Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Ministra je spremljala državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar. V ponedeljek, 15.4.2024, je minister obiskal Sele in Dobrlo vas.
Sele
Obisk je minister Arčon pričel v Selah, občini z najvišjim deležem slovenskega prebivalstva v Avstriji. Najprej si je ogledal športni areal ob vznožju Košute in športno igrišče na Šajdi, kjer se je srečal s predstavniki Športnega društva DSG Sele Zell. Društvo, ki ima šest sekcij: nogometno, hokejsko, alpsko, nordijsko in namiznoteniško ter kulturni odsek, je s skoraj 500 člani največje združenje v občini. Predsednik društva Manfred Furjan je poudaril, da poleg športne dejavnosti poseben poudarek namenjajo tudi ohranjanju slovenskega jezika in bogate kulturne dediščine. Treningi izključno potekajo v slovenščini. Organizirajo tudi koncerte s slovenskimi izvajalci s čudovito kuliso Košute. Ministru so pokazali tudi prostore društva, imajo dve nogometni igrišči, drsališče/hokejsko igrišče, društveno poslopje, kantino in hokejske kontejnerje. Svojo športno kariero je v tem društvu pričela uspešna biatlonka Dunja Zdovc.
Minister se je nato ustavil v Gospodarskemu centru Interesne skupnosti selskih kmetov (ISSK). Skupnost, katere glavni namen je prizadevanje za ohranjanje, pospeševanje in nadaljnji razvoj gorskih kmetij, je bilo ustanovljeno s ciljem povezovanja dela kmetov in boljšega trženja njihovih proizvodov, prav tako jim skupnost nudi podporo pri pridobivanju evropskih sredstev. Ministra Arčona je predsednik ISSK Nanti Olip popeljal po večnamenskem poslopju, v katerem se ob klavnici in mesnopredelovalnih prostorih nahaja tudi skladišče, prireditveni prostor ter seminarski prostor.
Večina društvenih dejavnosti Slovencev iz Sel se odvija v tamkajšnjem Farnem domu, ki je bil naslednja postaja v okviru tokratnega obiska. V domu so ga sprejeli predstavniki Katoliškega prosvetnega društva Planina Sele in Pevskega društva Sele. Ministru so predstavili svoje delovanje, aktivnosti in izzive, s katerimi se soočajo. Katoliško prosvetno društvo Planina je eno izmed najstarejših društev na Koroškem, ustanovljeno je bilo namreč že leta 1902. Predsednica društva Milena Olip je ministru predstavila aktivnosti društva. Težišča rednega delovanja so na gledališki dejavnosti in gledališki šoli (odrasla, mladinska in otroška gledališka skupina), literarnih dogodkih, predavanjih, razstavah domačih in tujih umetnikov, izobraževalni dejavnosti (računalniški, kuharski, plesni tečaji), filmskih večerih, društveni knjižnici, gledališkem abonmaju, koncertih za mladino, vsakoletnem koncertu »Zadnji poljub poletja« s pevci iz Slovenije, kulturnih prireditvah in spominskih predstavah. Skupaj z občino vsako leto organizirajo spominski dogodek ob obletnici obglavljenja selskih žrtev ter sooblikujejo farne praznike. Letno pripravijo okoli trideset prireditev. V okviru Pevskega društva Sele trenutno delujejo mešani, otroški zbor, od meseca aprila dalje pa tudi mladinski zbor. Društvo vodi predsednica Marija Oraže. Namen društva je ohranjanje in razvijanje slovenske pevske literature, tako cerkvene kot posvetne. V prostorih Farnega doma deluje tudi glasbena šola. Ob koncu tega srečanje se je minister poklonil pri spominskem obeležju trinajstim selskim žrtvam, ustavil pa se je tudi pri novejšem spomeniku vsem žrtvam nacionalsocializma v Selah Valentina Omana.
Minister je v nadaljevanju obiskal Ljudsko šolo Sele, v kateri se izvaja tudi dvojezični pouk. Ministra so sprejeli ravnateljica Lucija Olip, učiteljica in učenci, ki so ministru na ves glas, ponosno in zelo ubrano zapeli nekaj slovenskih pesmi. Stvarnost je ministru predstavila ravnateljica, ki ga je popeljala tudi po prostorih. Od leta 2007 je v okviru šole zagotovljena tudi ustrezna oskrba otrok v Otroškem vrtcu in varstvu Sele.
