Back to Top

ZGODBE

Zgodbe slovenskih kulturnih organizacij in kulturnikov po celotnem svetu.

UČENJE SLOVENŠČINE

Kje in kako se učiti slovenščine v Sloveniji in v svetu.

DOGODKI

Napovedi in poročila o dogodkih v zamejstvu in po svetu.

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Občni zbor in velikonočni prazniki v San Martinu

Tudi letos so v Slovenskem domu San Martin v Argentini skupaj lepo praznovali Veliko noč in se na svoje domove vrnili blagoslovljeni in s prenovljenim namenom biti boljši. Prispevek o praznovanju je za Svobodno Slovenijo pripravila Lučka Makek. Na cvetno nedeljo,…

Slovensko-japonska prijateljska skupina je proslavila praznik cvetočih češenj

Slovensko-japonska prijateljska skupina se je konec marca zbrala v parku Shiba, da proslavi praznik cvetočih češenj. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Jelisava Dobovšek Sethna. Pikinik smo pripravili skupaj s člani Slovensko-japonskega poslovnega sveta, ki so poskrbeli za tradicionalno japonsko pakirano…

Slovenski Veliki teden v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu

Tudi letos so v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu potekali obredi svetega velikonočnega tridnevja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svobodna Slovenija.   VELIKI ČETRTEK Spomin na zadnjo večerjo je potekal v pripravi mladih: njihovo petje je…

Odprte so prijave na poletno šolo »Slovenščina malo drugače«

Združenje Slovenska izseljenska matica tudi letos organizira poletno šolo “Slovenščina malo drugače” za otroke in mladostnike slovenskega porekla, ki živijo v tujini. Spodaj objavljamo vabilo Združenja SIM. POLETNA ŠOLA »SLOVENŠČINA MALO DRUGAČE«Živjo, poletje je seveda čas za počitnice in zabavo. Z nami…

Projekt "Preberi knjigo, spoznaj slovenskega avtorja" je odlično uspel

Projekt Preberi knjigo, spoznaj slovenskega avtorja, ki ga je v sodelovanju z Državnim tehničnim zavodom Alessandro Volta organiziral Centro Italiano Femminile (CIF) iz Trsta, je odlično uspel. Poročilo o projektu je pripravila Elena Cerkvenič Grill. 25. januarja sta novinar Ivo Jevnikar…

Že deseto leto spuščanje gregorčkov v Berlinu

V soboto, 9. marca dopoldne, so v Berlinu učenci dopolnilnega pouka slovenščine skupaj s svojimi starši in učiteljico spustili gregorčke po reki Spree in tako klicali pomlad.   Praznovanje gregorjevega je v Berlinu že vsakoletna tradicija, ki jo je učiteljica…

Učenci slovenščine v Berlinu so se srečali s pisateljico Ido Mlakar Črnič

V petek, 22. marca 2024, na zadnji dan pred nemškimi velikonočnimi počitnicami, je učence dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu obiskala pisateljica Ida Mlakar Črnič.     Slovenska otroška pisateljica je med mlade berlinske Slovence prinesla čarobnost pripovedovanja in košček Slovenije. Njene…

Brina Svit: “Pri Gallimardu imajo zame vijolični svinčnik”

Na pisateljičin kraški borjač, ograjen s kamnitim zidom, vodijo vrata v barvi sivke. Od tam pogled sega do Trsta in morja, kamor je zazrta tudi Brina Svit. Njen obraz nenavadno spominja na Meryl Streep. Notranjost njene hiše kaže na nedoločno eleganco in vihravost, ki jo odraža tudi pisateljičin pariški duh. Na mizi čakata skuhan zeleni čaj in slivova pita, ki jo je spekla sama. Pogovor je tekel sproščeno; s hudomušnostjo in navihano ironijo je ustvarjala prijetno vzdušje.

Majda Starman: "Ostali smo na Koroškem"

Majda Starman je za Radio Ognjišče, ob izidu svoje knjige  »Ostali smo na Koroškem«, spregovorila o svojih treh domovih: Podgori, kjer je bila rojena, Vrheh, kjer je na domu svoje matere preživljala zgodnje otroštvo in domu na tujem, ki si ga je z možem postavila v Špitalu na Koroškem. Usodno jo je zaznamovalo begunstvo, saj je maja 1945 s sorodniki odšla prek Ljubelja na tuje. Z očetom, ki se jim je pridružil pozneje, je izkusila življenje v treh begunskih taboriščih: v Vetrinju, Peggetzu in Špitalu.

Marij Čuk: "13. julij bo lep dan"

Marij Čuk, pesnik, pisatelj, kritik, dramatik, novinar iz Trsta, o Narodnem domu, manjšini, fašizmu, spravi. Je letnik 1952, rojen v Trstu, na Svobodnem tržaškem ozemlju, ki je že zdavnaj del zgodovine. S svojim zadnjim romanom Črni obroč je posegel globoko v travmatično zgodovino slovenske narodne skupnosti v Italiji, v čas fašističnega požiga Narodnega doma v Trstu. Pravi sogovornik pred letošnjim 13. julijem, stoto obletnico požiga, ko bo ta častitljiva palača, nekdanji simbol slovenstva, vrnjena slovenski skupnosti, so zapisali v Večeru.

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.

Skip to content