Barbaro Hanuš so v preteklem tednu gostili tudi na lektoratu slovenščine na Filozofski fakulteti Univerze v Banjaluki. Več o dogodku je zapisala Janja Vollmaier Lubej.

 

V četrtek, 31. 3. 2022, smo v okviru lektorata slovenščine na Filološki fakulteti Univerze v Banjaluki gostili Barbaro Hanuš, dolgoletno (zdaj nekdanjo) učiteljico slovenščine v Banjaluki, Slatini, Prijedoru, knjižničarko in magistrico slovenske književnosti, ki je v polni predavalnici predstavila svoje bogato literarno delo za otroke, berila za osnovnošolce ter se s knjigo Kavni krog predstavila tudi kot pisateljica za odrasle.

 

Barbara Hanuš je tako v prvem delu predstavila svoje knjige s področja mladinske književnosti, pri čemer je vseskozi poudarila pomen ilustratorja, ki je tudi oziroma predvsem bralec. V Barbarini književnosti je prisotna večkulturnost, ki je avtorico zasebno in poklicno ves čas bogatila. Tako so nekatere njene knjige nastale zaradi delovnih izkušenj na številnih področjih delovanja. Obenem poudarja, da je za otroke priseljence izrednega pomena ohranjanje njihove materinščine in tako je predstavila knjige Rojstni dan, Maškare, Novoletna smrečica, ki niso zapisane le v slovenskem, temveč tudi v drugih jezikih, npr. v makedonščini, romščini, albanščini, angleščini.

 

Barbara Hanuš je poleg večjezičnih knjig in slikanic tudi avtorica zgodb, ki na humoren način predstavijo določeno problematiko, saj se tako lažje in bolje približuje mlademu bralcu. V soavtorstvu izdala tudi zanimiv Slovar kot didaktično gradivo in dopolnilo pri poučevanju, obenem pa je tudi avtorica beril za osnovne šole, kjer ponovno izpostavlja in poudarja pomen večjezičnosti in večkulturnosti.

 

Napisala je tudi zanimivo knjigo Križkraž, Slovenijo spoznaš, namenjeno spoznavanju Slovenije pri pouku slovenščine kot drugega in tujega jezika ter spoznavanju slovenske naravne in kulturne dediščine.

 

Nato je Barbara predstavila zbirko kratkih zgodb Kavni krog, v kateri piše o minevanju in staranju. Poudari, da je zgodbe pisala z mislijo na starejše bralce, čeprav je knjiga zaradi teme, ki ni zelo pogosta v književnosti, aktualna in zanimiva za prav vse bralce. Vsekakor je odlika knjige tudi preprost, a hkrati bogat slog pisanja s številnimi liričnimi opisi in poglobljenimi citati.

 

Barbara Hanuš je ob predstavitvi svojega literarnega dela brala zgodbe iz svojega literarnega ustvarjanja.

 

Literarni večer se je sklenil s krajšo predstavitvijo kave v kulturološkem in literarnem smislu, ki ga je pripravila Janja Vollmaier Lubej, nato pa so si vsi zbrani ogledali animacijo Dušana Kastelica na pesem Čikorja an kafe Iztoka Mlakarja.

 

Ob koncu res čudovitega literarnega večera, ki ga je s svojo bogato literarno ustvarjalnostjo osmislila Barbara Hanuš, so si lahko obiskovalci postregli s sendviči, potico in gibanico.

 

Dogodek, ki je nastal v organizaciji lektorata slovenščine na Filološki fakulteti Univerze v Banjaluki, je finančno podprl Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik.

 

Zahvaljujemo se Društvu Slovencev Triglav za pogostitev.

Barbara Hanuš na lektoratu.

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.