Marjan Kovač, prvi predsednik Avstralsko slovenske konference v zgodovinsko pomembnem času, ko so potekale aktivnosti za osamosvojitev Slovenije, je eden tistih rojakov, ki so bistveno prispevali k hitrejšemu priznanju slovenske države s strani Avstralije.

 

Slovenci v Avstraliji so se že 27. januarja 1991 pripravili shode v Melbournu, Sydneyju in Canberri. Marjan Kovač se je skupaj z Alfredom Brežnikom, takratnim vodjem slovenskega informacijskega urada v Sydneyu, maja 1991 sestal z ministrskim predsednikom  avstralske  vlade  Bobom Hawkom.  Šlo je za izjemno pomemben sestanek, avstralski ministrski predsednik je namreč že takrat obljubil, da si bo Avstralija prizadevala za uresničitev demokratičnih principov. To pa še zdaleč ni bil edini obisk najvišjih predstavnikov avstralske oblasti. 15. julija 1991 je sledil sprejem pri ministru za zunanje  zadeve Avstralije senatorju Garethu Evansu, ki so se ga udeležili Marjan Kovač ter sestavljavca peticije, ki je pojasnjevala zahteve Slovenije po njeni samostojnosti, odvetnica Sherill O'Connor-Šraj, soproga avstralskega Slovenca Pavleta Šraja, in strokovnjak za mednarodno pravo Garry Moore. Slednja sta znana tudi kot prevajalca prve slovenske ustave v angleški jezik. Že tedaj je bilo jasno, da poteka dogodkov v Sloveniji ne bo več mogoče preusmeriti. Oktobra 1991 je Marjana Kovača, skupaj z Elico Rizmal in Cvetkom Faležem, ponovno sprejel avstralski ministrski predsednik Bob Hawke, ki je med drugim napovedal, da bo Avstralija med prvimi državami, ki bodo priznale Slovenijo, kar se je potem tudi uresničilo.

Marjan Kovač.
Vir: Slovensko pismo

Kako intenzivna so bila prizadevanja avstralskih Slovencev v procesu osamosvajanja je mogoče razbrati iz pisma, ki ga je Marjanu Kovaču poslal dr. Janez Dular, takratni minister za vprašanja Slovencev po svetu in narodnostnih skupnostih v Sloveniji, kjer je med drugim zapisano, da si ni mogoče predstavljati, da bi avstralska vlada tako hitro priznala Slovenijo, če ne bi bilo prizadevanj avstralskih Slovencev za intenzivno informiranje avstralske javnosti, organov oblasti in pomembnih političnih osebnosti o resničnih razmerah v Sloveniji in o upravičenosti njenega boja za osamosvojitev.

 

Marjan Kovač se je rodil v Palčju pri Pivki leta 1932. Obiskoval je gimnazijo v Postojni in študiral na univerzah v Ljubljani, Trstu in Sydneyu, kjer je diplomiral na trgovsko-ekonomski fakulteti.

 

Njegova poslovna pot v Avstraliji je bila zelo uspešna. Od svoje selitve v Avstralijo leta 1957 je bil aktiven tudi v slovenski skupnosti.  Deloval je kot blagajnik pri Slovenskem društvu Sydney, kasneje blagajnik in predsednik Slovensko-avstralskega društva v Canberri. Bil je tudi član Slovenskega odbora za človekove pravice v Avstraliji in prvi predsednik Avstralsko slovenske konference, član odbora Slovenskega narodnega sveta v Canberri, eden od ustanoviteljev in član upravnega odbora Mednarodnega združenja razvojnih partnerjev, delegat na ustanovnem kongresu Svetovnega slovenskega kongresa ter kratek čas tudi predsednik Slovenskega narodnega sveta Novega južnega Walesa.

 

Marjan Kovač je umrl 22. aprila 1995 po hudi bolezni in je pokopan na slovenskem delu pokopališča v Rookwoodu v Sydneyu.

Baasem 2023: Medgeneracijsko srečanje Slovencev iz Severnega Porenja – Vestfalije

Društvo Slovenski zvon iz Krefelda je med vikendom, od 15. do 17. septembra 2023, organiziralo medgeneracijsko druženje Slovencev in slovenskih družin v Baasemu. To je kraj v Eiflu (NRW), kjer se Slovenci srečujejo že vrsto let, obdan z  gozdovi, travniki…

Slovenski večer v Amsterdamu

V soboto, 16. septembra 2023, je lokalni odbor Društva VTIS v sodelovanju z Združenjem prijateljev Slovenije na Nizozemskem organiziral nepozaben Slovenski večer v Amsterdamu. Družabni dogodek, povezan s pokušino slovenskih vin je potekal v priljubljenem lokalu Kalemegdan. Prispevek o dogodku…

V Sao Paulu bo kmalu zaživel Slovenski dom Triglav

V četrtek, 14. septembra 2023, je bila na delovnem obisku v Sao Paulu slovenska veleposlanica v Braziliji Mateja Kračun. Poleg srečanja z vidnejšimi člani tamkajšnje slovenske skupnosti je skupaj z njimi opravila ogled prostorov, kjer bo v kratkem začel delovati…

Vseslovensko srečanje rojakov na Švedskem

Slovensko društvo Simon Gregorčič Köping je organiziralo vseslovensko srečanje rojakov na Švedskem. Objavljamo prispevek, ki ga je pripravil predsednik društva Alojz Macuh.  Vse prehitro nam minevata čas, počasi se bomo zbirali v prostorih društva, z delom smo pa tako rekoč…

Obisk dijakov liceja A. M. Slomška iz Trsta

V ponedeljek, 18. septembra 2023, je državna sekretarka na Uradu RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar sprejela dijake drugega letnika Humanističnega in družbeno-ekonomskega liceja Antona Martina Slomška iz Trsta. Gimnazijci, ki se ta teden mudijo na jezikovnem…

Mendoški nageljni na obisku v Rosariu

Folklorna skupina Mendoški Nageljni se je poleti odzvala na povabilo in se udeležila praznovanja 93. obletnice ustanovitve Slovenskega društva Triglav v Rosariu. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je za Svobodno Slovenijo pripravila Mirian Šenk.  Folklorna skupina Mendoški Nageljni pod…

V Kairu so počastili Dan vrnitve Primorske k matični domovini

Dan vrnitve Primorske k matični domovini, ki ga praznujemo 15. septembra, so obeležili tudi v Egiptu. Veleposlanik Republike Slovenije v Kairu mag. Podlesnik je v nedeljo, 17. septembra, v čast Dnevu vrnitve Primorske k matični domovini na Latinskem pokopališču v Kairu…

Zabava v Našem domu San Justo

V Našem domu San Justo je bilo avgusta pestro. Objavljamo prispevek o dveh dogodkih, ki ga je za Svobodno Slovenijo pripravila Sonja Miklič. V petek, 18. avgusta, so nas obiskali v Našem domu prijatelji iz Mendoze, otroški pevski zbor Škrjančki. Skupino sestavlja…

Proslava Slovenije v Južni Afriki

10. septembra 2023 so se na jugu Južne Afrike srečali južnoafriški Slovenci in proslavili našo prelepo državo Slovenijo. Vabljeni k branju prispevka o srečanju, ki ga je pripravil Matej Rančigaj:   Prišel je Fredy z ženo Louise in hčerko Mio,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.