Predavanje ASEF profesorja Gašperja Beguša na temo, kako se umetna inteligenca uči jezika?
V sredo, 11. novembra, je Gašper Beguš, PhD, docent na Oddelku za jezikoslovje Univerze v Kaliforniji, Berkeley, v sklopu poljudnoznanstvenega predavanja ASEF Speaker Series, na katerem je bilo prisotnih več kot 360 udeležencev, predstavil pristop za raziskovanje usvajanje govora, ki temelji na sodobnem pristopu z vključevanjem nevronski mrež. Pojasnil je osnove kognitivnih znanosti in umetne inteligence ter nakazal inovativen pomen, ki ga jezikoslovje nosi pri samem razumevanju delovanja umetne inteligence in obratno.
ASEF profesor se ukvarja predvsem z raziskovanjem človeškega govora s pomočjo nevronskih mrež in tako s pristopom nenadzorovanega učenja (natančneje: Generative Adversarial Networks) in modeliranjem podatkov preučuje usvajanje jezika. Učenje govora oz. besed je kompleksen kognitivni proces, ki ga s pomočjo najsodobnejših raziskovalnih pristopov in podobnostmi med delovanjem človeških možganov in nevronskimi mrežami lahko bolje razumemo. Raziskovanje govora s perspektive jezikoslovne tradicije poteka že stoletja zato lahko jezikoslovne zakonitosti uporabimo tudi za vzvod pri razumevanju delovanja nevronskih mrež oz. umetne inteligence. Z upoštevanjem obojega predavatelj nadaljuje s svojim raziskovalnim delom in tako že preučuje številne druge pojave v jeziku, kot je na primer pojav reduplikacije itn. Tovrstni raziskovalni pristop lahko pripomore pri generiranju govora kot tudi pri razumevanju jezikov, ki nimajo pisav ali slovarjev.
Predavatelj je obenem tudi ustanovitelj fonološkega laboratorija na Univerzi Washington (UW Phonology Lab) in laboratorija za govor na Univerzi v Kaliforniji, Berkeley (Berkeley Speech & Computation), kjer raziskuje, kako ljudje usvajajo jezik in kako slednje računalniško simulirati. Za reševanje tega vprašanja združuje eksperimentalne, statistične in računske modele.
Dogodek je organizirala Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF), ki ima trenutno odprt razpis za štipendije, prek katerega lahko dobite priložnost 10-tedenskega raziskovalnega obiska pod mentorstvom Gašperja Beguša, PhD, na UC Berkeley. Povezovala je Mariana Rožanec, ASEF Fellow 2020.


Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.