V torek, 13. oktobra, je potekalo spletno predavanje Benjamina Feleta na temo učenja učenja s spodbujevalnim učenjem. Na prvi pogled znani izrazi, pa vendar nekoliko manj jasni zaradi igrivega naslova predavanja, so se povsem izkristalizirali po predavateljevih uvodnih besedah, v okviru katerih je namenil čas predstavitvi pomena bistvenih pojmov.
Benjamina zanimajo razlage metakognicije in aplikacija delovanja te na strojno učenje. Slednje izhaja iz resničnih življenjskih okoliščin, kjer se soočamo z vedno novimi izzivi na različnih področjih, ob tem pa uporabljamo znanje in informacije, ki jih poznamo od prej. Tovrstno vedenje pa lahko prispeva k metodam strojnega učenja, kjer se prenaša predhodno pridobljena znanja in tako tudi lahko pohitri celoten postopek učenja. Na podlagi aplikacije namreč ob pojavitvi novega problema ne začnemo s postopkom učenja povsem od začetka, ampak lahko problem rešimo bistveno hitreje ravno zaradi tega, ker imamo predznanje, ki izhaja iz obdelave podatkov v že obstoječih podatkovnih zbirkah drugih primerov, kar pa so lastnosti, ki so podobne človeškemu učenju.
Predavatelj je bil prejšnje leto v okviru štipendijskega programa ASEF na raziskovalnem obisku pri prof. Dawn Song na UC Berkeley. Septembra je zaključil magistrski študij kognitivnih znanosti. V svojem magistrskem delu se je ukvarjal s pridobivanjem in uporabo metaznanja za učinkovitejšo izbiro učnih primerov. Njegovo delo je v celoti dostopno na tej povezavi.
Kognitivna znanost združuje različne discipline - od nevroznanosti, računalništva, psihologije, jezikoslovja, biologije, antropologije, pedagoških ved in tudi filozofije -, zato ni presenetljivo, da je bil spekter vprašanj, na katera je Benjamin odgovarjal ob koncu predavanja, zelo barvit.
Dogodek je bil organiziran v sklopu serije predavanj ASEF mladi umi, kjer mladi štipendisti ASEF po vrnitvi iz raziskovalnega obiska v tujini, svoje delo in spoznanja predstavijo domači publiki. ASEF se je pri izvedbi tega predavanja povezal z Mladinskim centrom Litija, ki skrbi za razvoj mladinske dejavnosti v Litiji, od koder prihaja mladi predavatelj. Na dogodku je Tjaša Vidergar, vodja MC Litija, predstavila mladinske aktivnosti, ki potekajo v njihovih prostorih.
Celoten dogodek je povezovala Ana Pintar, ASEF Fellow 2020. Slednja je v začetku tudi predstavila delovanje ASEF-a in njegove programe ter obenem napovedala odprtje novega razpisa za štipendijski program za raziskovalni obisk v letu 2021, ki bo omogočil priložnosti novi generaciji štipendistov.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.