Elica Rizmal, dolgoletna urednica slovenske radijske oddaje na SBS v Melbournu, je v okviru svojega dela in tudi sicer pomembno prispevala k ozaveščanju o dogajanju v domovini v času osamosvojitve ter bila tudi aktivno vpeta z željo pomagati domovini in doseči njeno čimprejšnje priznanje in uveljavitev.  

 

Vodila je pomembne radijske intervjuje v času slovenske pomladi, med njimi tudi z Janezom Janšo leta 1988 - 1989.  Leta 1990 je bilo v Melbournu ustanovljeno društvo za podporo demokracije v Sloveniji in z možem Vinkom sta bila med prvimi člani. Kot urednica slovenske radijske oddaje na SBS v Melbournu je vzdrževala redne stike s takrat ključnimi politiki in prek radijskih valov redno prinašala težko pričakovane novice o dogajanju v domovini. Prek radijske oddaje je sodelovala pri mnogih uspešnih denarnih nabirkah, tudi tistih posebnih v podporo slovenskemu gibanju. Tudi sicer so slovenski radijski napovedovalci (v Melbournu so delovali še Ivo in Helena Leber, Derry Maddison, v Sydneyu pa Mariza Ličan in Peter Krope) skrbno in nepristransko poročali o dogodkih leta 1991.

 

Ko je Slovenija razglasila samostojnost leta 1991, je bila Elica Rizmal med delegati avstralskih Slovencev, ki so se udeležili ustanovnega kongresa Svetovnega slovenskega kongresa v Ljubljani, z namenom združitve Slovencev v zamejstvu in po svetu z rojaki v domovini in v podporo demokratični prenovi in osamosvojitvi Slovenije. Bila je članica Slovenskega narodnega sveta Viktorije od ustanovitve Avstralske slovenske konference Svetovnega slovenskega kongresa dalje. V tej vlogi je organizirala mnoga srečanja s slovenskimi in avstralskimi politiki, sodelovala pri pošiljanju številnih prošenj tujim veleposlaništvom in tako aktivno lobirala za priznanje samostojne Slovenije. Sodelovala je tudi v protestih in z govori pred parlamentom v Melbournu. Prav tako je bila del slovenske delegacije, ki jo je oktobra 1991 sprejel avstralski ministrski predsednik Bob Hawke, ki je takrat dejal, da bo Avstralija   med prvimi državami, ki bodo priznale Slovenijo.

 

Aurelia Pia Rizmal – Elica se je rodila 14. avgusta 1943 v Celju. Študirala je arhitekturo, a sta z možem Vinkom po poroki odšla v Nemčijo, leta 1967 pa z ladjo Flavia v Avstralijo. Delala je kot tehnična risarka, pomagala možu Vinku v avtomehanični delavnici in pri pouku slovenskega jezika v Slovenskem društvu Planica. Leta 1978 se je vrnila v Slovenijo in v Mariboru končala Višjo pedagoško šolo. Po povratku v Avstralijo je 1981 ponovno začela s poučevanjem otrok v slovenski šoli in pričela z delom na slovenski radijski oddaji. Bila dolgoletna urednica slovenskih radijskih oddaj v Melbournu. Na Radiu SBS Melbourne je delala kar 24 let. Pričela je z otroškimi oddajami, čemur je sledilo delo napovedovalke in na koncu še urednice slovenske oddaje. V svoji neomajni narodni zavesti je izredno veliko prispevala k ohranjanju slovenske kulture in jezika v Avstraliji. Dolga leta je v Avstraliji pripravljala kulturne prireditve, za kar je leta 2000 ob slovenskem prazniku prejela avstralsko Prešernovo nagrado, ki jo je podelil Slovenski narodni svet Viktorije.

Z možem Vinkom sta poskrbela, da se je najstarejša trta na svetu z mariborskega Lenta naselila tudi v Avstraliji. Ko je mladica s šestimi cepiči prispela v Avstralijo, je morala kar dve leti počakati v karanteni. Od prihoda stare trte v Avstralijo je Vinko Rizmal vsako leto organiziral festival stare trte, ki se ga je udeležilo več sto ljudi in je bil namenjen promociji Slovencev in Slovenije v Avstraliji.

 

Elica Rizmal je umrla v prometni nesreči 16. aprila 2006 kmalu za tem, ko je zaključila še svojo zadnjo oddajo v slovenskem jeziku. Avstralska slovenska skupnost je takrat izgubila ne samo neutrudno sodelavko in povezovalko radijskega programa, ampak osebo, ki je z vsem srcem delovala za slovenski kulturni in družbeni utrip v Avstraliji.

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.