Back to Top

ŠTIPENDIJE

Informacije v povezavi z razpisi, štipendijami in izmenjavami.

PRIMERI DOBRE PRAKSE

Zgodbe uspešnih Slovencev, sodelovanje z različnimi organizacijami in ustanovami.

ZAMEJSKO ŠOLSTVO

Delo Zavoda RS za šolstvo je usmerjeno tudi v ohranjanje in krepitev slovenskega jezika in kulture ter v celovito strokovno podporo zamejskemu šolstvu.

Zaključen 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla v BiH

Od 29. do 31. avgusta 2024 je na planinskem domu Bočica pri Kaknju potekal 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla, ki ga je organiziralo Društvo meščanov slovenskega porekla Jožef Špringer iz Kaknja. Ta tradicionalni dogodek, ki se odvija že…

Pestro dogajanje v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi

Pestro je tudi v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi. Obiskala sta jih pater Robert Brest, tretja sekretarka na Veleposlaništvu Republike Slovenije v Buenos Airesu Tija Kuhar, praznovali pa so tudi slovenski dan državnosti. Nekaj utrinkov so strnili v…

Štipendije za Slovence v zamejstvu in po svetu za študijsko leto 2024/2025

Javni sklad je objavil javni razpis za dodelitev štipendij za študij v Republiki Sloveniji za Slovence v zamejstvu in Slovence po svetu za študijsko leto 2024/2025. Rok prijave je do vključno 30.9.2024.   Predmet javnega razpisa je prva dodelitev štipendij…

ASEF poletni vikend: Raziskovanje slovenske narave in kulture

Čez vikend, 13. in 14. julija, je ASEF za štipendiste programov Research Abroad in Visit Slovenia organiziral dvodnevni izlet. Skupina osemnajstih slovenskih štipendistov ter štipendistov s slovenskimi koreninami iz ZDA, Argentine in Združenega kraljestva se je odpravila na vikend medsebojnega…

Državna sekretarka Humar sprejela štipendiste ASEF-a

Državna sekretarka na Uradu Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar je v sredo, 3. julija 2024, na uradu sprejela štipendiste Ameriško-slovenske izobraževalne fundacije (ASEF), ki so prav zdaj na desettedenskem raziskovalnem obisku v Sloveniji, domovini svojih…

Bralne urice z Barbaro Hanuš pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Konec maja so pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu gostili pisateljico Barbaro Hanuš.  Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila učiteljica slovenščine mag. Magdalena Novak. V soboto, 25. maja 2024, je pisateljica izvedla delavnici za dve predšolski skupini dopolnilnega pouka…

Zaključna prireditev učencev dopolnilnega pouka slovenščine v Kakanju

V petek, 7. junija 2024, so v Kaknju z zaključno prireditvijo učencev dopolnilnega pouka slovenščine in kulture v Kaknju in Zenici obeležili konec šolskega leta. Dogodek, ki se je odvijal v prekrasnem ambientu mestne knjižnice Kakanj, je bil poseben zaradi…

Otroški tabor Martin Krpan v Smederevem 2024

Združenje Slovencev Martin Krpan Smederevo je v začetku junija organiziralo otroški tabor. Učenci dopolnilnega pouka slovenščine so se udeležili ustvarjalnih delavnic in izobraževalnih ur. Razveselile so jih dogodivščine v naravi. Gozdarski inštitut Slovenije je izvedel izobraževalne delavnice izdelave odtisov divjih živali…

Animacijske delavnice pri dopolnilnem pouku slovenščine v Švici

V Švici so nedavno potekale delavnice v nekaterih oddelkih dopolnilnega pouka slovenščine (DPS) pri učiteljicah Anji Dobrovc in Jasmini Lepoša v sodelovanju z društvom Slon iz Slovenije. Prispevek o dogodku je pripravila Jasmina Lepoša. Udeleženci so se pod vodstvom mentorjev poglobili…

Štipendije za Slovence v zamejstvu in po svetu

S štipendiranjem študija mladih Slovencev iz zamejstva in po svetu v Sloveniji sklad dejavno pomaga vzpostavljati nove povezave mladih z matično domovino. S tem hkrati podpira cilje strategije gospodarskega sodelovanja Republike Slovenije s slovensko narodno skupnostjo v sosednjih državah in po svetu. Ti cilji so sinergija znanja, izkušenj, človeških virov in dejavnosti ter krepitev obstoječih in ustvarjanje novih gospodarskih tokov med območji slovenske narodne skupnosti in Slovenijo.

