Etnologinja Vlasta Mlakar je več kot dve desetletji raziskovala etnobotanično izročilo na Slovenskem. Svoja spoznanja je strnila v obsežni knjigi z naslovom Rastlina je sveta, od  korenin do cveta, ki je izšla leta 2015, poljudno-strokovno monografijo pa dopolnjuje preko 80 dokumentarnih fotografij iz fototeke Slovenskega etnografskega muzeja. Da bi drobec tega znanja in verovanja, modrosti in skrivnosti naših prednikov o vsestranski uporabi rastlin, ki se kaže v načinu življenja in kulturi Slovencev, ponesla tudi k slovenskim rojakom po svetu, je avtorica v letu 2020 objavila angleško izdajo z naslovom Sacred Plants in Folk Medicine and Rituals – Ethnobotany of Slovenia.

 

Knjiga predstavlja tradicionalno znanje in verovanje o rastlinskem svetu in odpira vpogled v tisočletja staro izkustveno znanje naših prednikov o uporabi rastlin v prehranske, zdravilne, gospodarske, estetske in obredne namene, ki je bilo vselej povezano z nadnaravnim svetom, prek katerega je človek usmerjal svoje duhovno, družbeno in gmotno dojemanje sveta in sebe. Avtorica nam prek najrazličnejših in najpogostejših načinov uporabe rastlin predstavlja izredno bogato dediščino znanja naših prednikov, njihovo modrost in prebrisanost, pogled na svet in naravne pojave. Rastline so imele v življenju naših prednikov izjemen pomen od rojstva do smrti, od pomladi do zime; z njimi so se veselili in tolažili, se zdravili, podili zlo, klicali srečo. Vejica bršljana ali rožmarina pod vzglavjem naj bi zagotovila zakonsko srečo, zdravilna šentjanževka je hkrati čarovna roža kresnega časa in je bila v obredni rabi za zaščito pred vsemi slabimi vplivi, netresk je cenjeno zdravilo za ušesne bolezni, po ljudskem verovanju pa ima obrambno moč za zaščito pred 'hudo uro'.

 

Naši predniki so bili varuhi posvečenega znanja, ki je izhajalo iz naravnega in kozmičnega reda. Častili so svete gore, zdravilne izvire, duhove narave, svete gaje in drevesa, rastline in živali, v znak spoštovanja pa so z različnimi obrednimi dejanji darovanja naravi vselej vračali za vse tisto, kar so od nje prejemali. Po stoletjih pozabljanja in velikih ran, ki jih je človek zadal okolju, se z vedno večjimi koraki vrača zanimanje za sonaraven način življenja, kar pomeni spoštljiv odnos do narave kot so ga poznali že naši predniki.

 

»Če ne poznamo svoje preteklosti, težko razumemo sedanjost in z veliko negotovostjo gledamo v prihodnost. Vlasta Mlakar deli z nami spoznanja naših prednikov, pridobljena v domačem kulturnem okolju, in ravno v tem je največji pomen njenega dela«, je v predgovoru k angleški izdaji zapisala Barbara Sosič, kustosinja Slovenskega etnografskega muzeja.

Naslovnica knjige v slovenščini.
Naslovnica knjige v angleščini

Vrdnik: Beremo s Slovenijo

V Vrdniku je pod okriljem Društva Slovencev Emona Ruma, na čelu z Zoranom Jovičićem, v soboto, 21. septembra 2024, potekala manifestacija v okviru projekta Beremo s Slovenijo. Dogodek je bil namenjen mladim, ki so se zbrali iz različnih krajev, kot…

Minister Arčon in državna sekretarka Humar na Konferenci SMUL

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v ponedeljek, 7. oktobra 2024, udeležil uvodnega dela Konference Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL), ki poteka v Ljubljani pod naslovom Pomen znanja v družbi:…

Predstavniki mariborskega Karitasa obiskali slovensko društvo v Zrenjaninu

Predstavniki Karitasa iz Maribora so v sredo, 4. septembra 2024, obiskali Društvo Slovencev Planika Zrenjanin in s svojo prisotnostjo prinesli veliko veselja ter radosti.Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila Milena Spremo.   Tovrsten obisk je vedno priložnost za…

Slovenski večer v Amsterdamu

Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem tradicionalno dobro sodeluje z lokalnim odborom VTIS-a (društva V Tujini Izobraženih Slovencev). V soboto, 21. septembra 2024, so spet združili moči in, tokrat že tretjič,  organizirali prijetno druženje v Amsterdamu. Po sprejemnem govoru predsednika Združenja Viktorja…

Slomškov teden v Colegio Esloveno v Mendozi

24. septembra je Slomškov dan in Colegio Esloveno iz Mendoze (Argentina) ga je obhajal cel teden. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga o praznovanju na čast šolskega zavetnika Antona Martina Slomška pripravili v Colegio Esloveno. Že nekaj let v naši…

Podaljšan rok za sodelovanje na natečaju Moj košček Slovenije

Rafaelova družba tudi letos razpisuje fotografski natečaj Moj košček Slovenije. K sodelovanju ste lepo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. Rok za oddajo prispevkov je bil podaljšan do 31. oktobra 2024.   Objavljamo besedilo natečaja. Fotonatečaj Moj košček…

Izšla je oktobrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je oktobrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Oktobrska izdaja je druga številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Polna je zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani…

Kinoatelje predstavil program Filmskega festivala Poklon viziji

Kinoatelje je 24. septembra 2024 v prostorih Borgo Cinema v Gorici na novinarski konferenci zgodila predstavil  program čezmejnega filmskega festivala Poklon viziji /Omaggio a una visione. Med 8. in 13. oktobrom 2024 se bo odprla nova stran v zgodbi o…

Mladinsko srečanje odbornikov SDO-SFZ

Preden so se začeli najbolj naporni meseci delovanja za mladino, so se delegati odbora Slovenske dekliške organizacije – Slovenske fantovske zveze (SDO-SFZ) dogovorili za srečanje odbornikov. Združili so se mladi odborniki vseh domov, se bolje spoznali in debatirali o sedanjem…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.