Bi se radi odpravili na izlet po zamejstvu? Avtorica Irena Cerar je po sedmih letih raziskovanj in potepanj po slovenskem kulturnem prostoru izza naših meja spisala  izletniški vodnik po slovenskem zamejstvu, ki ga je prepletla z ljudskimi pravljicami in pripovedkami.

 

V knjigi Pravljične poti brez meja, ki je izšla pri založbi Sidarta, je zbranih 50 izletov, ki si sledijo od Tržaškega zaliva preko Krasa, Rezije, Nadiške, Terske in Kanalske doline na Koroško ter vzdolž Karavank do Štajerske, Porabja in pokrajin ob Muri. Obmejni hrvaški in istrski izleti, kjer je avtorica iskala in našla predvsem bogate medkulturne povezave, zaokrožijo niz ciljev vzdolž naše meje.

 

Knjiga vsebuje tudi 52 ljudskih pravljic in pripovedk, povezanih z opisanimi kraji, ki »rušijo meje in premagujejo čas«. Irena Cerar jih je skrbno in premišljeno izbrala iz bogate zakladnice pripovednega izročila Slovencev z druge strani meje.

 

Kot pravi v uvodniku k svoji knjigi, je »za manjšinsko prebivalstvo ob meji namreč značilno, da so ohranjali svojo kulturno dediščino bolj kot Slovenci v matični domovini, saj jih je izročilo povezovalo in krepilo njihovo skupnost. Na srečo so se tega zavedali tudi različni raziskovalci in zapisovalci, ki so nam pripovedi ohranili. Prav zaradi njih lahko beneško, rezijansko, koroško, porabsko pripovedno izročilo, če omenim le najbolj razkošna, bogati tudi našo skupno nacionalno pravljičarsko malho.«

 

Ljudske pripovedi  so vsak s svojo likovno govorico in samosvojo poetiko opremili priznani slovenski ilustratorji in ilustratorke različnih generacij: Marta Bartolj, Nenad Cizl, Bojana Dimitrovski, Milan Erič, Jelka Godec Schmidt in Peter Škerl, ki nas povabijo v duhovni svet čezmejnosti. Vizualno knjigo bogatijo odlične fotografije priznanih fotografov, ki prikazujejo lepoto in pestrost pokrajin onstran meje in so bile posnete prav za to knjigo. Glavnino sta prispevala Sašo Kočevar in Janez Skok. Posamezne izlete pa dopolnjuje še vrsta koristnih informacij, stvarnih napotkov in preglednih dvojezičnih zemljevidov z vrisanimi potmi, ki bodo pripomogli k lažji orientaciji na terenu. Zastavljeni so tako, da se vanje lahko odpravimo sami ali z otroki.

 

Pri nastajanju knjige je na različne načine sodelovalo več kot 50 ljudi: domačinov, strokovnjakov, poznavalcev, lokalnih vodnikov. Za strokovni pregled celote je poskrbel geograf in turistični vodnik Andrej Bandelj.

 

Pravljične poti brez meja so več kot le klasični družinski izletniški vodnik. So potopisno in literarno popotovanje po naravni in kulturni dediščini zamejskih krajev, ki so med matičnimi Slovenci po krivici neznani. Tako kot se vas bo dotaknila prečudovita narava, tako se vas bodo dotaknili tudi ljudje, ki tam živijo, in zgodbe, ki jih pripovedujejo.

 

Knjigo je finančno podprl Urad vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Avtorica s knjigami.
Foto: Luka Dakskobler

Zbirko družinskih izletov dopolnjuje potopisni prvenec Potepuški okruški: Kako sem hodila po robu, ki je izšel pri založbi Buča. V njem so zbrane drobne osebne izkušnje, za katere v vodniku ni bilo mesta.

