Back to Top

ŠTIPENDIJE

Informacije v povezavi z razpisi, štipendijami in izmenjavami.

PRIMERI DOBRE PRAKSE

Zgodbe uspešnih Slovencev, sodelovanje z različnimi organizacijami in ustanovami.

ZAMEJSKO ŠOLSTVO

Delo Zavoda RS za šolstvo je usmerjeno tudi v ohranjanje in krepitev slovenskega jezika in kulture ter v celovito strokovno podporo zamejskemu šolstvu.

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Odprte so prijave na poletno šolo »Slovenščina malo drugače«

Združenje Slovenska izseljenska matica tudi letos organizira poletno šolo “Slovenščina malo drugače” za otroke in mladostnike slovenskega porekla, ki živijo v tujini. Spodaj objavljamo vabilo Združenja SIM. POLETNA ŠOLA »SLOVENŠČINA MALO DRUGAČE«Živjo, poletje je seveda čas za počitnice in zabavo. Z nami…

Začetek pouka v argentinskih sobotnih šolah

V soboto, 16. marca 2024, so se slovenske osnovnošolske družine zbrale v Slovenski hiši v Buenos Airesu, da bi z zahvalno sveto mašo skupaj začeli novo šolsko leto. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svoboda Slovenija. Najprej nam je…

Ciljni raziskovalni projekt INV za slovensko skupnost na Hrvaškem

Oktobra lansko leto se je v okviru Inštituta za narodnostna vprašanja (INV) začel večletni projekt z naslovom Slovenska skupnost na Hrvaškem v sodobnem kontekstu: analiza socialno-ekonomskega položaja in odnosa njenih pripadnikov do slovenskega jezika ter kulturne in politične participacije. Projekt…

Podaljšan je bil rok prijave na natečaj za mlade ob 160-letnici Slovenske matice

Slovenska matica, naše najstarejše slovensko kulturno in znanstveno društvo ter druga najstarejša slovenska založba, letos praznuje 160-letnico svojega delovanja. Ob tej priložnosti je objavila natečaja za najboljše filozofske eseje in za najboljša naravoslovna predavanja, namenjena dijakom in študentom.   Na…

Učenci slovenščine v Zrenjaninu so si ogledali film Gajin svet 2

V soboto, 23. marca 2024, si je v prostorih Društva Slovencev Planika iz Zrenjanina skupina osnovnošolcev med poukom slovenščine ogledala film Gajin svet 2.   V Društvu Planika se iskreno zahvaljujejo Dragomirju Zupancu, poklicnemu režiserju, organizatorju Dnevov slovenskega filma v…

Slovensko društvo v Belgiji organiziralo predavanje o zdravstvu v Belgiji

V četrtek, 21. marca 2024, ob 19. uri je Slovensko društvo v Belgiji (Slo-Bel) organiziralo informacijski bazar na aktualno tematiko – Zdravstvo in zdravstveno zavarovanje v Belgiji. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Lea Iskra, predsednica društva.   Uvodoma smo…

2. pesniški natečaj za mlade Slovenske matice in Glasbene matice Ljubljana

Slovenska matica, najstarejše slovensko znanstveno in kulturno društvo ter druga najstarejša slovenska založba, že četrto leto organizira natečaje za dijake in študente. Lani je v soorganizaciji z Glasbeno matico Ljubljana pripravila in uspešno izvedla tudi pesniški natečaj za mlade.  …

Štipendije za Slovence v zamejstvu in po svetu

S štipendiranjem študija mladih Slovencev iz zamejstva in po svetu v Sloveniji sklad dejavno pomaga vzpostavljati nove povezave mladih z matično domovino. S tem hkrati podpira cilje strategije gospodarskega sodelovanja Republike Slovenije s slovensko narodno skupnostjo v sosednjih državah in po svetu. Ti cilji so sinergija znanja, izkušenj, človeških virov in dejavnosti ter krepitev obstoječih in ustvarjanje novih gospodarskih tokov med območji slovenske narodne skupnosti in Slovenijo.

Štipendijski program je od leta 2008 že več kot 1000 štipendistom omogočili študij v Slovenijo in tako močno izboljšali znanje slovenskega jezika in kulture. Izkušnja študija v drugi državi je pozitivno vplivala na njihovo samostojnost, iznajdljivost in samozavest, jih bolje pripravila na vstop na trg dela, poleg tega pa so okrepili vez z matično domovino.

Priznavanje v tujini dosežene izobrazbe

V kolikor se želite v Sloveniji zaposliti in Vaš delodajalec zahteva, da izobraževanje, ki ste ga opravili matični državi, ovrednotite, morate pri ENIC-NARIC centru na posebnem obrazcu »V« podati vlogo za vrednotenje izobraževanja, ter vlogi priložiti zahtevano dokumentacijo. Predmet vrednotenja je listina o v celoti opravljenem izobraževanju. Gre za izobraževanje, ki ga pristojni organ vaše matične države o izobraževanju priznava kot izobraževanje, ki je del šolskega sistema vaše države.

 

Za primerjavo tujega in slovenskega izobraževanja je pomembna informacija o umeščenosti tujega izobraževanja v izobraževalni sistem v državi izvora, torej vaši matični državi. Ne gre za vsebinsko presojo izobraževanja, pač pa bo ENIC-NARIC center podal informacijo o primerljivosti, izhajajoč iz informacij, ki jih je mogoče razbrati iz vaše vloge ter informacij ENIC-NARIC centra o tujih šolskih sistemih v povezavi s slovenskim šolskim sistemom.

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija ASEF

Inštitut ASEF spodbuja in ustvarja dejavnosti in programe, v katerih združuje mlade Slovence in Slovenke v Sloveniji, zamejstvu in po vsem svetu. Inštitut preko 3-letnega programa za neformalno izobraževanje (ASEF Junior Fellows) mladim omogoča pridobitev pomembnih veščin in izkušenj za osebno in poklicno rast, dobrodelnost in prostovoljstvo ter tudi neformalno strokovno (raziskovalno, akademsko in delovno) udejstvovanje. Mladi pri tem pridobijo kompetence, kot so umetnost komuniciranja, mednarodnega sodelovanja, napredne kompetence na raznih področjih, sporazumevanje v tujih jezikih, sodelovanje v mednarodnih skupinah, samoiniciativnost in podjetnost, kulturna in državljanska zavest ter digitalna pismenost. Poslanstvo Inštituta ASEF je mladim omogočiti navedene kompetence na neformalen, obštudijski in priložnostni način učenja.

 

Društvo VTIS

Društvo VTIS je bilo ustanovljeno z namenom krepitve povezav med slovenskimi študenti in raziskovalci na tujih izobraževalno-raziskovalnih ustanovah, kot tudi povezav s podobnimi ustanovami, gospodarstvom in drugimi interesnimi sferami v Sloveniji. Obenem globalno razvejano članstvo Društvu VTIS omogoča stik s številnimi vodilnimi akademskimi institucijami po svetu.

Društvo se intenzivno posveča iskanju različnih oblik delovanja, usmerjenega k ustvarjanju dodane vrednosti na področju znanosti in izobraževanja, zlasti prek povezovanja s fundacijami in javnimi ustanovami, podjetniškimi in drugimi združenji ter z gospodarstvom. Prek tovrstnega sodelovanja želi društvo prispevati h krepitvi povezav med slovensko znanostjo v svetu in njenimi partnerji v Sloveniji.

 

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.

Skip to content