Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se te dni mudi pri Slovencih v Združenih državah Amerike (ZDA). Prvi dan je bil namenjen ogledu nekaterih slovenskih ustanov v mestu, Slovenskega narodnega doma na ulici sv. Klare, Slovenskega muzeja in arhiva, Slovenske čitalnice, Rodoslovnega društva ter Narodnega muzeja clevelandske polke.

 

Ministra Arčona je spremljala generalna konzulka Republike Slovenije v Clevelandu Alenka Jerak.

 

Združene države Amerike so postale drugi dom za mnoge Slovence že v 19. in v prvih desetletjih 20. stoletja. Prav Cleveland, takrat hitro razvijajoče industrijsko mesto, je kaj kmalu postalo eno največjih središč Slovencev zunaj matice. Da bi košček domovine, slovenske običaje, pesem, besedo ohranili tudi daleč stran od rodne grude so tukajšnji Slovenci ustanovili svoje domove, cerkve, letovišča, zbore, folklorne skupin in marsikaj drugega. Slovenske skupnosti najdemo tudi po drugih delih države. Po ocenah danes v ZDA živi okoli 300 tisoč rojakov slovenskih korenin.

 

Minister Arčon je tako prvi dan izkoristil za ogled nekaterih slovenskih institucij in ustanov v drugem največjem mestu Ohia. Najprej ga je pot vodila na ulico sv. Klare, kjer najdemo Slovenski narodni dom. Gre za sorazmerno velik kompleks z več prireditvenimi dvoranami, še posebej lepa je osrednja, ki jo krasi tudi velika slovensko obarvana stenska poslikava po zgledu slike slikarja Maksima Gasparija. Po domu je ministra popeljal predsednik Robert Bob Hopkins. V domu mnogo dragocenosti tako zgodovinskega kot umetniškega pomena. Tokrat so posebej izpostavili slike clevelandskega slikarja slovenskih korenin Gregorja Peruška. V kompleksu narodnega doma je tudi zelo dragocena Slovenska knjižnica in čitalnica ter Slovenski muzej in arhiv. Posebej so ponosni na največji vsakoletni zimski dogodek v Clevelandu, ki ga pripravljajo prav naši rojaki. Gre za Kurentovanje v Clevelandu, ki ga dnevno obišče tudi 10 tisoč obiskovalcev. V kompleksu domuje tudi Slovensko mednarodno rodoslovno društvo, ki opravlja plemenito delo, saj pomaga rojakom odkrivati njihove slovenske korenine.

 

V popoldanskem času si je minister ogledal še Narodni muzej clevelandske polke, kjer ga je izvršni direktor Joe Valenčič popeljal skozi zgodovino nastanka in razvoja te posebne zvrsti slovenske polke v Ameriki. Njen sinonim je nedvomno Frank Yankovic, katerega nekatere plošče so prodali v več milijonih izvodov, tudi zato je imenovan »kralj polke«. 

 

Prijeten prvi dan med rojaki v ZDA je minister zaključil na obrobju, kjer so se tudi tukajšnji Slovenci izkazali kot izjemni vinarji. Ministra je sprejel eden od njih Tony Debevec, v lasti ima tri vinarne, ima največje vinograde v celotni Zvezni državi Ohio. Ukvarja pa se tudi s pridelavo piv. Na tem območju delujejo še trije vinarji slovenskih korenin.

Minister Arčon gleda zemljevid Slovenije, kjer so označeni kraji od kod prihajajo Slovenci v ZDA

Simpozij o umetni inteligenci je pokazal odličnost slovenskih raziskovalcev v ZDA

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Washingtonu je v sodelovanju z Uradom Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ameriško-slovensko izobraževalno fundacijo (ASEF) organiziralo simpozij o umetni inteligenci, na katerem je bil izpostavljen izjemen prispevek slovenskih raziskovalcev, ki delujejo…

Odprtje razstave Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije

V organizaciji Veleposlaništva RS v Buenos Airesu, Slovenskega podpornega društva v Cordobi in lektorata slovenskega jezika na Katoliški univerzi so v ponedeljek, 27. novembra, v Cabildu odprli razstavo Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije  (“El Patrimonio Cultural Inmaterial de…

Kamišibaj predstava za Slovence v Lihtenštajnu in Avstriji

V novembru so v okviru dopolnilnega pouka slovenščine v Lihtenštajnu in na Predarlskem (Avstrija) organizirali kulturni dan na temo kamišibaja. Prispevek o dogodku je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Kamišibaj, japonska umetnost pripovedovanja ob slikah…

Projekt Abraham v Švici

V sklopu projekta Abraham so se v soboto, 2.12.2023, Slovenci v Švici družili ob ljudski pesmi in plesu v oddelku Zug, kamor so prišli tudi učenke in učenci iz oddelka Luzern.  Rajko Tekalec kot učitelj dopolnilnega pouka slovenščine v Švici,…

Predstavitev založniške dejavnosti Društva Triglav iz Banja Luke v Beogradu

V soboto, 02.12.2023, so člani Društva Slovencev Republike Srbske Triglav iz Banja Luke obiskali Društvo Sava Beograd in ob tej priložnosti predstavili svojo založniško dejavnost. Obisk je nadaljevanje sodelovanja Društva Triglav z Društvom Sava, ki se je začelo s predstavitvijo…

Miklavž je v Bruslju razveselil pridne slovenske otroke

Včerajšnji večer (30. november 2023) bo mnogim ostal v prijetnem spominu, saj jih je tokrat prvič obdaril pravi samcati Miklavž. Objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slo-Bel.    Tudi starejši otroci, ki so prejšnja leta že prejeli darila…

24. martinovanje v Banjaluki

V nekoliko drugačnem ambientu, a vseeno v dobrem vzdušju in še boljši družbi, so v Društvu Slovencev Republike Srbske Triglav letos že 24. leto zapored praznovali tradicionalno martinovanje. V Mladinskem centru v Banjaluki so se 18.11.2023 zbrali s številnimi starimi…

71. obletnica društva Slovenska vas

Društvo Slovenska vas je 5. novembra 2023 praznovalo 71. obletnico svojega delovanja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o slovesnosti pripravila Kristina Grbec. November v Buenos Airesu, pa mraz kot da bi zima, ki bi se že pred časom morala…

Minister Arčon v Kanalski dolini o čezmejnem sodelovanju in krepitvi slovenstva

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 27. novembra 2023 mudil v Kanalski dolini. Najprej so ga na svojem sedežu v Ovčji vasi sprejeli predstavniki Združenja Don Mario Černet, nato se je v prostorih Slovenskega…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.