Mendoški Slovenski pevski zbor je od 29. aprila do 1. maja 2022 potoval v General Alvear, oddaljenega kakih 300 km. proti jugu province Mendoze.  Zanimiva značilnost obiskanega mesta je izredno veliko število naselitev različnih narodnih skupnosti. Po številu priseljencev so na prvem mestu Ukrajinci. Njihova  kulturna dejavnost je največ doprinesla k ustanovitvi Muzeja priseljencev v bližnjem mestu Bowen. 

          

Zanimiv je vzrok tega obiska in sicer, da je mesec maj posvečen muzejem. Občina General Alvear je povabila pevovodjo mendoškega pevskega zbora, muzikologa Diega Bosqueta, da je 29. aprila v Muzeju priseljencev v Bowenu predaval o življenju in delu Alekseya Abutkova.  

 

Kdo je bil Aleksey Abutkov? 

Mag. Diego Bosquet je odkril in se dolga leta posvetil raziskovanju omenjenega ruskega glasbenika. Abutkov je v Sankt Peterburgu bil učenec znanega glasbenika Rimski-Korsakova. Politični nesporazum, predvsem preganjanje komunistične vlade mu je postalo neznosno. Odločil se je in zapustil svojo domovino ter se naselil v mestu Carmensa v občini General Alvear – v Argentini. Ustanovil je glasbeno šolo, učil več instrumentov in komponiral mnoga cenjena dela za razna glasbila, petje ter orkester. 

 

Diego Bosquet, muzikolog, je priznan član in sodelavec glasbenih društev v  Južni Ameriki in Karibih. Sodeluje   pri “Asociación Regional para América Latina y Caribe de la Sociedad Internacional de Musicología”. Vodil je provincijski Dedniški institut v Mendozi, raziskoval različne oblike regionalnega narodnega petja, sodeloval na kongresih in napisal mnogo znanstvenih študij na to tematiko.

 

30. aprila, dan po predstavitvi o ruskem glasbeniku, je nastopil mendoški Slovenski pevski zbor z zanimivim programom. Med prvimi interpretacijami je bila ukrajinska pesem: »Hej tam na hori«, pripravljena je bila kot prisrčen pozdrav. Mendoški pevski zbor in ukrajinska skupnost v Bowenu imata dolgoletno bratsko tradicijo. 

 

Leta 1961 je zbor prvič obiskal Bowen in ukrajinsko skupnost. Takratni pevovodja, ravn. Marko Bajuk je priredil, poleg omenjene »Hej tam na hori«, še druge ukrajinske skladbe. 

Mendoški pevski zbor

Od leta 1949 se je v tistie kraje naselil  pater Bazilij  Wynnyczuk. Organiziral je ukrajinsko skupnost, skrbel za ohranitev narodnih navad, učil njihov jezik, ustanovil novo faro in zgradil cerkev; bil je navdušen misijonar in narodnjak. Pogosto je obiskal Slovence v Mendozi  in pospeševal prijateljsko povezavo. 

 

Letos je Slovenski pevski zbor želel bratom Ukrajincem predstaviti sličen program kot darilo ukrajinski skupnosti, kot posebno sočustvovanje in poklon vsem, ki trpijo grozovite posledice vojne v njihovi domovini! 

 

V soboto, 30. aprila dopoldan, je zbor obiskal »Multiespacio Cultural Bodega Faraón«, ki sodi v kategorijo nacionalnih spomenikov.  Sprejel jih je g. župan Walther Marcolini. 

 

Glavni nastop se je vršil tisti večer v Cine Teatro Antonio Lafalla, v največja mestni dvorani. Program je vključil slovensko in argentinsko glasbe. Med slovenskimi so zapeli najbolj poznane speve:  Moj očka imajo konjča dva (narodna; prir. Marko Bajuk), Srce je žalostno (narodna; prir. Marko Bajuk), En hribček bom kupil (narodna; prir. Marko Bajuk), Venci beili (narodna; prir. France Marolt), Čej so tiste st’zice (narodna; prir. Jože Leskovar) in Dajte, dajte (narodna; prir. Aldo Kumar). Ker so poslušalci bili vsi Argentinci, je pevovodja razložil vsako besedilo, namen vsake skladbe in dodal bistvene značilnosti Slovenije, njene kulture in  glasbe. Podal jim je tudi vzroke slovenskega begunstva in začetek Slovenskega društva ter Pevskega zbora v Mendozi. 

