Slovenski rojaki v Združenih državah Amerike so leta 1991 ustanovili odbor Združenih Američanov za Slovenijo (UAS). Odbor je usklajeval prizadevanja slovenske skupnosti za čim hitrejše mednarodno priznanje Slovenije kot neodvisne države s strani ZDA. Predsednik je bil Edmund Turk, ki smo ga v tej rubriki že predstavili, Joe Valenčič pa je bil izbran za vodenje zapletenega in hkrati izjemno pomembnega komunikacijskega dela te kampanje.

 

Valenčič je namreč že imel izkušnje s področja trženja in odnosov z javnostmi tako v ameriških podjetjih kot na univerzi, pa tudi v vodilnih strukturah slovenskega izseljenstva v tej državi.

 

Valenčič je razvil strateški promocijski program za ozaveščanje o pomenu ameriškega priznanja Slovenije kot suverene države. Sporočila so bila namenjena medijem, vodilnim v gospodarstvu in vladi ter Slovencem in Američanom in njihovim prijateljem in sodelavcem. Vsak teden so pošiljali novice in organizirali redne tiskovne konference. Zaradi svojega znanja slovenščine je Valenčič lahko tudi hitreje seznanjal rojake o dogajanju v domovini. Članom UAS je pomagal pri oblikovanju opornih točk za njihove nadaljnje pogovore in nastope. Velik vlogo pri ozaveščanju rojakov – tem je Slovenija seveda pomenila največ - so odigrali tudi slovensko-ameriški časopisi in radijski programi.

 

Največ prizadevanj in energije je bilo namenjene in usmerjene na tedanjega predsednika Georgea W. Busha. Po vsej državi so bile razdeljene peticije, naj ljudje dodajo svoja imena pozivu, naj predsednik prizna Slovenijo kot najmlajšo državo oziroma demokracijo na svetu. Rojaki so  na naslov predsednika in Belo hišo poslali 50.000 podpisanih predplačniških dopisnic in prosili za njegovo podporo Sloveniji. Stroški tiska in poštnine so bili pokriti preko donacij. Slovenski Američani so tako prvič po drugi svetovni vojni podprli nacionalno kampanjo za promocijo domovine.

 

Ena od najbolj učinkovitih strategij odbora je bila klicateljska akcija. 7. oktobra 1991 so tisoči slovenskih rojakov telefonirali v Belo hišo in zahtevali priznanje Slovenije. Valenčič je napisal sporočila, ki so jih klicatelji uporabljali za klice. Svojevrsten telefonski maraton je bil ponovljen 12. februarja 1992. Washington Post je na »zvezni« strani objavil javno pismo odbora Združenih Američanov za Slovenijo, napisano izpod peresa Joea Valenčiča, v katerem so predsedniku ZDA in članom kongresa pojasnili, da je Slovenija izpolnila vsa ključna merila za mednarodno priznanje. Ko so ZDA 7. aprila 1992 dokončno priznale Slovenijo, je Valenčič pomagal organizirati dvig zastav ZDA in Slovenije pred stavbo slovenske zadružne organizacije AMLA (American Mutual Life Association) v Clevelandu, v kateri je sicer zasedal odbor.

Vir: Planet Siol

Joe Valenčič, rojen v ZDA, je od leta 1982 predsednik Clevelandske federacije lož Slovenske narodne podporne enote (SNPJ) in je ustanovni član in nekdanji predsednik Ameriške slovenske fundacije Polka, ki upravlja nacionalno »polka« združenje. Polka Hall of Fame v Clevelandu, muzej in arhiv polke, ohranja in promovira slovensko glasbo v Ameriki. Od leta 2012 vodi tedensko slovensko radijsko in internetno oddajo, posvečeno predvsem slovenski glasbi. Je tudi predstavnik slovenske skupnosti v ZDA v Svetu Vlade Republike Slovenije za Slovence po svetu.