 

V potopisnem prvencu Potepuški okruški: Kako sem hodila po robu je zbranih trideset bolj intimnih, osebnih drobnih zgodb z Ireninega sedemletnega raziskovanja slovenskih zamejskih pokrajin. Sprva jih je objavljala na svojem Facebook profilu, ker pa so bile zanimive širšemu krogu ljudi, se je na povabilo Sama Vadnova iz založbe Buča odločila za knjižno izdajo. Potopisne skice spremljajo črno-bele fotografije Saša Kočevarja in Janeza Skoka. Spremno besedo je prispevala novinarka Irena Štaudohar.

 

Potepuški okruški niso samo zgodbe o hoji, doživljanju narave in spoznavanju novih pokrajin. So tudi zgodbe o tkanju pristnih vezi med ljudmi, o nenavadnih naključnih srečanjih, ki postanejo dragocen spomin. Pa tudi o tem, kako premagati bolečino, različne prepreke, ki jih pred nas postavlja življenje in kako biti hvaležen in se veseliti majhnih, preprostih reči.

Izšla je septembrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je septembrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Septembrska izdaja je prva številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Kakor prejšnje izdaje je polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in…

Minister Arčon na predstavitvi izseljenske kulturne dediščine iz Bethlehema (ZDA)

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 9. septembra 2024 v Evangeličanskem centru Murska Sobota udeležil in zbrane nagovoril na dogodku ob javni predstavitvi zbirke arhivskega gradiva in predmetov, ki so bili…

Na Goriškem nov bibliobus

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 2. septembra 2024, na prvi šolski dan, udeležil in zbrane pozdravil na slovesnosti ob prevzemu novega bibliobusa Goriške knjižnice Franceta Bevka Nova Gorica. Nov bibliobus bo…

Likovna kolonija Društva Slovencev Martin Krpan iz Smedereva

Konec avgusta je na obrežju Donave v bližini Kovina potekala Likovna kolonija »SUSRET 2«, posvečena medgeneracijskemu sodelovanju in ustvarjanju. Kolonija, ki jo organizira Društvo Slovencev Martin Krpan iz Smedereva, je tudi letos združila mlade umetnike iz Smedereva, Čačka, Vršca in…

Prireditev ob Dnevu Imigrantov v Argentini

4. septembra obhajajo v Argentini Dan Imigrantov. Colegio Esloveno Anton Martin Slomšek iz Mendoze je ob tej priložnosti pripravil posebno prireditev, saj so vsi ustanovitelji kolegija potomci slovenskih priseljencev. Zato se na ta dan poudarijo spomini in zavest od kod…

Zaključen 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla v BiH

Od 29. do 31. avgusta 2024 je na planinskem domu Bočica pri Kaknju potekal 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla, ki ga je organiziralo Društvo meščanov slovenskega porekla Jožef Špringer iz Kaknja. Ta tradicionalni dogodek, ki se odvija že…

Odprt je javni razpis za Trubarjevo priznanje 2024

Narodna in univerzitetna knjižnica zbira predloge za podelitev Trubarjevega priznanja za dosežke na področju nacionalne pisne kulturne dediščine v Sloveniji. K sodelovanju ste toplo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. JAVNI RAZPIS ZA TRUBARJEVO PRIZANJE 2024 Med mnogimi nalogami, ki…

21 let Folklorne skupine Mladika

Že malo več kot dve desetletji otroci in mladi skupine Mladika uživajo v slovenski folklori in razveseljujejo prireditve Slovencev v Argentini. Vabljeni k branju intervjuja z ustanoviteljico skupine Mirjam Mehle Javoršek, ki ga je za Svobodno Slovenijo izvedla Mariana Poznič.  Kdaj…

Štajerske specialitete v Srbiji navdušile goste prireditve Naše slovenske specialitete

Podružnica iz Kovina Združenja Slovencev Logarska dolina je že sedmič organizirala tradicionalno kulturno prireditev Gastronomski dogodek “Naše slovenske specialitete”. Program je bil organiziran v nedeljo, 1. septembra 2024, ob znamenitem jezeru Kraljevac pri Deliblatu, ki je del istoimenskega naravnega parka.…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.