Osnovna šola Ferda Vesela Šentvid pri Stični, Zavod Prijetno domače, Občina Ivančna Gorica, Zveza kulturnih društev občine Ivančna Gorica in JSKD OI Ivančna Gorica razpisujejo mednarodni likovni natečaj ob Jurčičevem letu in vabijo mlade likovnike do 17. leta starosti k udeležbi.

 

V letu 2021 se spominjamo 140. obletnice smrti Josipa Jurčiča (4. 3. 1844–3. 5. 1881), slovenskega pisatelja, pesnika in časnikarja, avtorja prvega slovenskega romana Deseti brat. Jurčič je bil ena od osrednjih kulturnih in političnih oseb druge polovice 19. stoletja. Praznujemo 150 let od prevzema uredniškega dela za časnik Slovenski narod (1871–1881), 160 let, odkar je kot sedemnajstletnik napisal Pripovedko o beli kači, 140 let od izida romana Rokovnjači in tudi od izida prve številke Ljubljanskega zvona (1881–1941), ki ga je zasnoval s Tavčarjem, Levcem in Kersnikom.

 

Spoštovani likovni ustvarjalci!

 

Josip Jurčič je znan kot pisatelj s slikovitim jezikom, ki želi v svojih delih pričarati pestrost sveta, da lahko z notranjimi očmi uzremo pokrajino, v katero je postavil svoje literarne junake. Vabimo vas, da se potopite v njegov literarni svet in likovno poustvarite Deseto deželo. Prilagamo citat za izhodišče prikaza detajla pokrajine in vas spodbujamo, da odlomek po svoje razgradite in ustvarjalno upodobite izbrani detajl.

 

“Hitro se opravi in odpre okno. Zdaj šele je mogel natančneje ogledati kraj in lego gradu, svojega novega stanovanja. Slemenice so stale na nizki višini. Vrt, z gostim sadjem preraščen, katerega je sinoči le na pol videl, razprostiral se je po rebri posebno lepo na južno stran. Precej za vrtom pa se je začel travnik ob obeh plateh malega potoka, ki se je daleč po vedno ožji dolini med vrbovimi grmi vil in bleščal v jutranjem soncu. Tudi velika samotna lipa, ki je ponosno na samem raztezala široko razraščene veje, dala se je s strani zapaziti. Konec dolgega žleba se je potok nalival v širok ribnjak, ki je bil majhnemu jezeru podoben. Na obe plati ribnjaka pa se je vzdigovala strmina, na desni strani gosto preraščena, na levi pa gola, kamenita tja do vasice, ki se je, na vzvišenini stoje, okolici kaj lepo podajala. Med gradom in vasjo je bila majhna podružna cerkvica z ograjenim pokopališčem, katero so bili nekdanji slemeniški gospodje postavili. Proti vzhodu čez vrt in čez travnik pak je Kvas videl posamno večje domovje; vendar, ker je stalo tik hoste in se ni veliko videlo iz drevja, zato ni mogel razsoditi, ali je hiša premožnega kmečkega moža ali pa gradič. Visoki macesni in redno nasajene lipe so kazale na gradič. To je bil Polesek.”

Josip Jurčič: Deseti brat, Mladinska knjiga, Ljubljana, 1977, str. 21 in 22.

 

Ustvarjanje:

- Izhodišče in poudarek likovne upodobitve sta na posameznem detajlu iz odlomka, navedenega v razpisu.

- Uporabljene so lahko različne izrazne likovne prvine (ploskev, tekstura, oblika, linija, točka, svetloba).

- Možne so različne slogovne interpretacije, ki izhajajo iz zgodovine upodobitve krajine.

- Uporabljene so lahko različne slikarske in risarske tehnike (akvarel, pastel, tempera, kolaž, oglje in grafične ter mešane tehnike).

- Predpisan format za vse izdelke je A3.

- Na vsakem izdelku je treba s svinčnikom na zadnji strani v desnem kotu navesti: ime in priimek avtorja, razred in starost, naslov likovnega dela, likovno tehniko, mentorja.

Sodelovanje:

- Na likovnem natečaju lahko sodelujejo otroci in mladostniki osnovnih in srednjih šol, vrtcev ter drugih vzgojno-izobraževalnih ustanov in posamezniki do 17. leta.

- Mentor lahko pošlje največ 20 likovnih del iz ustanove, v kateri deluje.

- Otroci lahko sodelujejo tudi samostojno s privoljenjem staršev ali skrbnikov.

- Na posameznem izdelku je lahko naveden samo en avtor.

- En avtor lahko sodeluje z le enim likovnim izdelkom.

- Dela bodo razvrščena v pet starostnih kategorij.

- Mentorji oz. vzgojno-izobraževalne ustanove poskrbijo za potrebna soglasja staršev za sodelovanje učencev oz. otrok v natečaju ter dovoljenje za javno objavo.

 

Oddaja likovnih del:

- Popolna prijava vsebuje likovni izdelek s podatki v desnem kotu na zadnji strani in v celoti izpolnjeno e-prijavnico, ki jo najdete na desni.

- Likovna dela pošljite ali dostavite osebno v mapi, in ne v tulcu.

- V izboru bodo le pravočasno in popolno opremljene oddane prijave.

 

Natečaj traja do 15. junija 2021.

 

Likovna dela pošljite po pošti ali dostavite osebno na naslov:

JSKD OI Ivančna Gorica, Cesta 2. grupe odredov 17, 1295 Ivančna Gorica z oznako »ZA LIKOVNI NATEČAJ DESETA DEŽELA«.

 

Komisija, izbor in nagrade:

Likovne izdelke bo pregledala strokovna komisija: Nuša Lapajne Čurin, magistrica umetnosti, Andrejka Vabič Nose, profesorica umetnostne zgodovine, in Jelka Rojec, profesorica likovne umetnosti.

Podeljene bodo tri nagrade v vsaki starostni kategoriji. Vsi sodelujoči posamezniki in mentorji bodo prejeli potrdilo o sodelovanju. Komisija bo dela razvrstila v bronasti, srebrni in zlati nivo.

 

Dogodek:

Razstava likovnih izdelkov z zaključno prireditvijo bo jeseni 2021 v ivanški občini. Če dogodka ne bo mogoče izpeljati v živo, bodo prispela likovna dela predstavljena v virtualnem katalogu.

 

Obveščanje in informacije:

Vabila na dogodek oz. obvestila o izboru komisije in povezavo na virtualni katalog bomo vsem sodelujočim poslali do 15. septembra 2021 na v prijavnici navedene e-poštne naslove.

Vsa likovna dela ostanejo v arhivu organizatorja.

Kontaktirate nas lahko na: jelka.rojec@osferdavesela.si in simona.zorko@jskd.si

 

Prihaja pa tudi mladinski roman o Josipu Jurčiču z naslovom Deseta dežela, avtorice Sabina Koželj Horvat, najstniška avantura skozi njegov opus. Slovenska klasika v objemu nove domišljije. Ilustracije: Damijan Stepančič.

 

Rojaki iz vseh koncev sveta - povabljeni v Deseto deželo!

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.