Jožeta Slobodnika, podjetnika in kasnejšega častnega generalnega konzula Republike Slovenije v Kanadi, so dogodki, ki so se leta 1991 odvijali v Sloveniji, spodbudili, da se je dejavno zavzel za demokratizacijo in osamosvojitev Slovenije.

 

Leta 1990 je bil med ustanovnimi člani Kanadskega slovenskega kongresa, nekaj let je pa bil tudi član finančnega odbora. Bil je eden glavnih organizatorjev protestnih zborovanj in med glavnimi ustanovitelji organizacij, ki so nastale iz potrebe po skupnem nastopu kanadskih Slovencev. Takrat sta bila ustanovljena Vseslovenski kulturni odbor in Radio Glas kanadskih Slovencev. Po osamosvojitvi Slovenije se je srečal z mnogimi slovenskimi politiki, ki so prišli v Toronto in so tudi v Kanadi iskali podporo za priznanje Slovenije. Bil je predsednik in soustanovitelj Slovensko-kanadske gospodarske zbornice, ki se je povezala z Evropsko-kanadsko gospodarsko zbornico.

 

Ko so novembra 1990 Slovenijo prizadele obsežne poplave, so rojaki v Kanadi izvedli veliko akcijo za pomoč prizadetim območjem. Kanadski Slovenci so zbrali 134.000 dolarjev in jih poslali Slovenski Karitas. Ker je bila 25. junija 1991, ko je bila razglašena samostojna Republika Slovenija, večina predsednikov slovenskih društev v Ljubljani na zasedanju Svetovnega slovenskega kongresa, je Jože Slobodnik v sodelovanju s hrvaško skupnostjo 28. junija organiziral in spremljal demonstracije, ki so se odvijale pred ontarijskim parlamentom. Shoda, ki je bil 1. julija, se je udeležilo okoli 5.000 udeležencev, med katerimi so bili tudi kanadski politiki. Vojna v Sloveniji je povzročila veliko gmotne škode, zato so kanadski rojaki ustanovili Sklad za moralno, politično in finančno pomoč Sloveniji, Jože Slobodnik pa je bil med njegovimi pobudniki in ustanovitelji, pa tudi velikimi donatorji.

 

Jože Slobodnik se je rodil leta 1940 v belokranjski Bojanji vasi na meji s Hrvaško kot četrti otrok. Po težkem, a lepem otroštvu in končani metliški nižji gimnaziji je v Ljubljani končal srednjo kovinarsko šolo. V želji po srečnem in uspešnem življenju je leta 1960 skupaj z bratrancem Tonetom zbežal iz Jugoslavije in po postanku v avstrijskem begunskem taborišču nadaljeval pot v Kanado, kjer sta že živela stari oče in brat Ivan. Kmalu je našel zaposlitev v svoji stroki in hitro ustanovil lastno podjetje. Trdo delo, iznajdljivost in vestnost so botrovali hitri in zanesljivi rasti proizvodnje in kmalu se je podjetje uveljavilo tudi na mednarodnem trgu, Jože Slobodnik pa je postal eden najuspešnejših »izseljenskih« podjetnikov.

 

Jože Slobodnik

Od prihoda v Kanado je bil dejaven na več področjih v slovenski skupnosti. Aktivno je bil vpet v delovanje slovenske župnije Marije Pomagaj v Torontu.  Sodeloval je pri izgradnji slovenskega doma za ostarele Lipa. Vključen pa je bil tudi v življenje številnih slovenskih društev.

 

Leta 1998 je bil imenovan za častnega konzula Republike Slovenije, tri leta pozneje pa za častnega generalnega konzula Republike Slovenije. To funkcijo je opravljal vse do leta 2011. Leta 2004 je s strani predsednika RS prejel odlikovanje Zlati red za zasluge na diplomatskem mednarodnem področju za zasluge pri uveljavljanju in prepoznavanju Republike Slovenije ter krepitvi slovensko-kanadskih odnosov. Za nesebično pomoč ob agresiji na Republiko Slovenijo sta skupaj z ženo Darjo septembra 1991 prejela posebno zahvalo takratnega predsednika slovenske vlade Lojzeta Peterleta, Zveza veteranov vojne za Slovenijo pa mu je ob 10-letenici vojne podelila »spominsko medaljo udeležencev vojne za samostojno Slovenijo 1991«. 

 

(Deloma povzeto po: M. A. Pollak: Jože Slobodnik – Biografija, K2 Plus d.o.o., 2020)

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.