Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…
V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…
V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…
Prva letošnja letna prireditev, ki je nastala v sodelovanju Združenja staršev Martin Krpan, Veleposlaništva RS v Bernu in učiteljev dopolnilnega pouka slovenščine je bilo nedeljsko praznovanje gregorjevega. Prireditve se je udeležilo približno petnajst otrok s starši. V prostorih Veleposlaništva RS v…
Slovenski center – Skopje in Shared knowledge/ Deljeno znanje, v sodelovanju z NLB Banko – Skopje in ob podpori Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu so ob slovenskem kulturne prazniku Prešernovem dnevu odprli razstavo “Slovenija…
Na pisateljičin kraški borjač, ograjen s kamnitim zidom, vodijo vrata v barvi sivke. Od tam pogled sega do Trsta in morja, kamor je zazrta tudi Brina Svit. Njen obraz nenavadno spominja na Meryl Streep. Notranjost njene hiše kaže na nedoločno eleganco in vihravost, ki jo odraža tudi pisateljičin pariški duh. Na mizi čakata skuhan zeleni čaj in slivova pita, ki jo je spekla sama. Pogovor je tekel sproščeno; s hudomušnostjo in navihano ironijo je ustvarjala prijetno vzdušje.
Majda Starman je za Radio Ognjišče, ob izidu svoje knjige »Ostali smo na Koroškem«, spregovorila o svojih treh domovih: Podgori, kjer je bila rojena, Vrheh, kjer je na domu svoje matere preživljala zgodnje otroštvo in domu na tujem, ki si ga je z možem postavila v Špitalu na Koroškem. Usodno jo je zaznamovalo begunstvo, saj je maja 1945 s sorodniki odšla prek Ljubelja na tuje. Z očetom, ki se jim je pridružil pozneje, je izkusila življenje v treh begunskih taboriščih: v Vetrinju, Peggetzu in Špitalu.
Marij Čuk, pesnik, pisatelj, kritik, dramatik, novinar iz Trsta, o Narodnem domu, manjšini, fašizmu, spravi. Je letnik 1952, rojen v Trstu, na Svobodnem tržaškem ozemlju, ki je že zdavnaj del zgodovine. S svojim zadnjim romanom Črni obroč je posegel globoko v travmatično zgodovino slovenske narodne skupnosti v Italiji, v čas fašističnega požiga Narodnega doma v Trstu. Pravi sogovornik pred letošnjim 13. julijem, stoto obletnico požiga, ko bo ta častitljiva palača, nekdanji simbol slovenstva, vrnjena slovenski skupnosti, so zapisali v Večeru.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2022 © Vse pravice pridržane.