Ministra je v okviru obiska sprejel še župan Občine Sele, koroški Slovenec Heribert Kulmesch. V občini, kjer se je po ljudskem štetju iz leta 2001 za slovensko govoreče opredelilo skoraj devetdeset odstotkov prebivalcev, imajo več zaposlenih, ki lahko pisno in ustno poslujejo z občani v slovenščini, v slovenskem jeziku pa je dostopna tudi občinska spletna stran. Minister se je ob tej priložnosti vpisal v občinsko knjigo gostov. Pohvalna pa je tudi dosledna uporaba dvojezičnih poimenovanj v občini.
Dobrla vas
Popoldne je ministra pot vodila v Dobrlo vas. Najprej je obiskal privatni slovenski Večjezični zasebni otroški vrtec Mavrica. Vrtec, ki je leta 1999 nastal na pobudo staršev, farne mladine in pobudnika mag. Štefana Kramerja, dolgoletnega predsednika Društva Mavrica, je prvi zasebni slovenski vrtec na avstrijskem Koroškem, katerega zgledu so nato sledili mnogi drugi. V tem eno skupinskem vrtcu je uveljavljen model ena oseba en jezik. Poleg slovenščine in nemščine imajo enkrat tedensko tudi italijanščino.
V nadaljevanju sta ministra sprejela oče in sin, oba Štefana Sienčnika iz dobrolske podjetniške družine, lastnike Sienčnik Trans, uspešnega prevoznega podjetja s skoraj sto letno tradicijo. Skozi leta se je družba razvila v uspešno podjejte, ki posluje po celi Evropi, poleg tradicionalnih stebrov - promet in turizem - je podjetje razvilo tudi logističen center. Podjetje skrbi tudi za revitalizacijo nekdanje kmetijske šole v Dobrli vasi, ki jo je sin mag. Štefan Sienčnik preoblikoval v odprto hišo Campus Ad Fonte, ki nudi seminarske in prireditvene prostore, inkluzivno kavarno, Hišo Jožef, prav tako dajejo v najem prostore za otroške jasli, s katerimi opravlja avstrijska ustanova Delovno združenje socialne pomoč. Gre za prvo tovrstno institucijo, ki je sicer ne vodijo koroški Slovenci in vse od vsega začetka ponujajo varstvo s slovenskim jezikom, saj vidijo prednosti izobraževanja v drugem deželnem jeziku. Delovanje jasli je predstavila vodja in soustanoviteljica jasli koroška Slovenska Nadja Wrienz. Danes je v tri skupine vključenih kar 45 otrok.
Slovenci v Dobrli vasi so aktivni tudi na kulturnem področju. Minister je delovni dan zaključil v slovenskem kulturnem domu s predstavniki Slovenskega prosvetnega društva Srce. Društvo, ki deluje že vse od leta 1906, je osrednji kulturni dejavnik v občin ter središče slovenskega delovanja v Dobrli vasi. Ministru so najprej pokazali relief Doberle vasi Valentina Omana in dvojezične napise na pročelju slovenskega doma, ki jasno nakazujejo na prisotnost slovenske manjšine. Predsednica društva Gitti Neuwersch je ministra popeljala po prostorih društva, razkazala je knjižnico, ki deluje kot izpostava Slovenske študijske knjižnice iz Celovca, čisto novo mladinsko sobo, dvorano in ostale prostore, kjer izvajajo bogato bero dejavnosti. V okviru društva tako delujeta otroška skupina Srčki, ki letos praznujejo že 46. obletnico, mladinska skupina Sweethearts. Mladi iz obeh skupin so aktivni tudi v lutkovnih skupinah društva, 2019 pa so ustanovili igralsko skupino Teatr srce. Pomemben poudarek dajejo ohranjanju jezika. Odrasli člani se srečujejo na pevskih vajah in nastopih Mešanega pevskega zbora Srce v Kulturnem domu v Dobrli vasi. Zavzemajo se, da bi ohranjali dediščino svojih prednikov in tako gojili slovenski jezik, kulturo in sobivanje z nemško govorečo narodno skupnostjo. Na srečanju je izzive in stvarnost slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem predstavili tudi odvetnik Rudi Vouk.
Izzive, s katerimi se soočajo na področju dvojezičnega predšolskega varstva, in pa aktivnosti Delovne skupnosti privatnih dvo- in večjezičnih vrtcev je predstavila namestnica predsednika te organizacije Nadja Kramer. Organizirajo izobraževanja na jezikovnem pedagoškem področju za pedagoški kader in skrbijo za sodelovanje z deželo na tem področju.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2022 © Vse pravice pridržane.