 

Valenčič s svojim delovanjem povezuje Slovenijo in skupnosti rojakov v ZDA. Dokumentira in predava o slovensko-ameriški izkušnji v filmih, publikacijah in predavanjih v ZDA in Evropi. Povabljen je bil kot gost kustos na razstave v ZDA, Sloveniji in Italiji, nazadnje za Arhiv Republike Slovenije leta 2019 in Mestni muzej Ljubljana leta 2022. Dokumentarni film Polka film o slovenski glasbi v Ameriki, pri izdelavi katerega je sodeloval Valenčič, se redno predvaja na slovenski nacionalni televiziji. Piše angleške podnapise za filme vodilnih slovenskih režiserjev. Redno sodeluje pri slovenskih temah za Enciklopedijo Britannica, Enciklopedijo Cleveland in Slovensko enciklopedijo. Leta 2016 je gostil podelitev televizijskih nagrad (Generacije znanosti) Raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti.

Simpozij o umetni inteligenci je pokazal odličnost slovenskih raziskovalcev v ZDA

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Washingtonu je v sodelovanju z Uradom Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ameriško-slovensko izobraževalno fundacijo (ASEF) organiziralo simpozij o umetni inteligenci, na katerem je bil izpostavljen izjemen prispevek slovenskih raziskovalcev, ki delujejo…

Odprtje razstave Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije

V organizaciji Veleposlaništva RS v Buenos Airesu, Slovenskega podpornega društva v Cordobi in lektorata slovenskega jezika na Katoliški univerzi so v ponedeljek, 27. novembra, v Cabildu odprli razstavo Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije  (“El Patrimonio Cultural Inmaterial de…

Kamišibaj predstava za Slovence v Lihtenštajnu in Avstriji

V novembru so v okviru dopolnilnega pouka slovenščine v Lihtenštajnu in na Predarlskem (Avstrija) organizirali kulturni dan na temo kamišibaja. Prispevek o dogodku je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Kamišibaj, japonska umetnost pripovedovanja ob slikah…

Projekt Abraham v Švici

V sklopu projekta Abraham so se v soboto, 2.12.2023, Slovenci v Švici družili ob ljudski pesmi in plesu v oddelku Zug, kamor so prišli tudi učenke in učenci iz oddelka Luzern.  Rajko Tekalec kot učitelj dopolnilnega pouka slovenščine v Švici,…

Predstavitev založniške dejavnosti Društva Triglav iz Banja Luke v Beogradu

V soboto, 02.12.2023, so člani Društva Slovencev Republike Srbske Triglav iz Banja Luke obiskali Društvo Sava Beograd in ob tej priložnosti predstavili svojo založniško dejavnost. Obisk je nadaljevanje sodelovanja Društva Triglav z Društvom Sava, ki se je začelo s predstavitvijo…

Miklavž je v Bruslju razveselil pridne slovenske otroke

Včerajšnji večer (30. november 2023) bo mnogim ostal v prijetnem spominu, saj jih je tokrat prvič obdaril pravi samcati Miklavž. Objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slo-Bel.    Tudi starejši otroci, ki so prejšnja leta že prejeli darila…

24. martinovanje v Banjaluki

V nekoliko drugačnem ambientu, a vseeno v dobrem vzdušju in še boljši družbi, so v Društvu Slovencev Republike Srbske Triglav letos že 24. leto zapored praznovali tradicionalno martinovanje. V Mladinskem centru v Banjaluki so se 18.11.2023 zbrali s številnimi starimi…

71. obletnica društva Slovenska vas

Društvo Slovenska vas je 5. novembra 2023 praznovalo 71. obletnico svojega delovanja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o slovesnosti pripravila Kristina Grbec. November v Buenos Airesu, pa mraz kot da bi zima, ki bi se že pred časom morala…

Minister Arčon v Kanalski dolini o čezmejnem sodelovanju in krepitvi slovenstva

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 27. novembra 2023 mudil v Kanalski dolini. Najprej so ga na svojem sedežu v Ovčji vasi sprejeli predstavniki Združenja Don Mario Černet, nato se je v prostorih Slovenskega…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.