Bi se radi odpravili na izlet po zamejstvu? Avtorica Irena Cerar je po sedmih letih raziskovanj in potepanj po slovenskem kulturnem prostoru izza naših meja spisala  izletniški vodnik po slovenskem zamejstvu, ki ga je prepletla z ljudskimi pravljicami in pripovedkami.

 

V knjigi Pravljične poti brez meja, ki je izšla pri založbi Sidarta, je zbranih 50 izletov, ki si sledijo od Tržaškega zaliva preko Krasa, Rezije, Nadiške, Terske in Kanalske doline na Koroško ter vzdolž Karavank do Štajerske, Porabja in pokrajin ob Muri. Obmejni hrvaški in istrski izleti, kjer je avtorica iskala in našla predvsem bogate medkulturne povezave, zaokrožijo niz ciljev vzdolž naše meje.

 

Knjiga vsebuje tudi 52 ljudskih pravljic in pripovedk, povezanih z opisanimi kraji, ki »rušijo meje in premagujejo čas«. Irena Cerar jih je skrbno in premišljeno izbrala iz bogate zakladnice pripovednega izročila Slovencev z druge strani meje.

 

Kot pravi v uvodniku k svoji knjigi, je »za manjšinsko prebivalstvo ob meji namreč značilno, da so ohranjali svojo kulturno dediščino bolj kot Slovenci v matični domovini, saj jih je izročilo povezovalo in krepilo njihovo skupnost. Na srečo so se tega zavedali tudi različni raziskovalci in zapisovalci, ki so nam pripovedi ohranili. Prav zaradi njih lahko beneško, rezijansko, koroško, porabsko pripovedno izročilo, če omenim le najbolj razkošna, bogati tudi našo skupno nacionalno pravljičarsko malho.«

 

Ljudske pripovedi  so vsak s svojo likovno govorico in samosvojo poetiko opremili priznani slovenski ilustratorji in ilustratorke različnih generacij: Marta Bartolj, Nenad Cizl, Bojana Dimitrovski, Milan Erič, Jelka Godec Schmidt in Peter Škerl, ki nas povabijo v duhovni svet čezmejnosti. Vizualno knjigo bogatijo odlične fotografije priznanih fotografov, ki prikazujejo lepoto in pestrost pokrajin onstran meje in so bile posnete prav za to knjigo. Glavnino sta prispevala Sašo Kočevar in Janez Skok. Posamezne izlete pa dopolnjuje še vrsta koristnih informacij, stvarnih napotkov in preglednih dvojezičnih zemljevidov z vrisanimi potmi, ki bodo pripomogli k lažji orientaciji na terenu. Zastavljeni so tako, da se vanje lahko odpravimo sami ali z otroki.

 

Pri nastajanju knjige je na različne načine sodelovalo več kot 50 ljudi: domačinov, strokovnjakov, poznavalcev, lokalnih vodnikov. Za strokovni pregled celote je poskrbel geograf in turistični vodnik Andrej Bandelj.

 

Pravljične poti brez meja so več kot le klasični družinski izletniški vodnik. So potopisno in literarno popotovanje po naravni in kulturni dediščini zamejskih krajev, ki so med matičnimi Slovenci po krivici neznani. Tako kot se vas bo dotaknila prečudovita narava, tako se vas bodo dotaknili tudi ljudje, ki tam živijo, in zgodbe, ki jih pripovedujejo.

 

Knjigo je finančno podprl Urad vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Avtorica s knjigami.
Foto: Luka Dakskobler

Zbirko družinskih izletov dopolnjuje potopisni prvenec Potepuški okruški: Kako sem hodila po robu, ki je izšel pri založbi Buča. V njem so zbrane drobne osebne izkušnje, za katere v vodniku ni bilo mesta.

 

V potopisnem prvencu Potepuški okruški: Kako sem hodila po robu je zbranih trideset bolj intimnih, osebnih drobnih zgodb z Ireninega sedemletnega raziskovanja slovenskih zamejskih pokrajin. Sprva jih je objavljala na svojem Facebook profilu, ker pa so bile zanimive širšemu krogu ljudi, se je na povabilo Sama Vadnova iz založbe Buča odločila za knjižno izdajo. Potopisne skice spremljajo črno-bele fotografije Saša Kočevarja in Janeza Skoka. Spremno besedo je prispevala novinarka Irena Štaudohar.

