Odsek za zgodovino in etnografijo pri Narodni inštudijski knjižnici v Trstu (OZE NŠK) se je tudi letos vključil v Dneve evropske kulturne dediščine. Ob 100-letnici požiga Narodnega doma je OZE predstavil projekt Narodni dom 2.0. Ob pomembni stoletnici ND je NŠK povabila učence osnovnih, srednjih in višjih šol s Tržaškega na obisk Odseka za zgodovino in etnografijo.
Ker so sicer šole omejile ali odpovedale vse izredne dejavnosti zunaj šolskih prostorov zaradi pandemije, so pri Odseku pripravili video predavanje o Narodnem domu in dejavnosti, ki so v njem potekale v začetku 20. stoletja, ter vendarle obiskovali nekaj šol, kjer je bil obisk dovoljen. Predavanje koordinatorke projekta pri Narodni in študijski knjižnici, Gabriele Caharija in Štefana Čoka, si je ogledalo 20 razredov večstopenjskih šol.
Predavanja in obiski pa so imeli cilj, da so si učenci in dijaki zamislili nove dejavnosti v pomembni stavbi, kar so ustvarili z risbami in zapisi. Skupaj se je zbralo več kot 28 ekipnih risb, ki so jih učenci posameznih razredov izdelali skupaj in si tako v prerezu zamislili konkretne vsebine Narodnega doma v veline vseh njegovih nadstropij. Zbralo se je tudi nekaj predlogov v pisni obliki in avdiovizualni - instapoetry - prispevek. Sodelovalo je dvanajst osnovnih šol, štiri nižje srednje šole in tri višješolski zavodi.
Iz celotnega ustvarjanja je tako nastala razstava likovnih, pisnih in virtualnih izdelkov šolske mladine na Tržaškem z naslovom Narodni dom 2.0. Razstava bo do 31. oktobra na ogled v Oddelku za mlade bralce v Narodnem domu in na glavnem sedežu Narodne in študijke knjižnice v Ul. S. Francesco 20 v Trstu.
Zaradi koronavirusnih predpisov je odprtje razstave potekalo v virtualni obliki, in sicer z videoposnetkom. S svojimi pozdravi so pred preletom nad ilustracijiami in zapisi sodelovali predsednica SKGZ Ksenija Dobrila, predsednik SSO Walter Bandelj in predsednica NŠK Mariza Škerk. Povezava na posnetek, pri nastanku katerega so sodelovali tudi sodelavci NŠK Štefan Čok, Ivana Soban in Martina Humar, je objavljena na spletni strani www.knjiznica.it in na FB strani Narodne in študijske knjižnice.
Poleg projekta, ki je temeljil na sodelovanju z mladimi, so na Odseku za zgodovino in etnografijo pri NŠK izvajali tudi koordinacijo med društvi in ustanovami, ki so se s svojimi projekti in dejavnostmi pridružile Dnevom evropske kulturne dediščine (DEKD).
Sodelovali so:
SKD Igo Gruden iz Nabrežine s tradicijo zbobovskega petja in poklonom profesorju Sergiju Radoviču, koncert je potekal v občinski telovadnici v Nabrežini dne, 4. oktobra 2020;
Ribiški muzej iz Križa z dnevom odprtih vrat in predavanjemo ribištvu, potapljačih, šavornantih, pomorščakih, slikarih, romarjih in ladjarjih kraškega Primorja, ki sta potekala 9. oktobra 2020;
SKD Valentin Vodnik iz Doline s filmom o vodnih virih v Dolini, ki so ga predvajali dne 9. oktobra 2020 v prostorih SKD Valentin Vodnik v Dolini;
Razstave Morje - naše življenje: spomini nabrežinske ribiške družine,v organizaciji Zveze slovenskih kulturnih društev (ZSKD) v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem, ki je na ogled v Skladišču 26 v Starem pristaniču v Trstu do 31. Oktobra 2020 - več informacij na www.zskd.eu
Inštitut za slovensko kulturo iz Špetra s sodelavci (Etnografski muzej v Bardu, Muzej rezijanskih ljudi v Solbici, Pričevanja kmečke kulture, Prosnid - Državna dvojezična šola "Pavel Petričič"s Špetra, Združenje don Mario Cernet z Ovčje vasi, - Slovensko kulturno središče Planika, z Ukev), ki so na spletu predstavili ljudske zgodbe, umetnostne spomenike in muzejske zbirke naselitvenega prostora Videnske pokrajine od Kanalske doline do Benečije - več informacij na www.mismotu.it.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.