Jožeta Slobodnika, podjetnika in kasnejšega častnega generalnega konzula Republike Slovenije v Kanadi, so dogodki, ki so se leta 1991 odvijali v Sloveniji, spodbudili, da se je dejavno zavzel za demokratizacijo in osamosvojitev Slovenije.
Leta 1990 je bil med ustanovnimi člani Kanadskega slovenskega kongresa, nekaj let je pa bil tudi član finančnega odbora. Bil je eden glavnih organizatorjev protestnih zborovanj in med glavnimi ustanovitelji organizacij, ki so nastale iz potrebe po skupnem nastopu kanadskih Slovencev. Takrat sta bila ustanovljena Vseslovenski kulturni odbor in Radio Glas kanadskih Slovencev. Po osamosvojitvi Slovenije se je srečal z mnogimi slovenskimi politiki, ki so prišli v Toronto in so tudi v Kanadi iskali podporo za priznanje Slovenije. Bil je predsednik in soustanovitelj Slovensko-kanadske gospodarske zbornice, ki se je povezala z Evropsko-kanadsko gospodarsko zbornico.
Ko so novembra 1990 Slovenijo prizadele obsežne poplave, so rojaki v Kanadi izvedli veliko akcijo za pomoč prizadetim območjem. Kanadski Slovenci so zbrali 134.000 dolarjev in jih poslali Slovenski Karitas. Ker je bila 25. junija 1991, ko je bila razglašena samostojna Republika Slovenija, večina predsednikov slovenskih društev v Ljubljani na zasedanju Svetovnega slovenskega kongresa, je Jože Slobodnik v sodelovanju s hrvaško skupnostjo 28. junija organiziral in spremljal demonstracije, ki so se odvijale pred ontarijskim parlamentom. Shoda, ki je bil 1. julija, se je udeležilo okoli 5.000 udeležencev, med katerimi so bili tudi kanadski politiki. Vojna v Sloveniji je povzročila veliko gmotne škode, zato so kanadski rojaki ustanovili Sklad za moralno, politično in finančno pomoč Sloveniji, Jože Slobodnik pa je bil med njegovimi pobudniki in ustanovitelji, pa tudi velikimi donatorji.
Jože Slobodnik se je rodil leta 1940 v belokranjski Bojanji vasi na meji s Hrvaško kot četrti otrok. Po težkem, a lepem otroštvu in končani metliški nižji gimnaziji je v Ljubljani končal srednjo kovinarsko šolo. V želji po srečnem in uspešnem življenju je leta 1960 skupaj z bratrancem Tonetom zbežal iz Jugoslavije in po postanku v avstrijskem begunskem taborišču nadaljeval pot v Kanado, kjer sta že živela stari oče in brat Ivan. Kmalu je našel zaposlitev v svoji stroki in hitro ustanovil lastno podjetje. Trdo delo, iznajdljivost in vestnost so botrovali hitri in zanesljivi rasti proizvodnje in kmalu se je podjetje uveljavilo tudi na mednarodnem trgu, Jože Slobodnik pa je postal eden najuspešnejših »izseljenskih« podjetnikov.
Od prihoda v Kanado je bil dejaven na več področjih v slovenski skupnosti. Aktivno je bil vpet v delovanje slovenske župnije Marije Pomagaj v Torontu. Sodeloval je pri izgradnji slovenskega doma za ostarele Lipa. Vključen pa je bil tudi v življenje številnih slovenskih društev.
Leta 1998 je bil imenovan za častnega konzula Republike Slovenije, tri leta pozneje pa za častnega generalnega konzula Republike Slovenije. To funkcijo je opravljal vse do leta 2011. Leta 2004 je s strani predsednika RS prejel odlikovanje Zlati red za zasluge na diplomatskem mednarodnem področju za zasluge pri uveljavljanju in prepoznavanju Republike Slovenije ter krepitvi slovensko-kanadskih odnosov. Za nesebično pomoč ob agresiji na Republiko Slovenijo sta skupaj z ženo Darjo septembra 1991 prejela posebno zahvalo takratnega predsednika slovenske vlade Lojzeta Peterleta, Zveza veteranov vojne za Slovenijo pa mu je ob 10-letenici vojne podelila »spominsko medaljo udeležencev vojne za samostojno Slovenijo 1991«.
(Deloma povzeto po: M. A. Pollak: Jože Slobodnik – Biografija, K2 Plus d.o.o., 2020)
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.