Slovenski rojaki v Združenih državah Amerike so leta 1991 ustanovili odbor Združenih Američanov za Slovenijo (UAS). Odbor je usklajeval prizadevanja slovenske skupnosti za čim hitrejše mednarodno priznanje Slovenije kot neodvisne države s strani ZDA. Predsednik je bil Edmund Turk, ki smo ga v tej rubriki že predstavili, Joe Valenčič pa je bil izbran za vodenje zapletenega in hkrati izjemno pomembnega komunikacijskega dela te kampanje.

 

Valenčič je namreč že imel izkušnje s področja trženja in odnosov z javnostmi tako v ameriških podjetjih kot na univerzi, pa tudi v vodilnih strukturah slovenskega izseljenstva v tej državi.

 

Valenčič je razvil strateški promocijski program za ozaveščanje o pomenu ameriškega priznanja Slovenije kot suverene države. Sporočila so bila namenjena medijem, vodilnim v gospodarstvu in vladi ter Slovencem in Američanom in njihovim prijateljem in sodelavcem. Vsak teden so pošiljali novice in organizirali redne tiskovne konference. Zaradi svojega znanja slovenščine je Valenčič lahko tudi hitreje seznanjal rojake o dogajanju v domovini. Članom UAS je pomagal pri oblikovanju opornih točk za njihove nadaljnje pogovore in nastope. Velik vlogo pri ozaveščanju rojakov – tem je Slovenija seveda pomenila največ - so odigrali tudi slovensko-ameriški časopisi in radijski programi.

 

Največ prizadevanj in energije je bilo namenjene in usmerjene na tedanjega predsednika Georgea W. Busha. Po vsej državi so bile razdeljene peticije, naj ljudje dodajo svoja imena pozivu, naj predsednik prizna Slovenijo kot najmlajšo državo oziroma demokracijo na svetu. Rojaki so  na naslov predsednika in Belo hišo poslali 50.000 podpisanih predplačniških dopisnic in prosili za njegovo podporo Sloveniji. Stroški tiska in poštnine so bili pokriti preko donacij. Slovenski Američani so tako prvič po drugi svetovni vojni podprli nacionalno kampanjo za promocijo domovine.

 

Ena od najbolj učinkovitih strategij odbora je bila klicateljska akcija. 7. oktobra 1991 so tisoči slovenskih rojakov telefonirali v Belo hišo in zahtevali priznanje Slovenije. Valenčič je napisal sporočila, ki so jih klicatelji uporabljali za klice. Svojevrsten telefonski maraton je bil ponovljen 12. februarja 1992. Washington Post je na »zvezni« strani objavil javno pismo odbora Združenih Američanov za Slovenijo, napisano izpod peresa Joea Valenčiča, v katerem so predsedniku ZDA in članom kongresa pojasnili, da je Slovenija izpolnila vsa ključna merila za mednarodno priznanje. Ko so ZDA 7. aprila 1992 dokončno priznale Slovenijo, je Valenčič pomagal organizirati dvig zastav ZDA in Slovenije pred stavbo slovenske zadružne organizacije AMLA (American Mutual Life Association) v Clevelandu, v kateri je sicer zasedal odbor.

Vir: Planet Siol

Joe Valenčič, rojen v ZDA, je od leta 1982 predsednik Clevelandske federacije lož Slovenske narodne podporne enote (SNPJ) in je ustanovni član in nekdanji predsednik Ameriške slovenske fundacije Polka, ki upravlja nacionalno »polka« združenje. Polka Hall of Fame v Clevelandu, muzej in arhiv polke, ohranja in promovira slovensko glasbo v Ameriki. Od leta 2012 vodi tedensko slovensko radijsko in internetno oddajo, posvečeno predvsem slovenski glasbi. Je tudi predstavnik slovenske skupnosti v ZDA v Svetu Vlade Republike Slovenije za Slovence po svetu.

 

Valenčič s svojim delovanjem povezuje Slovenijo in skupnosti rojakov v ZDA. Dokumentira in predava o slovensko-ameriški izkušnji v filmih, publikacijah in predavanjih v ZDA in Evropi. Povabljen je bil kot gost kustos na razstave v ZDA, Sloveniji in Italiji, nazadnje za Arhiv Republike Slovenije leta 2019 in Mestni muzej Ljubljana leta 2022. Dokumentarni film Polka film o slovenski glasbi v Ameriki, pri izdelavi katerega je sodeloval Valenčič, se redno predvaja na slovenski nacionalni televiziji. Piše angleške podnapise za filme vodilnih slovenskih režiserjev. Redno sodeluje pri slovenskih temah za Enciklopedijo Britannica, Enciklopedijo Cleveland in Slovensko enciklopedijo. Leta 2016 je gostil podelitev televizijskih nagrad (Generacije znanosti) Raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti.

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Minister Matej Arčon pri slovenski manjšini v Celovcu

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Drugi dan obiska je bil namenjen obisku nekaterih ustanov, ki delujejo v Celovcu.…

Minister Arčon v Selah in Dobrli vasi na avstrijskem Koroškem

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Ministra je spremljala državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu…

Srečanje predstavnika SGBN z argentinsko zunanjo ministrico

V torek, 16.4.2024, se je argentinska ministrica za zunanje zadeve Diana Mondino na seji odbora FIESP (Federacija industrij zvezne države São Paulo) v brazilskem São Paulu srečala s soustanoviteljem SGBN in predstavnikom slovenske poslovne diaspore v Latinski Ameriki, dr. Štefanom…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.