Slovenski rojaki v Združenih državah Amerike so leta 1991 ustanovili odbor Združenih Američanov za Slovenijo (UAS). Odbor je usklajeval prizadevanja slovenske skupnosti za čim hitrejše mednarodno priznanje Slovenije kot neodvisne države s strani ZDA. Predsednik je bil Edmund Turk, ki smo ga v tej rubriki že predstavili, Joe Valenčič pa je bil izbran za vodenje zapletenega in hkrati izjemno pomembnega komunikacijskega dela te kampanje.

 

Valenčič je namreč že imel izkušnje s področja trženja in odnosov z javnostmi tako v ameriških podjetjih kot na univerzi, pa tudi v vodilnih strukturah slovenskega izseljenstva v tej državi.

 

Valenčič je razvil strateški promocijski program za ozaveščanje o pomenu ameriškega priznanja Slovenije kot suverene države. Sporočila so bila namenjena medijem, vodilnim v gospodarstvu in vladi ter Slovencem in Američanom in njihovim prijateljem in sodelavcem. Vsak teden so pošiljali novice in organizirali redne tiskovne konference. Zaradi svojega znanja slovenščine je Valenčič lahko tudi hitreje seznanjal rojake o dogajanju v domovini. Članom UAS je pomagal pri oblikovanju opornih točk za njihove nadaljnje pogovore in nastope. Velik vlogo pri ozaveščanju rojakov – tem je Slovenija seveda pomenila največ - so odigrali tudi slovensko-ameriški časopisi in radijski programi.

 

Največ prizadevanj in energije je bilo namenjene in usmerjene na tedanjega predsednika Georgea W. Busha. Po vsej državi so bile razdeljene peticije, naj ljudje dodajo svoja imena pozivu, naj predsednik prizna Slovenijo kot najmlajšo državo oziroma demokracijo na svetu. Rojaki so  na naslov predsednika in Belo hišo poslali 50.000 podpisanih predplačniških dopisnic in prosili za njegovo podporo Sloveniji. Stroški tiska in poštnine so bili pokriti preko donacij. Slovenski Američani so tako prvič po drugi svetovni vojni podprli nacionalno kampanjo za promocijo domovine.

 

Ena od najbolj učinkovitih strategij odbora je bila klicateljska akcija. 7. oktobra 1991 so tisoči slovenskih rojakov telefonirali v Belo hišo in zahtevali priznanje Slovenije. Valenčič je napisal sporočila, ki so jih klicatelji uporabljali za klice. Svojevrsten telefonski maraton je bil ponovljen 12. februarja 1992. Washington Post je na »zvezni« strani objavil javno pismo odbora Združenih Američanov za Slovenijo, napisano izpod peresa Joea Valenčiča, v katerem so predsedniku ZDA in članom kongresa pojasnili, da je Slovenija izpolnila vsa ključna merila za mednarodno priznanje. Ko so ZDA 7. aprila 1992 dokončno priznale Slovenijo, je Valenčič pomagal organizirati dvig zastav ZDA in Slovenije pred stavbo slovenske zadružne organizacije AMLA (American Mutual Life Association) v Clevelandu, v kateri je sicer zasedal odbor.

Vir: Planet Siol

Joe Valenčič, rojen v ZDA, je od leta 1982 predsednik Clevelandske federacije lož Slovenske narodne podporne enote (SNPJ) in je ustanovni član in nekdanji predsednik Ameriške slovenske fundacije Polka, ki upravlja nacionalno »polka« združenje. Polka Hall of Fame v Clevelandu, muzej in arhiv polke, ohranja in promovira slovensko glasbo v Ameriki. Od leta 2012 vodi tedensko slovensko radijsko in internetno oddajo, posvečeno predvsem slovenski glasbi. Je tudi predstavnik slovenske skupnosti v ZDA v Svetu Vlade Republike Slovenije za Slovence po svetu.

