Barbaro Hanuš so v preteklem tednu gostili tudi na lektoratu slovenščine na Filozofski fakulteti Univerze v Banjaluki. Več o dogodku je zapisala Janja Vollmaier Lubej.

 

V četrtek, 31. 3. 2022, smo v okviru lektorata slovenščine na Filološki fakulteti Univerze v Banjaluki gostili Barbaro Hanuš, dolgoletno (zdaj nekdanjo) učiteljico slovenščine v Banjaluki, Slatini, Prijedoru, knjižničarko in magistrico slovenske književnosti, ki je v polni predavalnici predstavila svoje bogato literarno delo za otroke, berila za osnovnošolce ter se s knjigo Kavni krog predstavila tudi kot pisateljica za odrasle.

 

Barbara Hanuš je tako v prvem delu predstavila svoje knjige s področja mladinske književnosti, pri čemer je vseskozi poudarila pomen ilustratorja, ki je tudi oziroma predvsem bralec. V Barbarini književnosti je prisotna večkulturnost, ki je avtorico zasebno in poklicno ves čas bogatila. Tako so nekatere njene knjige nastale zaradi delovnih izkušenj na številnih področjih delovanja. Obenem poudarja, da je za otroke priseljence izrednega pomena ohranjanje njihove materinščine in tako je predstavila knjige Rojstni dan, Maškare, Novoletna smrečica, ki niso zapisane le v slovenskem, temveč tudi v drugih jezikih, npr. v makedonščini, romščini, albanščini, angleščini.

 

Barbara Hanuš je poleg večjezičnih knjig in slikanic tudi avtorica zgodb, ki na humoren način predstavijo določeno problematiko, saj se tako lažje in bolje približuje mlademu bralcu. V soavtorstvu izdala tudi zanimiv Slovar kot didaktično gradivo in dopolnilo pri poučevanju, obenem pa je tudi avtorica beril za osnovne šole, kjer ponovno izpostavlja in poudarja pomen večjezičnosti in večkulturnosti.

 

Napisala je tudi zanimivo knjigo Križkraž, Slovenijo spoznaš, namenjeno spoznavanju Slovenije pri pouku slovenščine kot drugega in tujega jezika ter spoznavanju slovenske naravne in kulturne dediščine.

 

Nato je Barbara predstavila zbirko kratkih zgodb Kavni krog, v kateri piše o minevanju in staranju. Poudari, da je zgodbe pisala z mislijo na starejše bralce, čeprav je knjiga zaradi teme, ki ni zelo pogosta v književnosti, aktualna in zanimiva za prav vse bralce. Vsekakor je odlika knjige tudi preprost, a hkrati bogat slog pisanja s številnimi liričnimi opisi in poglobljenimi citati.

 

Barbara Hanuš je ob predstavitvi svojega literarnega dela brala zgodbe iz svojega literarnega ustvarjanja.

 

Literarni večer se je sklenil s krajšo predstavitvijo kave v kulturološkem in literarnem smislu, ki ga je pripravila Janja Vollmaier Lubej, nato pa so si vsi zbrani ogledali animacijo Dušana Kastelica na pesem Čikorja an kafe Iztoka Mlakarja.

 

Ob koncu res čudovitega literarnega večera, ki ga je s svojo bogato literarno ustvarjalnostjo osmislila Barbara Hanuš, so si lahko obiskovalci postregli s sendviči, potico in gibanico.

 

Dogodek, ki je nastal v organizaciji lektorata slovenščine na Filološki fakulteti Univerze v Banjaluki, je finančno podprl Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik.

 

Zahvaljujemo se Društvu Slovencev Triglav za pogostitev.

Barbara Hanuš na lektoratu.

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.