 

Potepuški okruški niso samo zgodbe o hoji, doživljanju narave in spoznavanju novih pokrajin. So tudi zgodbe o tkanju pristnih vezi med ljudmi, o nenavadnih naključnih srečanjih, ki postanejo dragocen spomin. Pa tudi o tem, kako premagati bolečino, različne prepreke, ki jih pred nas postavlja življenje in kako biti hvaležen in se veseliti majhnih, preprostih reči.

Evropski dan jezikov 2023 v Banja Luki

Od leta 2001 se vsako leto 26. septembra praznuje Evropski dan jezikov. Svet Evrope spodbuja učenje tujih jezikov v prepričanju, da jezikovna raznolikost predstavlja pomembno orodje za doseganje boljšega medkulturnega razumevanja in hkrati predstavlja ključno sestavino bogate kulturne dediščine naše…

Dan jezikov in Slovenska pravljica v Švici

Tradicionalno druženje ob dnevu jezikov smo letos organizirali 17. septembra 2023 v Bernu. Učiteljici dopolnilnega pouka slovenščine, Anja Dobrovc in Jasmina Lepoša, sta skupaj z Združenjem staršev Martin Krpan ter Veleposlaništvom RS v Bernu pričarali nepozaben, jezikovno zanimiv dan, ki…

Literarni natečaj za učence slovenščine na Hrvaškem

Z veseljem vas obveščamo, da Zveza slovenskih društev na Hrvaškem s podporo Ministrstva za znanost in izobraževanje RH, Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in Slovenskega doma KPD Bazovica z Reke objavlja razpis za literarni natečaj z naslovom »Z domišljijo…

Baasem 2023: Medgeneracijsko srečanje Slovencev iz Severnega Porenja – Vestfalije

Društvo Slovenski zvon iz Krefelda je med vikendom, od 15. do 17. septembra 2023, organiziralo medgeneracijsko druženje Slovencev in slovenskih družin v Baasemu. To je kraj v Eiflu (NRW), kjer se Slovenci srečujejo že vrsto let, obdan z  gozdovi, travniki…

Slovenski večer v Amsterdamu

V soboto, 16. septembra 2023, je lokalni odbor Društva VTIS v sodelovanju z Združenjem prijateljev Slovenije na Nizozemskem organiziral nepozaben Slovenski večer v Amsterdamu. Družabni dogodek, povezan s pokušino slovenskih vin je potekal v priljubljenem lokalu Kalemegdan. Prispevek o dogodku…

V Sao Paulu bo kmalu zaživel Slovenski dom Triglav

V četrtek, 14. septembra 2023, je bila na delovnem obisku v Sao Paulu slovenska veleposlanica v Braziliji Mateja Kračun. Poleg srečanja z vidnejšimi člani tamkajšnje slovenske skupnosti je skupaj z njimi opravila ogled prostorov, kjer bo v kratkem začel delovati…

Vseslovensko srečanje rojakov na Švedskem

Slovensko društvo Simon Gregorčič Köping je organiziralo vseslovensko srečanje rojakov na Švedskem. Objavljamo prispevek, ki ga je pripravil predsednik društva Alojz Macuh.  Vse prehitro nam minevata čas, počasi se bomo zbirali v prostorih društva, z delom smo pa tako rekoč…

Obisk dijakov liceja A. M. Slomška iz Trsta

V ponedeljek, 18. septembra 2023, je državna sekretarka na Uradu RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar sprejela dijake drugega letnika Humanističnega in družbeno-ekonomskega liceja Antona Martina Slomška iz Trsta. Gimnazijci, ki se ta teden mudijo na jezikovnem…

Mendoški nageljni na obisku v Rosariu

Folklorna skupina Mendoški Nageljni se je poleti odzvala na povabilo in se udeležila praznovanja 93. obletnice ustanovitve Slovenskega društva Triglav v Rosariu. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je za Svobodno Slovenijo pripravila Mirian Šenk.  Folklorna skupina Mendoški Nageljni pod…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.