Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico, ki je bila 17. aprila 1864 ustanovljena kot »Slovenska Čitavnica v Ajdovšni«, je kasneje nasledila današnja Lavričeva knjižnica.

 

Spodaj objavljamo slavnostni nagovor ministra Arčona. Velja govorjena beseda.

 

Slavnostni nagovor podpredsednika vlade in ministra Mateja Arčona

 

Spoštovani gospe in gospodje, dragi prijatelji,

 

počaščen sem, da ste me danes povabili k slavnostni besedi. Niti slučajno nisem tako prodoren in globok govornik kot je bil dr. Karel Lavrič, ki je na taborih in na številnih drugih prireditvah s svojim glasom navduševal in navdihoval ljudstvo. Mene še danes navdihuje dejstvo, da lahko tudi politik doseže, da se po njemu poimenuje knjižnica. Sicer se mi zdi, da jaz nisem ravno med glavnimi kandidati za kaj takega, ma, kaj veš.

 

V ponedeljek in včeraj sem obiskal dve knjižnici na Koroškem. Eno čisto majhno v Dobrli vasi in eno malo večjo v Celovcu. Obakrat sem se zavedel, kako je knjižnica srce skupnosti. Ne samo kraj, kjer je zbrano znanje. Ne samo največje letališče, kar si ga človek lahko zamisli, ker ga od tam knjige odpeljejo v tisoče svetov. Ampak tudi križišče. Točka, na katero ljudje – družine, starejši, otroci – prihajajo z veseljem in z željo, da se resnično srečajo. Skupnost je tisto, kar so naši predniki, med njimi Lavrič, gradili, ko so ustanavljali čitalnice. In skupnost je tisto, kar še kako potrebujemo tudi danes.

 

Za prihodnost naše družbe in države, za generacije naših otrok si vsi želimo samo najboljše. Ne glede na to, kako razmišljamo o razvoju, vedno pridemo do ugotovitve, da bomo lahko uspešni samo, če bomo krepili znanje. Če bomo ohranjali našo željo po učenju. Podatek, da je bila v lanskem letu skoraj tretjina prebivalcev občin Ajdovščina in Vipava vključenih v Lavričevo knjižnico, pove veliko o knjižnici in njeni sposobnosti povezovanja z ljudmi, pa tudi o prebivalcih tega dela Vipavske doline. Gospodarski razcvet vedno gre z roko v roki s tem, da se ljudje povezujejo, da ohranjajo stik s svojo preteklostjo, s tradicijo. In da ostanejo radovedni.

Minister Matej Arčon

Slovenija je majhen trg, obkroženi smo z veliko večjimi sosedi. V številnih preteklih obdobjih se nam je zgodilo, da so nas preplavili dogodki, na katere nismo imeli nikakršnega vpliva. Tudi danes  nas je marsikdaj strah, ko čez nebo letijo rakete. Kot Slovenec sem ponosen na to, da naša država med velike mednarodne igralce stopa samozavestno. Da znamo zagovarjati humanost, demokracijo, pravičnost, mir in se za te vrednote zavzemati. V našem državnem proračunu v tem trenutku namenjamo toliko denarja za raziskave in razvoj kot nikoli v zgodovini. Prepričan sem, da je to edina pot k varni in svobodni prihodnosti.

 

Ko so domačini med prvo svetovno vojno šli v begunstvo, so knjige iz te knjižnice nesli seboj v Šmarje pri Jelšah. Ko so fašistične reforme prepovedale javno rabo slovenskega jezika, so jih, ob velikem tveganju, skrivali po domovih. In če so naši predniki v najtežjih časih znali razmišljati o izobrazbi in o kulturi, v razmerah, ki so bile, objektivno, veliko težje, kot so današnje, potem tudi mi nimamo izgovora.

 

Ponosen sem tudi, da lahko kot Slovenec kjerkoli, tudi v Bruslju, tudi v New Yorku, govorim v svojem jeziku. Ko odhajam med naše rojake v tujini, se zavem, kako pomembno je to, kako daleč od tega, da bi bilo samoumevno. Naša dolžnost, da ohranimo živ jezik, da ga uveljavimo tudi kot jezik sodobnega digitalnega sveta, kot jezik aktualne znanosti in tehnologije, kot jezik sodobne kulture in umetnosti, kot jezik, ki bo zanimiv in dragocen za naše otroke in mlade, je velika. Vloga knjižnic pri tem pa je neprecenljiva.

