Z navdušenimi nastopi otrok in odraslih učencev slovenščine ter članov tukajšnjega Združenja prijateljev Slovenije smo tudi na Nizozemskem slovesno obeležili Kulturni praznik. Letos zaradi okoliščin žal spet na spletu. Zato pa so se kljub viharnemu vetru, ki je v tem času krepko pometal po Nizozemski, brez težav v dogajanje lahko vključili tudi udeleženci iz oddaljenih koncev te ravne dežele.
Proslavo je v nedeljo, 6. februarja, v sodelovanju z učiteljicami slovenskega jezika, pripravilo Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem. Udeležence je tako najprej pozdravil odbornik Viktor Klemenčič. Po glasbenem predvajanju himne je sledil pozdrav Marka Štucina v imenu veleposlaništva v Haagu. Združenju in učiteljicam se je zahvalil za pripravo proslave in za vse druge dejavnosti, s katerimi ohranjamo slovensko kulturo in slovenske tradicije posredujemo naslednjim generacijam. Ob tej priložnosti je spomnil na 30. obletnico vzpostavitve diplomatskih odnosov med Slovenijo in Nizozemsko in na pomembno vlogo, ki jo je pred tem odigral Komite za priznanje Slovenije, iz katerega je nastalo sedanje Združenje. Med vezmi obeh držav so tudi ideje Jožeta Plečnika, katerega 150-letnice rojstva smo se spomnili. V svoji diplomski nalogi je največji slovenski arhitekt predstavil idejno zasnovo znanega letovišča Scheveningen, za katero so ga leta 1898 nagradili s štipendijo za študijsko potovanje po Italiji in Franciji.
Sledili so prisrčni nastopi najmlajših učencev Evropske šole v Haagu. Pod vodstvom učiteljice Danice Š. Novosel so s petjem in z recitiranjem ponarodelih pesmi pokazali, kako pridno in z veseljem se učijo materinščine. Podobno so poslušalce navdušile uganke mlajših učencev Dodatnega pouka v Haagu, kjer slovenščino poučuje Neja Morato. Za glasbeni intermezzo je s klavirsko skladbo poskrbel Benjamin. Nejina odrasla učenka, Nizozemka Margreet, si je za nastop izbrala ‘Izgubljeno vero’ Franceta Prešerna. Z resnejšo noto sta nadaljevala člana Združenja Toni in Mojca, ki sta deklamirala Prešernovi Gazeli.
Že tradicionalno naša spletna srečanja sklenemo s kvizom. Na tokratnega, o slovenski kulturi, se je prijavilo rekordno število udeležencev. Vprašanja, ki so jih pod vodstvom učitelijice Neje pripravili večji otroci iz Dodatnega pouka, so bila zabavna, nekatera tudi zelo poučna: ali pa vi na pamet veste, katera je najkrajša slovenska reka, najmlajša občina ali koliko mest šteje Slovenija?!
Kviz o Prešernu in videoposnetek, ki so ga pod vodstvom učiteljice Katje Sečen pripravili učenci višje stopnje Evropske šole, bomo zaradi okoliščin morali prihraniti za naslednjo priložnost, besedilo njihovega kviza bomo z veseljem objavili v našem glasilu Lipa. Z vzglednim sodelovanjem učiteljic, veleposlaništva in Združenja prijateljev Slovenije smo po sili razmer našli idealno formulo za praznovanja na spletu, v prihodnje pa seveda komaj čakamo, da nastopajočim spet zaploskamo v živo.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2021 © Vse pravice pridržane.