Štipendijski program je od leta 2008 že več kot 1000 štipendistom omogočili študij v Slovenijo in tako močno izboljšali znanje slovenskega jezika in kulture. Izkušnja študija v drugi državi je pozitivno vplivala na njihovo samostojnost, iznajdljivost in samozavest, jih bolje pripravila na vstop na trg dela, poleg tega pa so okrepili vez z matično domovino.

Priznavanje v tujini dosežene izobrazbe

V kolikor se želite v Sloveniji zaposliti in Vaš delodajalec zahteva, da izobraževanje, ki ste ga opravili matični državi, ovrednotite, morate pri ENIC-NARIC centru na posebnem obrazcu »V« podati vlogo za vrednotenje izobraževanja, ter vlogi priložiti zahtevano dokumentacijo. Predmet vrednotenja je listina o v celoti opravljenem izobraževanju. Gre za izobraževanje, ki ga pristojni organ vaše matične države o izobraževanju priznava kot izobraževanje, ki je del šolskega sistema vaše države.

 

Za primerjavo tujega in slovenskega izobraževanja je pomembna informacija o umeščenosti tujega izobraževanja v izobraževalni sistem v državi izvora, torej vaši matični državi. Ne gre za vsebinsko presojo izobraževanja, pač pa bo ENIC-NARIC center podal informacijo o primerljivosti, izhajajoč iz informacij, ki jih je mogoče razbrati iz vaše vloge ter informacij ENIC-NARIC centra o tujih šolskih sistemih v povezavi s slovenskim šolskim sistemom.

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija ASEF

Inštitut ASEF spodbuja in ustvarja dejavnosti in programe, v katerih združuje mlade Slovence in Slovenke v Sloveniji, zamejstvu in po vsem svetu. Inštitut preko 3-letnega programa za neformalno izobraževanje (ASEF Junior Fellows) mladim omogoča pridobitev pomembnih veščin in izkušenj za osebno in poklicno rast, dobrodelnost in prostovoljstvo ter tudi neformalno strokovno (raziskovalno, akademsko in delovno) udejstvovanje. Mladi pri tem pridobijo kompetence, kot so umetnost komuniciranja, mednarodnega sodelovanja, napredne kompetence na raznih področjih, sporazumevanje v tujih jezikih, sodelovanje v mednarodnih skupinah, samoiniciativnost in podjetnost, kulturna in državljanska zavest ter digitalna pismenost. Poslanstvo Inštituta ASEF je mladim omogočiti navedene kompetence na neformalen, obštudijski in priložnostni način učenja.

 

Društvo VTIS

Društvo VTIS je bilo ustanovljeno z namenom krepitve povezav med slovenskimi študenti in raziskovalci na tujih izobraževalno-raziskovalnih ustanovah, kot tudi povezav s podobnimi ustanovami, gospodarstvom in drugimi interesnimi sferami v Sloveniji. Obenem globalno razvejano članstvo Društvu VTIS omogoča stik s številnimi vodilnimi akademskimi institucijami po svetu.

Društvo se intenzivno posveča iskanju različnih oblik delovanja, usmerjenega k ustvarjanju dodane vrednosti na področju znanosti in izobraževanja, zlasti prek povezovanja s fundacijami in javnimi ustanovami, podjetniškimi in drugimi združenji ter z gospodarstvom. Prek tovrstnega sodelovanja želi društvo prispevati h krepitvi povezav med slovensko znanostjo v svetu in njenimi partnerji v Sloveniji.

 

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.

Skip to content