrok, ki…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.