 

Artur Lokar je pred skoraj 120 leti na temeljih Lavričeve dediščine ustvaril knjižnico. Tudi zdaj je direktor Artur, tako da s tega vidika očitno nimamo kaj skrbeti. Gospod Artur Lipovž, vam, vsem, nekdanjim direktorjem in vsem zaposlenim v Lavričevi knjižnici iskrene čestitke ob tem jubileju in naj bo vaše delo še naprej takšno kot Lavričevi govori – naj navdušuje in navdihuje ljudi.

 

Spoštovana župana, gospod Tadej Beočanin in gospod Anton Lavrenčič, iskreno upam, da bodo načrti za dograditev ali novogradnjo dobili krila. Ter se bo s tem okronala pozornost in predanost, ki jo obe lokalni skupnosti desetletja izkazujeta do te pomembne ustanove. Spoštovane občanke in občani, slišim, da si boste, kot prvi v Sloveniji lahko kar sami izposojali knjige, takorekoč 24 ur na dan. Ostanite torej aktivni bralci. Ker kdor bere, ta misli. In brez misli ni življenja. Celo v politiki.

 

Vsem želim lep praznični dan in še enkrat hvala, da ga lahko preživljam z vami.

Odprt je javni razpis za Trubarjevo priznanje 2024

Narodna in univerzitetna knjižnica zbira predloge za podelitev Trubarjevega priznanja za dosežke na področju nacionalne pisne kulturne dediščine v Sloveniji. K sodelovanju ste toplo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. JAVNI RAZPIS ZA TRUBARJEVO PRIZANJE 2024 Med mnogimi nalogami, ki…

21 let Folklorne skupine Mladika

Že malo več kot dve desetletji otroci in mladi skupine Mladika uživajo v slovenski folklori in razveseljujejo prireditve Slovencev v Argentini. Vabljeni k branju intervjuja z ustanoviteljico skupine Mirjam Mehle Javoršek, ki ga je za Svobodno Slovenijo izvedla Mariana Poznič.  Kdaj…

Štajerske specialitete v Srbiji navdušile goste prireditve Naše slovenske specialitete

Podružnica iz Kovina Združenja Slovencev Logarska dolina je že sedmič organizirala tradicionalno kulturno prireditev Gastronomski dogodek “Naše slovenske specialitete”. Program je bil organiziran v nedeljo, 1. septembra 2024, ob znamenitem jezeru Kraljevac pri Deliblatu, ki je del istoimenskega naravnega parka.…

Nagradni natečaj za mlade rojake po svetu 2024

Svetovni slovenski kongres je tudi v letu 2024 za mlade pripravil bralno-risalni natečaj. Tokrat so izbrali pravljico “O malem čuku, ki živi v Nuku”, avtorice Helene Janežič, z ilustracijami Polone Kosec.   Sodelovanje na natečaju je omejeno na otroke od 6. do 13.…

Pestro dogajanje v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi

Pestro je tudi v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi. Obiskala sta jih pater Robert Brest, tretja sekretarka na Veleposlaništvu Republike Slovenije v Buenos Airesu Tija Kuhar, praznovali pa so tudi slovenski dan državnosti. Nekaj utrinkov so strnili v…

Štipendije za Slovence v zamejstvu in po svetu za študijsko leto 2024/2025

Javni sklad je objavil javni razpis za dodelitev štipendij za študij v Republiki Sloveniji za Slovence v zamejstvu in Slovence po svetu za študijsko leto 2024/2025. Rok prijave je do vključno 30.9.2024.   Predmet javnega razpisa je prva dodelitev štipendij…

Koline v slovenskih domovih v Argentini

V nedeljo, 7. julija 2024, so slovenske skupnosti v Argentini organizirale koline. Vabljeni k branju prispevkov, ki so jih za Svobodno Slovenijo pripravili v Našem domu San Justo in Hladnikovem domu.   Naš dom San Justo V nedeljo, 7. julija…

Štipendije za tečaje slovenskega jezika - ROK za prijave: 31. avgust 2024

Bi želeli obnoviti, nadgraditi ali pa se začeti učiti slovenski jezik? Tudi letos Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu skupaj z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo ter CMEPIUS-om zamejcem in potomcem slovenskih…

Zimsko taborjenje otrok in mladostnikov Društva Slovencev v Mendozi

Najmlajši člani Društva Slovencev v Mendozi so julija 2024 taborili v slovenski koči “Jože Kastelic” v Los Penitentes. V slovenski koči je zimsko taborjenje med počitnicami organizirala tudi mendoška mladina. Z veseljem z vami delimo prispevek o taborjenju otrok, ki…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.