Marij Maver je upokojeni profesor in urednik slovenskega programa na Radiu Trst A. Od leta 1967 je bil odgovorni urednik tržaške založbe Mladika, ki izdaja eno najstarejših slovenskih revij Mladika.  V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je prevzel vodenje Slovenske prosvete in Društva slovenskih izobražencev, ki organizirata Študijske dneve Draga. Večkrat je bil uvodni govornik na srečanjih, ki so omogočala, da so svoje poglede na Slovenijo in možnost za demokracijo ter lastno slovensko državo predstavili tudi govorniki, ki v bivši skupni državi niso smeli svobodno izražati svojih misli.

 

Maver je bil med ustanovnimi člani Sveta slovenskih organizacij, ene od krovnih organizacij Slovencev v Italiji, ki združuje slovenske organizacije, katerih delovanje temelji na načelih slovenstva, krščanstva in demokracije.  Več let je bil predsednik SSO za Tržaško in je kot član slovenskih delegacij predstavljal slovensko manjšino v pogovorih z italijanskimi in slovenskimi političnimi in drugimi predstavniki.

 

Leta 1976 je postal glavni urednik revije Mladika, ki še vedno izhaja enkrat mesečno ter prinaša med bralce teme iz življenja Slovencev v zamejstvu, po svetu ter v matični domovini. V reviji objavljajo tudi avtorji, ki s svojim raziskovalnim delom odstirajo zamolčano zgodovino slovenskega naroda.

 

Z velikim čutom odgovornosti je bil vedno predan slovenstvu, zato svoje poglede in skrb za ohranjanje slovenske skupnosti poudarja v svojih nastopih in srečanjih s sogovorniki. V preteklosti je veliko pisal prozo in poezijo, kar pa je zaradi intenzivnega dela znotraj slovenske manjšine bil primoran opustiti. Leta 1972 je dal pobudo za literarni natečaj za prozo in poezijo, ki ga revija Mladika še vedno razpisuje. Bil je pobudnik zamisli o skupnem nastopu zamejskih založb na knjižnem sejmu v Ljubljani po geslom slovenska knjiga v Italiji. Je član komisije literarne nagrade Vstajenje.

 

Maver tudi aktivno sodeluje pri tradicionalnih prireditvah Primorski kulturni dnevi na Koroškem in Koroški kulturni dnevni na Primorskem. Prireditvi povezujeta koroške in primorske Slovence, tako v zamejstvu kot v matični domovini.

 

Zavedanje, da je potrebno že otroke vpeljati v svet gledališča in jim s tem nuditi dodatno možnost za utrjevanje slovenskega jezika, je spodbudilo Marija Mavra, da je podprl zamisel o gledališki sezoni za otroke u imenom Gledališki vrtiljak. Zamisel je realiziral Radijski oder s pomočjo Slovenske prosvete.

 

Izredno pomembna pa je bila njegova vloga v okviru delovanja Društva slovenskih izobražencev, ki s svojimi Ponedeljkovimi večeri prinaša med poslušalce teme o življenju in delu tako med slovensko manjšino kot med Slovenci po svetu in v matični domovini. Prav ti Ponedeljkovi večeri so skupaj s Študijskimi dnevni Draga dali viden in pomemben prispevek s slovenski demokraciji in slovenski državi.

 

Marij Maver je kot član Stranke Slovenske skupnosti aktivno sodeloval pri pobudah stranke, ko so se pričeli procesi demokratizacije Slovenije in nastajanja slovenske države. Leta 2011 je kot urednik tržaške založbe¬ Mladika prejel Schwentnerjevo nagrado za ¬življenjsko delo v založništvu.

Foto: Delo

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.