Lucija Dežan: Ali ima zaposlovanje prek zvez in poznanstev le negativni predznak?
V četrtek, 19. novembra, je v sklopu poljudnoznanstvenih predavanj ASEF mladi umi Lucija Dežan, ASEF Fellow 2018, predstavila ugotovitve raziskav glede vstopa mladih na trg dela in vloge, ki jo družina, prijatelji in znanci igrajo v tej zgodbi. Lucija je doktorska študentka na Oddelku za sociologijo na Filozofski Fakulteti Univerze v Mariboru in mlada raziskovalka na področju sociologije na ZRS Koper, kjer se trenutno ukvarja z vključevanjem priseljenih učencev v slovenske šole in sploh v družbo.
Na poljudnoznanstvenem predavanju “Mar res ne gre brez poznanstev?” je predstavila ugotovitve raziskav mladine v Sloveniji in v Jugovzhodni Evropi glede vstopa na trg dela. V medijih in vsakdanjih pogovorih se pogosto izpostavlja predvsem negativno plat zaposlovanja prek zvez in poznanstev; v ospredju so denimo partikularizem, diskriminacija in zaprtost. Lucija pa je navedla tudi pozitivno plat; to so hitrejša selekcija informacij, hitrejša vključitev zaposlenih, nizki stroški, spodbujanje mentorskega odnosa in večji občutek odgovornosti zaposlenih.
Iz kvantitativnega raziskovanja mladih v Jugovzhodni Evropi, v katerega je bila vključena, je mogoče razbrati, da se mladi zavedajo moči poznanstev, prav tako pa običajno pride do priporočil (in manj do uslug) s strani prijateljev in znancev, s čimer lahko delodajalec dobi najboljšega možnega kandidata. Pojavili sta se tudi dve zanimivi povezavi. Več kot je v neki državi sklenjenih pogodb za nedoločen čas, manjši pomen imajo zveze in poznanstva. Ugotovljeno je bilo tudi to, da so meritokratični kriteriji bolj pomembni v zasebnem sektorju.
Dogodek je bil organiziran v sklopu serije predavanj ASEF mladi umi, pri čemer se je ASEF povezal s Celjskim mladinskim centrom. ASEF se v projektu ASEF mladi umi povezuje z lokalnimi organizacijami v mladinskem sektorju, ki delujejo v krajih, iz katerih prihajajo predavatelji. Mladinski center je predstavila Senta Jevšenak, strokovna sodelavka na programu.
Celotni dogodek pa je povezoval Tadej Satler, ASEF Fellow 2020. Slednji je v začetku tudi predstavil delovanje ASEF-a ter obenem spodbudil k prijavi na trenutno odprt razpis za štipendije za raziskovalni obisk v letu 2021.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.