Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Drugi dan obiska je bil namenjen obisku nekaterih ustanov, ki delujejo v Celovcu. Ministra sta spremljala državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar in generalni konzul Republike Slovenije v Celovcu dr. Anton Novak.

Izjava ministra Arčona

Po zaključku dvodnevnega obiska je minister poudaril, da se v matico vrača z izredno pozitivnimi vtisi: »Vsakič, ko pridem na Koroško imam priložnost srečati ljudi, ki opravljajo svoje poslanstvo z velikim zanosom, na kar smo še kako ponosni. Pomembno se nam zdi, da se tudi iz prve roke seznanimo z izjemnim delom, ki ga opravljajo.« Minister je poudaril tudi pomen ohranjanje slovenskega jezika tako skozi izobraževalno vertikalo, kjer je ključnega pomena, da se kvalitetna ponudba prične že v jaslih, kot tudi v drugih dejavnostih, kjer je slovenščina pogovorni jezik, kot so športne, kulturne in druge. V prihodnje si bo prizadeval, da se uredi ustrezna podpora pripravi izobraževanj za kadre že v predšolski vzgoji.

Srečanje z Romanom Roblekom

Že zjutraj se je minister sestal z Romanom Roblekom, novim glavnim tajnikom Slovenske gospodarske zveze v Celovcu in nekdanjim referentom Slovenskega info-centra v Celovcu. Odigral je pomembno vlogo pri pripravi peticije  o pomanjkljivem izvajanju manjšinskih pravic ter kršitvi načel pravne države v Avstriji, ki so jo Koroški Slovenci uspešno naslovili na Odbor za peticije Evropskega parlamenta. Minister se mu je zahvalil za njegovo prizadevno delo in izrazil zadovoljstvo, da se pobuda nadaljuje. O tem pa se je že včeraj na neformalnem srečanju pogovarjal tudi s predstavniki vseh treh krovnih organizacij.

Minister v vrtcu Sonce

Stavbni kompleks Mladinskega doma

V kompleksu, ki ga je v nadaljevanju obiskal minister, imajo svoje prostore Mladinski dom, Slovenska študijska knjižnica, Vrtec Sonce, Varstvo ABCČ, Slovenski znanstveni inštitut, oddelek Slovenske glasbene šole dežele Koroške, Pisarna Volbankove ustanove, Delovna skupnost za dvo- in večjezične vrtce, Športni center in sedež Košarkarskega kluba KOŠ. Na srečanju, ki so se ga udeležili predstavniki teh ustanov, je uvodoma ministra pozdravila vodja Mladinskega doma in tajnica Slovenskega šolskega društva, pod okriljem katerega deluje dom, Gerlinde Nadrag-Blajs, ki je predstavila razvoj ustanove skozi čas. V nadaljevanju so predstavniki posameznih institucij predstavili svoje aktivnosti in delovanje. Nekaj časa so prisotni na srečanju namenili razpravi o organizaciji in izzivih predšolske vzgoje. Zbrani so imeli priložnost videti tudi nekaj prisrčnih video utrinkov vsakdana vrtca Sonce.

 

Slovensko šolsko društvo deluje z namenom, da podpira in pospešuje predšolsko, šolsko, pošolsko in izvenšolsko vzgojo in izobraževanje med slovensko narodno skupnostjo na Koroškem. Poleg Mladinskega doma vodi in upravlja tudi zasebne dvojezične vrtce v Celovcu, Škofičah in Šentprimožu. Mladiniski dom, ki ima odlično lokacijo, saj se nahaja v neposredni bližini Zvezne gimnazije za Slovence, Zvezne dvojezične trgovske akademije in Javne dvojezične ljudske šole, dijakom ponuja nastanitev, oskrbo, prehrano, med počitnicami pa svoje kapacitete nudi tudi zunanjim gostom. Predstavil se je tudi slovenski znanstveni inštitut, ki hrani bogat arhiv in se ukvarja predvsem z zgodovino in kulturo spominjanja ter etno-sociologijo. Volbankova ustanova, katere pisarna se nahaja v domu, je bila ustanovljena z namenom podpiranja projektov s težiščem na jeziku in mladini. Izvajajo projekte Pisana promlad, Glasbena promlad, Filmska in medijska promlad in Govorniška promlad. V okviru doma deluje tudi glasbena šola, oddelek Slovenske glasbene šole dežele Koroške, ki ima več kot 450 učencev in 20 učiteljev, prirejajo vrsto prireditev in se udeležujejo tekmovanj. Košarkarski klub Koš je izredno aktiven na športnem področju. Uspešni so pri vključevanju mladih, imajo namreč kar 9 naraščajskih skupin, odlikuje pa jih tudi dosledna uporaba slovenskega jezika pri aktivnostih kluba. Članska ekipa tekmuje v drugi zvezni ligi v Avstriji, ki je najvišja liga za neprofesionalne klube.

 

V nadaljevanju so ministra popeljali tudi po prostorih nekaterih ustanov. Najprej so ga z dvema lepima slovenskima pesmima sprejeli otroci Otroškega vrtca Sonce. Minister je obiskal tudi prostore Varstva ABCČ, ki skrbi za popoldansko varstvo praviloma izključno v slovenskem jeziku za šolarje dvojezične ljudske šole. Imajo štiri skupine in več kot 90 otrok, ki so stari med 6 in 10 let. Svoj obisk te pomembne ustanove v glavnem mestu Koroške je minister sklenil v  prostorih Slovenske študijske knjižnice Celovec. Ta največja slovenska knjižnica v Avstriji ima kar 1200 članov, prek 145.000 knjižničnih enot, ki se vsak teden obogati z novostmi, vodijo pa tudi odličen projekt Miška Miša, ki privablja otroke k branju.

Slovenski atletski klub

Pot je ministra v nadaljevanju vodila še k eni izredno pomembni športni organizaciji v Celovcu. Na svojem stadionu, ki lahko gosti kar dva tisoč gledalcev, so ministra sprejeli predstavniki Slovenskega atletskega kluba (SAK). Predsednik kluba Marko Wieser in generalni sekretar Silvo Kumer sta predstavila zgodovino kluba, ki je bil ustanovljen leta 1970 in je zaznamovan tudi z aktivnim prizadevanjem za manjšinske pravice. Kot sta povedala, danes v okviru kluba deluje 25 ekip, v katere je vključeno 305 aktivnih igralcev, starih med 6 in 32 let, ki jih vodi 31 trenerjev. Sicer je v klub, ki je po velikosti in uspehu tretji na avstrijskem Koroškem, vključenih 1100 članov. Slovenstvo je razvidno povsod, dosledno namreč uporabljajo dvojezične napise, klub pa nosi tudi barve slovenske zastave. Kot so poudarili se zadnje obdobje soočajo z izzivom, kako pridobiti ustrezno usposobljene dvojezične trenerje in druge sodelavce. Želijo pa si tudi čimprejšnje sanacije infrastrukture, ki jim jo je pred leti uničil požar.

Vabljeni na sejem zaposlitvenih priložnosti v Sloveniji

Vabljeni na Sejem zaposlitvenih priložnosti v Sloveniji, ki bo v četrtek, 9. maja 2024, od 10. do 18. ure na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.   Gre za enega izmed največjih zaposlitveno-kariernih dogodkov pri nas. K udeležbi ste lepo vabljeni tudi…

Izšla je majska številka otroške revije Pastirček

Izšla je majska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici. Nova številka 9 (šolsko leto 2023/2024) je kakor prejšnje izdaje polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani revije krasijo otroške risbe…

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.