Etnologinja Vlasta Mlakar je več kot dve desetletji raziskovala etnobotanično izročilo na Slovenskem. Svoja spoznanja je strnila v obsežni knjigi z naslovom Rastlina je sveta, od  korenin do cveta, ki je izšla leta 2015, poljudno-strokovno monografijo pa dopolnjuje preko 80 dokumentarnih fotografij iz fototeke Slovenskega etnografskega muzeja. Da bi drobec tega znanja in verovanja, modrosti in skrivnosti naših prednikov o vsestranski uporabi rastlin, ki se kaže v načinu življenja in kulturi Slovencev, ponesla tudi k slovenskim rojakom po svetu, je avtorica v letu 2020 objavila angleško izdajo z naslovom Sacred Plants in Folk Medicine and Rituals – Ethnobotany of Slovenia.

 

Knjiga predstavlja tradicionalno znanje in verovanje o rastlinskem svetu in odpira vpogled v tisočletja staro izkustveno znanje naših prednikov o uporabi rastlin v prehranske, zdravilne, gospodarske, estetske in obredne namene, ki je bilo vselej povezano z nadnaravnim svetom, prek katerega je človek usmerjal svoje duhovno, družbeno in gmotno dojemanje sveta in sebe. Avtorica nam prek najrazličnejših in najpogostejših načinov uporabe rastlin predstavlja izredno bogato dediščino znanja naših prednikov, njihovo modrost in prebrisanost, pogled na svet in naravne pojave. Rastline so imele v življenju naših prednikov izjemen pomen od rojstva do smrti, od pomladi do zime; z njimi so se veselili in tolažili, se zdravili, podili zlo, klicali srečo. Vejica bršljana ali rožmarina pod vzglavjem naj bi zagotovila zakonsko srečo, zdravilna šentjanževka je hkrati čarovna roža kresnega časa in je bila v obredni rabi za zaščito pred vsemi slabimi vplivi, netresk je cenjeno zdravilo za ušesne bolezni, po ljudskem verovanju pa ima obrambno moč za zaščito pred 'hudo uro'.

 

Naši predniki so bili varuhi posvečenega znanja, ki je izhajalo iz naravnega in kozmičnega reda. Častili so svete gore, zdravilne izvire, duhove narave, svete gaje in drevesa, rastline in živali, v znak spoštovanja pa so z različnimi obrednimi dejanji darovanja naravi vselej vračali za vse tisto, kar so od nje prejemali. Po stoletjih pozabljanja in velikih ran, ki jih je človek zadal okolju, se z vedno večjimi koraki vrača zanimanje za sonaraven način življenja, kar pomeni spoštljiv odnos do narave kot so ga poznali že naši predniki.

 

»Če ne poznamo svoje preteklosti, težko razumemo sedanjost in z veliko negotovostjo gledamo v prihodnost. Vlasta Mlakar deli z nami spoznanja naših prednikov, pridobljena v domačem kulturnem okolju, in ravno v tem je največji pomen njenega dela«, je v predgovoru k angleški izdaji zapisala Barbara Sosič, kustosinja Slovenskega etnografskega muzeja.

Naslovnica knjige v slovenščini.
Naslovnica knjige v angleščini

Minister Matej Arčon pri slovenski manjšini v Celovcu

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Drugi dan obiska je bil namenjen obisku nekaterih ustanov, ki delujejo v Celovcu.…

Minister Arčon v Selah in Dobrli vasi na avstrijskem Koroškem

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Ministra je spremljala državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu…

Srečanje predstavnika SGBN z argentinsko zunanjo ministrico

V torek, 16.4.2024, se je argentinska ministrica za zunanje zadeve Diana Mondino na seji odbora FIESP (Federacija industrij zvezne države São Paulo) v brazilskem São Paulu srečala s soustanoviteljem SGBN in predstavnikom slovenske poslovne diaspore v Latinski Ameriki, dr. Štefanom…

Občni zbor in velikonočni prazniki v San Martinu

Tudi letos so v Slovenskem domu San Martin v Argentini skupaj lepo praznovali Veliko noč in se na svoje domove vrnili blagoslovljeni in s prenovljenim namenom biti boljši. Prispevek o praznovanju je za Svobodno Slovenijo pripravila Lučka Makek. Na cvetno nedeljo,…

Slovensko-japonska prijateljska skupina je proslavila praznik cvetočih češenj

Slovensko-japonska prijateljska skupina se je konec marca zbrala v parku Shiba, da proslavi praznik cvetočih češenj. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Jelisava Dobovšek Sethna. Pikinik smo pripravili skupaj s člani Slovensko-japonskega poslovnega sveta, ki so poskrbeli za tradicionalno japonsko pakirano…

Slovenski Veliki teden v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu

Tudi letos so v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu potekali obredi svetega velikonočnega tridnevja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svobodna Slovenija.   VELIKI ČETRTEK Spomin na zadnjo večerjo je potekal v pripravi mladih: njihovo petje je…

Odprte so prijave na poletno šolo »Slovenščina malo drugače«

Združenje Slovenska izseljenska matica tudi letos organizira poletno šolo “Slovenščina malo drugače” za otroke in mladostnike slovenskega porekla, ki živijo v tujini. Spodaj objavljamo vabilo Združenja SIM. POLETNA ŠOLA »SLOVENŠČINA MALO DRUGAČE«Živjo, poletje je seveda čas za počitnice in zabavo. Z nami…

Obisk slovenskih zdravstvenih delavcev v Beogradu

Prejšnji teden je potekalo prisrčno srečanje slovenskih zdravnikov s kolegi iz Srbije in predstavniki slovenskih društev v Srbiji. Zavod za zdravstveno varstvo železničarjev Srbije je gostil slovenske kolege, ki so bili v Beogradu v okviru turističnega ogleda srbske prestolnice. Prispevek…

Srečanje slovenskih poslovnih organizacij v São Paulu

Prejšnji teden, 5. aprila 2024, je pod okriljem SGBN v brazilskem São Paulu potekalo trilateralno srečanje poslovnih organizacij Slovenske globalne poslovne povezave (SGBN), Slovensko argentinske gospodarske zbornice (SLOAR) in Gospodarske zbornice Slovenija-Brazilija (SLOBRAZ).   Na srečanju so bili prisotni predsednik…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.