Marjan Terpin je že od mladosti vpet v slovensko politično dogajanje v Italiji, saj je bil že v petdesetih letih prejšnjega stoletja aktiven član Kmečke delavske zveze, nato Slovenske demokratske zveze, Slovenskega ljudskega gibanja ter Stranke Slovenske skupnosti. Program zbirne stranke Slovencev v Furlaniji Julijski krajini Stranke slovenske skupnosti (SSk), ki deluje v italijanskem političnem prostoru, je osnovan na pravici slovenske manjšine, da svojo vpetost v družbeno življenje v Italiji uveljavlja s samostojnim političnim nastopanjem. Njen cilj je kar najuspešneje uveljaviti vse interese slovenske manjšine v Italiji in tako implementirati mednarodno priznane pravice manjšin.

 

Marjan Terpin je bil pokrajinski tajnik SSk za Goriško kar trinajst let, do leta 1989 pa je bil njen deželni tajnik. Vseskozi pa je uspešen podjetnik, ki s svojim trgovskim podjetjem pomembno prispeva k ekonomiji Slovencev v Italiji. Pomemben je njegov prispevek k obnovi Katoliške knjigarne in graditvi novega športnega centra ob Katoliškem domu. Je publicist in kulturni delavec, ki si prizadeva, da bi slovenska skupnost v Italiji lahko dejavno živela njene zakonsko določene pravice. Je med soustanovitelji Števerjanskega vestnika.

 

Pri svojem delu je Marjan Terpin redno prihajal  v stik s Slovenci v matični domovini, zato so bili njegovi stiki z matičnim narodom izredno pomembni v času osamosvajanja Slovenije. V svojih nastopih je zagovarjal pavico slovenskega naroda do lastne države in do enakopravnega mesta znotraj Evrope.  V Gorici je na Srečanjih pod lipo prirejal proslave ob dnevu državnosti, ki so bile vedno izredno dobro obiskane in so se jih udeleževali vidni slovenski politiki. Večkrat je bil član slovenske delegacije na srečanjih s predstavniki italijanskih državnih, deželnih in slovenskih oblasti.

 

Marjan Terpin je bil med soustanovitelji Svetovnega slovenskega kongresa za Italijo in tudi njegov predsednik. Kongres je redno organiziral srečanja Slovencev v Italiji.

 

Kot tajnik Zveze slovenske katoliške prosvete je Marjan Terpin pustil viden pečat tudi v kulturnem življenju Slovencev v Italiji. V Števerjanu je vodil Katoliško prosvetno društvo, preizkusil se je v režiji in pisanju knjig o rojstnem Števerjanu in njegovih prebivalcih. Ob petnajstletnici slovenske države je napisal knjigo o zgodovini Slovencev v preprosti sliki in besedi.

 

Marjan Terpin je veteran vojne za Slovenijo, pomembna pa je tudi njegova vloga v času slovenske pomladi in podpiranju demokratičnih sil v koaliciji Demos.

 

Za prispevek k uveljavljanju enakopravnega položaja slovenske narodne skupnosti v Italiji in k utrjevanju enotnega slovenskega kulturnega prostora mu je leta 2016 predsednik Republike Slovenije vročil odlikovanje medaljo za zasluge.

Ustvarjalec: Nebojsa Tejic Avtorske pravice: STA

Evropski dan jezikov 2023 v Banja Luki

Od leta 2001 se vsako leto 26. septembra praznuje Evropski dan jezikov. Svet Evrope spodbuja učenje tujih jezikov v prepričanju, da jezikovna raznolikost predstavlja pomembno orodje za doseganje boljšega medkulturnega razumevanja in hkrati predstavlja ključno sestavino bogate kulturne dediščine naše…

Dan jezikov in Slovenska pravljica v Švici

Tradicionalno druženje ob dnevu jezikov smo letos organizirali 17. septembra 2023 v Bernu. Učiteljici dopolnilnega pouka slovenščine, Anja Dobrovc in Jasmina Lepoša, sta skupaj z Združenjem staršev Martin Krpan ter Veleposlaništvom RS v Bernu pričarali nepozaben, jezikovno zanimiv dan, ki…

Literarni natečaj za učence slovenščine na Hrvaškem

Z veseljem vas obveščamo, da Zveza slovenskih društev na Hrvaškem s podporo Ministrstva za znanost in izobraževanje RH, Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in Slovenskega doma KPD Bazovica z Reke objavlja razpis za literarni natečaj z naslovom »Z domišljijo…

Baasem 2023: Medgeneracijsko srečanje Slovencev iz Severnega Porenja – Vestfalije

Društvo Slovenski zvon iz Krefelda je med vikendom, od 15. do 17. septembra 2023, organiziralo medgeneracijsko druženje Slovencev in slovenskih družin v Baasemu. To je kraj v Eiflu (NRW), kjer se Slovenci srečujejo že vrsto let, obdan z  gozdovi, travniki…

Slovenski večer v Amsterdamu

V soboto, 16. septembra 2023, je lokalni odbor Društva VTIS v sodelovanju z Združenjem prijateljev Slovenije na Nizozemskem organiziral nepozaben Slovenski večer v Amsterdamu. Družabni dogodek, povezan s pokušino slovenskih vin je potekal v priljubljenem lokalu Kalemegdan. Prispevek o dogodku…

V Sao Paulu bo kmalu zaživel Slovenski dom Triglav

V četrtek, 14. septembra 2023, je bila na delovnem obisku v Sao Paulu slovenska veleposlanica v Braziliji Mateja Kračun. Poleg srečanja z vidnejšimi člani tamkajšnje slovenske skupnosti je skupaj z njimi opravila ogled prostorov, kjer bo v kratkem začel delovati…

Vseslovensko srečanje rojakov na Švedskem

Slovensko društvo Simon Gregorčič Köping je organiziralo vseslovensko srečanje rojakov na Švedskem. Objavljamo prispevek, ki ga je pripravil predsednik društva Alojz Macuh.  Vse prehitro nam minevata čas, počasi se bomo zbirali v prostorih društva, z delom smo pa tako rekoč…

Obisk dijakov liceja A. M. Slomška iz Trsta

V ponedeljek, 18. septembra 2023, je državna sekretarka na Uradu RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar sprejela dijake drugega letnika Humanističnega in družbeno-ekonomskega liceja Antona Martina Slomška iz Trsta. Gimnazijci, ki se ta teden mudijo na jezikovnem…

Mendoški nageljni na obisku v Rosariu

Folklorna skupina Mendoški Nageljni se je poleti odzvala na povabilo in se udeležila praznovanja 93. obletnice ustanovitve Slovenskega društva Triglav v Rosariu. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je za Svobodno Slovenijo pripravila Mirian Šenk.  Folklorna skupina Mendoški Nageljni pod…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.