 

Z argentinskimi skladbami je pevovodja poslušalce popeljal po različnih argentinskih pokrajinah. Zapeli so sledeče pesmi: Zamba de la Navidad (Jorge Biagosch), Moyi tun papai inché (Valeriano Avilés; prir. Rodrigo Dalziel), Agua y sol del Paraná (Ariel Ramírez in Miguel Brascó; prir. María del Carmen Aguilar), La vieja (Hermanos Díaz; prir. Claudio Sanseverino), Del prado vengo (prir. Vivian Tabbush) in Cueca de la viña nueva (Félix Dardo Palorma; prir. Jorge Chanal). Vse argentinske pesmi je spremljal s kitaro David Bajda.

 

Pred koncem nastopa je Direktorica za kulturo občine General Alvear, Liana Pedrafita, obdarila vse pevce. Navdušeni poslušalci so bili deležni še dodatka. Zbor jim je podaril še dve skladbi: ”Hej tam na hori” in cueca cuyana: “Caminito del norte”, simbol povezanosti obeh narodnosti, ker je skladbo za mešani zbor priredil č. g. Janez Ogrin, pokojni slovenski župnik v Quinesu, sosednji provinci San Luis. 

 

Nastop Slovenskega zbora je organizirala občina General Alvear, potovanje se je pa uresničilo s podporo Urada Vlade Republike Slovenije  za Slovence v zamejstvu in svetu. 

 

V imenu Pevskega zbora želi ga. Ani Grintal, predsednica zbora, izraziti  iskreno zahvalo  pevovodji  Diegu Bosquetu za njegovo 22 letno požrtvovalno delo posvečeno zboru in za sodelovanje pri Društvu Slovencev v Mendozi! 

Brezmejna slovenščina: Tradicionalno gostovanje dijakov na avstrijskem Koroškem

Srednja vzgojiteljska šola, gimnazija in umetniška gimnazija Ljubljana, program Predšolska vzgoja je konec septembra v sodelovanju  z vrtci in šolami na avstrijskem Koroškem in s Strokovnim pedagoškim združenjem/Pädagogische Fachvereinigung, Celovec/Klagenfurt, izpeljala že tradicionalno gostovanje, ki poteka v sklopu projekta Brezmejna…

Nicolas Philibert prejel nagrado Darko Bratina za leto 2024

V Hiši filma – Palazzo del Cinema v Gorici je v četrtek, 10. oktobra 2024, potekala slavnostna podelitev nagrade Darko Bratina, ki jo je Kinoatelje letos izročil priznanemu francoskemu režiserju Nicolasu Philibertu.   Ta je pred podelitvijo tudi vodil mojstrsko…

Vrdnik: Beremo s Slovenijo

V Vrdniku je pod okriljem Društva Slovencev Emona Ruma, na čelu z Zoranom Jovičićem, v soboto, 21. septembra 2024, potekala manifestacija v okviru projekta Beremo s Slovenijo. Dogodek je bil namenjen mladim, ki so se zbrali iz različnih krajev, kot…

Minister Arčon in državna sekretarka Humar na Konferenci SMUL

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v ponedeljek, 7. oktobra 2024, udeležil uvodnega dela Konference Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL), ki poteka v Ljubljani pod naslovom Pomen znanja v družbi:…

Predstavniki mariborskega Karitasa obiskali slovensko društvo v Zrenjaninu

Predstavniki Karitasa iz Maribora so v sredo, 4. septembra 2024, obiskali Društvo Slovencev Planika Zrenjanin in s svojo prisotnostjo prinesli veliko veselja ter radosti.Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila Milena Spremo.   Tovrsten obisk je vedno priložnost za…

Slovenski večer v Amsterdamu

Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem tradicionalno dobro sodeluje z lokalnim odborom VTIS-a (društva V Tujini Izobraženih Slovencev). V soboto, 21. septembra 2024, so spet združili moči in, tokrat že tretjič,  organizirali prijetno druženje v Amsterdamu. Po sprejemnem govoru predsednika Združenja Viktorja…

Slomškov teden v Colegio Esloveno v Mendozi

24. septembra je Slomškov dan in Colegio Esloveno iz Mendoze (Argentina) ga je obhajal cel teden. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o praznovanju na čast šolskega zavetnika Antona Martina Slomška pripravila Tončka Šmon.   Že nekaj let v…

Podaljšan rok za sodelovanje na natečaju Moj košček Slovenije

Rafaelova družba tudi letos razpisuje fotografski natečaj Moj košček Slovenije. K sodelovanju ste lepo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. Rok za oddajo prispevkov je bil podaljšan do 31. oktobra 2024.   Objavljamo besedilo natečaja. Fotonatečaj Moj košček…

Izšla je oktobrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je oktobrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Oktobrska izdaja je druga številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Polna je zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.