V torek, 13. oktobra, je potekalo spletno predavanje Benjamina Feleta na temo učenja učenja s spodbujevalnim učenjem. Na prvi pogled znani izrazi, pa vendar nekoliko manj jasni zaradi igrivega naslova predavanja, so se povsem izkristalizirali po predavateljevih uvodnih besedah, v okviru katerih je namenil čas predstavitvi pomena bistvenih pojmov.

 

Benjamina zanimajo razlage metakognicije in aplikacija delovanja te na strojno učenje. Slednje izhaja iz resničnih življenjskih okoliščin, kjer se soočamo z vedno novimi izzivi na različnih področjih, ob tem pa uporabljamo znanje in informacije, ki jih poznamo od prej. Tovrstno vedenje pa lahko prispeva k metodam strojnega učenja, kjer se prenaša predhodno pridobljena znanja in tako tudi lahko pohitri celoten postopek učenja. Na podlagi aplikacije namreč ob pojavitvi novega problema ne začnemo s postopkom učenja povsem od začetka, ampak lahko problem rešimo bistveno hitreje ravno zaradi tega, ker imamo predznanje, ki izhaja iz obdelave podatkov v že obstoječih podatkovnih zbirkah drugih primerov, kar pa so lastnosti, ki so podobne človeškemu učenju.

Posnetek zaslona.

Predavatelj je bil prejšnje leto v okviru štipendijskega programa ASEF na raziskovalnem obisku pri prof. Dawn Song na UC Berkeley. Septembra je zaključil magistrski študij kognitivnih znanosti. V svojem magistrskem delu se je ukvarjal s pridobivanjem in uporabo metaznanja za učinkovitejšo izbiro učnih primerov. Njegovo delo je v celoti dostopno na tej povezavi

 

Kognitivna znanost združuje različne discipline - od nevroznanosti, računalništva, psihologije, jezikoslovja, biologije, antropologije, pedagoških ved in tudi filozofije -, zato ni presenetljivo, da je bil spekter vprašanj, na katera je Benjamin odgovarjal ob koncu predavanja, zelo barvit.

 

Dogodek je bil organiziran v sklopu serije predavanj ASEF mladi umi, kjer mladi štipendisti ASEF po vrnitvi iz raziskovalnega obiska v tujini, svoje delo in spoznanja predstavijo domači publiki. ASEF se je pri izvedbi tega predavanja povezal z Mladinskim centrom Litija, ki skrbi za razvoj mladinske dejavnosti v Litiji, od koder prihaja mladi predavatelj. Na dogodku je Tjaša Vidergar, vodja MC Litija, predstavila mladinske aktivnosti, ki potekajo v njihovih prostorih.

Celoten dogodek je povezovala Ana Pintar, ASEF Fellow 2020. Slednja je v začetku tudi predstavila delovanje ASEF-a in njegove programe ter obenem napovedala odprtje novega razpisa za štipendijski program za raziskovalni obisk v letu 2021, ki bo omogočil priložnosti novi generaciji štipendistov.

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.