Organizatorji EUROPEADE na Koroškem, Federalistična unija evropskih narodnih skupnosti (FUENS), ter gostitelji prireditve so se skupno odločili, da bodo nogometno prvenstvo avtohtonih narodnih manjšin zaradi pandemije koronavirusa preložili na poletje 2022.

 

Prvotno je bila prireditev načrtovana poleti 2020, vendar je bila zaradi pandemije enkrat že preložena, in sicer na leto 2021. Kljub pomembnim korakom, ki jih je Evropa storila v boju proti virusu, pandemije še vedno ni konec in v skoraj vseh evropskih državah še veljajo ukrepi za zajezitev širjenja virusa. Ti ukrepi bi ekipam močno otežili priprave na prvenstvo, prav tako pa bi negativno vplivali na kakovost celotne prireditve. EUROPEADA je vedno bila več kot samo športna prireditev in naj bi tudi v bodoče predvsem pospeševala sodelovanje in interakcijo narodnih skupnosti. Vse to, s trenutnimi ukrepi, ne bi bilo mogoče. Tudi če bi se situacija do junija znatno izboljšala, bi bilo neodgovorno prirediti dogodek evropskega merila, katerega bi se udeležilo več kot tisoč aktivnih športnikov in športnic ter mnogo navijačev.

 

Zdravje in varnost vseh ekip in sodelujočih sta seveda najpomembnejša. Zato so se po dolgem premisleku ter številnih pogovorih in razpravah z vsemi partnerji, sponzorji in ekipami odločili, da preložijo EUROPEADO na poletje 2022. Tako bo EUROPEADA junija 2022 na Koroškem. Vse sodelujoče ekipe so bile že obveščene o odločitvi, organizatorji pa se trenutno intenzivno ukvarjajo s potrebnimi spremembami rezervacij nastanitev ter transporta sodelujočih ekip.

Kot so zapisali, si bodo še naprej prizadevali, da bo sodelovanje tudi v bodoče plodovito in uspešno, kajti le tako bo EUROPEADA 2022 postala pisan, vesel in upa poln praznik jezikovne in kulturne raznolikosti Evrope.

 

Prvotno se je na turnir prijavilo skupno 24 moških in 7 ženskih ekip. Sedem manjšin (nemška manjšina na južnem Tirolskem ter Ladinci iz Italije, Retoromani iz Švice, Lužiški Srbi iz Nemčije, nemška manjšina v Rusiji, Okcitanci iz Francije ter koroški Slovenci iz Avstrije) sodeluje tako pri moškem, kot tudi pri ženskem turnirju. Sedemnajst manjšin sodeluje samo na moškem turnirju: Gradiščanski Hrvati iz Avstrije, Pomaki iz Bolgarije, danska manjšina in severni Frizijci iz Nemčije, nemška manjšina iz Danske, Romi, nemška in slovaška manjšina iz Madžarske, srbska manjšina iz Hrvaške, nemška manjšina iz Poljske, Madžari in Aromuni iz Romunije, Hrvati iz Srbije, Cimbri in slovenska manjšina iz Italije, Madžari iz Slovaške ter krimski Tatari. Velika želja organizatorjev je, da se bodo vse prijavljene ekipe prireditve lahko udeležile tudi prihodnje leto.

 

Okvirne informacije:

EUROPEADA je evropski veledogodek, ki povezuje pošteno tekmovanje in navdihujočo moč športnega dogodka s prizadevanji avtohtonih narodnih manjšin. V središču prireditve so srečanja in izmenjava med manjšinami ter javna promocija le teh. Prireditelj EUROPEADE je Federalistična unija evropskih narodnosti (FUEN).

 

Potem, ko je bila EUROPEADA leta 2008 v gosteh pri Retoromanih v Graubündnu v Švici, leta 2012 pri Lužiških Srbih v Nemčiji in leta 2016 pri Ladincih in nemško govorečih južnih Tirolcih v Pustertalu in Gadertalu v Italiji, bo 4. EUROPEADA 2022 potekala pri koroških Slovencih v Avstriji.

 

Podrobnejše informacije o EUROPEADI najdete na oficialni spletni strani: www.europeada.eu.

Simpozij o umetni inteligenci je pokazal odličnost slovenskih raziskovalcev v ZDA

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Washingtonu je v sodelovanju z Uradom Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ameriško-slovensko izobraževalno fundacijo (ASEF) organiziralo simpozij o umetni inteligenci, na katerem je bil izpostavljen izjemen prispevek slovenskih raziskovalcev, ki delujejo…

Odprtje razstave Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije

V organizaciji Veleposlaništva RS v Buenos Airesu, Slovenskega podpornega društva v Cordobi in lektorata slovenskega jezika na Katoliški univerzi so v ponedeljek, 27. novembra, v Cabildu odprli razstavo Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije  (“El Patrimonio Cultural Inmaterial de…

Kamišibaj predstava za Slovence v Lihtenštajnu in Avstriji

V novembru so v okviru dopolnilnega pouka slovenščine v Lihtenštajnu in na Predarlskem (Avstrija) organizirali kulturni dan na temo kamišibaja. Prispevek o dogodku je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Kamišibaj, japonska umetnost pripovedovanja ob slikah…

Projekt Abraham v Švici

V sklopu projekta Abraham so se v soboto, 2.12.2023, Slovenci v Švici družili ob ljudski pesmi in plesu v oddelku Zug, kamor so prišli tudi učenke in učenci iz oddelka Luzern.  Rajko Tekalec kot učitelj dopolnilnega pouka slovenščine v Švici,…

Predstavitev založniške dejavnosti Društva Triglav iz Banja Luke v Beogradu

V soboto, 02.12.2023, so člani Društva Slovencev Republike Srbske Triglav iz Banja Luke obiskali Društvo Sava Beograd in ob tej priložnosti predstavili svojo založniško dejavnost. Obisk je nadaljevanje sodelovanja Društva Triglav z Društvom Sava, ki se je začelo s predstavitvijo…

Miklavž je v Bruslju razveselil pridne slovenske otroke

Včerajšnji večer (30. november 2023) bo mnogim ostal v prijetnem spominu, saj jih je tokrat prvič obdaril pravi samcati Miklavž. Objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slo-Bel.    Tudi starejši otroci, ki so prejšnja leta že prejeli darila…

24. martinovanje v Banjaluki

V nekoliko drugačnem ambientu, a vseeno v dobrem vzdušju in še boljši družbi, so v Društvu Slovencev Republike Srbske Triglav letos že 24. leto zapored praznovali tradicionalno martinovanje. V Mladinskem centru v Banjaluki so se 18.11.2023 zbrali s številnimi starimi…

71. obletnica društva Slovenska vas

Društvo Slovenska vas je 5. novembra 2023 praznovalo 71. obletnico svojega delovanja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o slovesnosti pripravila Kristina Grbec. November v Buenos Airesu, pa mraz kot da bi zima, ki bi se že pred časom morala…

Minister Arčon v Kanalski dolini o čezmejnem sodelovanju in krepitvi slovenstva

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 27. novembra 2023 mudil v Kanalski dolini. Najprej so ga na svojem sedežu v Ovčji vasi sprejeli predstavniki Združenja Don Mario Černet, nato se je v prostorih Slovenskega…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.