Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto že več kot dve desetletji zgledno sodeluje in se povezuje z Društvom Slovencev Triglav iz Banjaluke. Skupaj sta letos v Bosni in Hercegovini počastila t.i. Evropski dan jezikov, pri čemer sta k sodelovanju povabila še Gimnazijo Novo mesto in pa Skupino za spremljanje in povezavo, ki deluje v operaciji Evropske unije Eufor Althea v Bosni in Hercegovini. Petkovo proslavo je s svojim obiskom počastil tudi slovenski veleposlanik v BiH Damjan Sedar.
O jezikih, večjezičnosti, materinščini, selitvi v novo okolje, ohranjanju lastne kulturne identitete ipd. so na okrogli mizi, poimenovani Dve materinščini, spregovorile tri novomeške gimnazijke, Angelina Petrovič, Lexi Cundrič in Viktoria Krusharova. Pri vseh namreč v družini govorijo dva jezika, poleg slovenskega še bolgarskega, ruskega ali nizozemskega. Pogovor je čudovito vodila profesorica Gimnazije Novo mesto Suzana Krvavica, na okrogli mizi pa je sodeloval še dijak banjaluške elektrotehnične šole Marko Budiša iz društva Triglav.
Dogodek je popestrila DRPD-jeva prostovoljka Tjaša Zirkelbach, ki je med drugim zapela pesmi Moje mesto in Med iskrenimi ljudmi. »Vsi so poudarili pomen ohranjanja obeh jezikov in kultur kot del lastne identitete ter vlogo staršev in družine pri tem,« je ob tem dejala prof. Krvavica, gimnazijke pa so bile navdušene tako nad prireditvijo kot nad celotnim gostovanjem v Banjaluki.
Dogodek se je nadaljeval z odprtjem slikarske razstave Ljubezen in skrb, na kateri sta se predstavila podpolkovnik v Slovenski vojski, ki v Sarajevu dela v poveljstvu operacije Eufor Althea, Damir Jadrič in Rahela Grajčevci, 19-letna Banjalučanka, ki začenja študij na tamkajšnji Akademiji umetnosti. Za organizacijo razstave je zaslužen major Viljem Kovačič, pripadnik Slovenske vojske, ki v okviru omenjene operacije prav tako dela v Banjaluki.
Razstavo je odprl Damjan Sedar, veleposlanik Republike Slovenije v Bosni in Hercegovini, dogodka pa so se udeležili številni člani Triglava in predstavniki vseh omenjenih inštitucij, ki so se povezale pri obeležitvi dneva jezikov. Prireditev je sofinanciral Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2021 © Vse pravice pridržane.