 

Valenčič s svojim delovanjem povezuje Slovenijo in skupnosti rojakov v ZDA. Dokumentira in predava o slovensko-ameriški izkušnji v filmih, publikacijah in predavanjih v ZDA in Evropi. Povabljen je bil kot gost kustos na razstave v ZDA, Sloveniji in Italiji, nazadnje za Arhiv Republike Slovenije leta 2019 in Mestni muzej Ljubljana leta 2022. Dokumentarni film Polka film o slovenski glasbi v Ameriki, pri izdelavi katerega je sodeloval Valenčič, se redno predvaja na slovenski nacionalni televiziji. Piše angleške podnapise za filme vodilnih slovenskih režiserjev. Redno sodeluje pri slovenskih temah za Enciklopedijo Britannica, Enciklopedijo Cleveland in Slovensko enciklopedijo. Leta 2016 je gostil podelitev televizijskih nagrad (Generacije znanosti) Raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti.

19. Vseslovensko srečanje na Hrvaškem

V soboto, 7. 9. 2024, je v gozdnem parku Golubinjak (Gorski kotar) potekalo že 19. Vseslovensko srečanje slovenskih društev v organizaciji Zveze slovenskih društev na Hrvaškem.   Srečanja se je udeležilo kar 312 članov iz slovenskih društev na Hrvaškem. Udeleženci…

Haag: Slovenija na Embassy festivalu spet zastopana v najlepši luči

Prvo septembrsko soboto je v nizozemskem Haagu tradicionalno popestril Embassy festival. Kot že dolgo vrsto let pred tem so se z ličnimi paviljoni predstavile dežele iz vsega sveta, med njimi spet Slovenija. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila…

Srečanje Mladinske Misijonske Skupine na Pristavi

V nedeljo, 11. avgusta 2024, so se pri maši na Pristavi zbrali mladi, ki smo se teden prej vrnili iz misijona v Eldorado – nekateri iz slovenske skupnosti v Argentini, drugi pa iz Slovenije, preko programa POTA Katoliške Mladine. Prispevek…

Izšla je septembrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je septembrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Septembrska izdaja je prva številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Kakor prejšnje izdaje je polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in…

Minister Arčon na predstavitvi izseljenske kulturne dediščine iz Bethlehema (ZDA)

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 9. septembra 2024 v Evangeličanskem centru Murska Sobota udeležil in zbrane nagovoril na dogodku ob javni predstavitvi zbirke arhivskega gradiva in predmetov, ki so bili…

Na Goriškem nov bibliobus

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 2. septembra 2024, na prvi šolski dan, udeležil in zbrane pozdravil na slovesnosti ob prevzemu novega bibliobusa Goriške knjižnice Franceta Bevka Nova Gorica. Nov bibliobus bo…

Likovna kolonija Društva Slovencev Martin Krpan iz Smedereva

Konec avgusta je na obrežju Donave v bližini Kovina potekala Likovna kolonija »SUSRET 2«, posvečena medgeneracijskemu sodelovanju in ustvarjanju. Kolonija, ki jo organizira Društvo Slovencev Martin Krpan iz Smedereva, je tudi letos združila mlade umetnike iz Smedereva, Čačka, Vršca in…

Prireditev ob Dnevu Imigrantov v Argentini

4. septembra obhajajo v Argentini Dan Imigrantov. Colegio Esloveno Anton Martin Slomšek iz Mendoze je ob tej priložnosti pripravil posebno prireditev, saj so vsi ustanovitelji kolegija potomci slovenskih priseljencev. Zato se na ta dan poudarijo spomini in zavest od kod…

Zaključen 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla v BiH

Od 29. do 31. avgusta 2024 je na planinskem domu Bočica pri Kaknju potekal 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla, ki ga je organiziralo Društvo meščanov slovenskega porekla Jožef Špringer iz Kaknja. Ta tradicionalni dogodek, ki se odvija že…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.