Odsek za zgodovino in etnografijo pri Narodni inštudijski knjižnici v Trstu (OZE NŠK) se je tudi letos vključil v Dneve evropske kulturne dediščine. Ob 100-letnici požiga Narodnega doma je OZE predstavil projekt Narodni dom 2.0. Ob pomembni stoletnici ND je NŠK povabila učence osnovnih, srednjih in višjih šol s Tržaškega na obisk Odseka za zgodovino in etnografijo.

 

Ker so sicer šole omejile ali odpovedale vse izredne dejavnosti zunaj šolskih prostorov zaradi pandemije, so pri Odseku pripravili video predavanje o Narodnem domu in dejavnosti, ki so v njem potekale v začetku 20. stoletja, ter vendarle obiskovali nekaj šol, kjer je bil obisk dovoljen. Predavanje koordinatorke projekta pri Narodni in študijski knjižnici, Gabriele Caharija in Štefana Čoka, si je ogledalo 20 razredov večstopenjskih šol.

 

Predavanja in obiski pa so imeli cilj, da so si učenci in dijaki zamislili nove dejavnosti v pomembni stavbi, kar so ustvarili z risbami in zapisi. Skupaj se je zbralo več kot  28 ekipnih risb, ki so jih učenci posameznih razredov izdelali skupaj in si tako v prerezu zamislili konkretne vsebine Narodnega doma v veline vseh njegovih nadstropij. Zbralo se je tudi nekaj predlogov v pisni obliki in avdiovizualni - instapoetry - prispevek.  Sodelovalo je dvanajst osnovnih šol, štiri nižje srednje šole in tri višješolski zavodi.

 

Iz celotnega ustvarjanja je tako nastala razstava likovnih, pisnih in virtualnih izdelkov šolske mladine na Tržaškem z naslovom Narodni dom 2.0. Razstava bo do 31. oktobra na ogled v Oddelku za mlade bralce v Narodnem domu in na glavnem sedežu Narodne in študijke knjižnice v Ul. S. Francesco 20 v Trstu.

 

Zaradi koronavirusnih predpisov je odprtje razstave potekalo v virtualni obliki, in sicer z videoposnetkom. S svojimi pozdravi so pred preletom nad ilustracijiami in zapisi sodelovali predsednica SKGZ Ksenija Dobrila, predsednik SSO Walter Bandelj in predsednica NŠK Mariza Škerk. Povezava na posnetek, pri nastanku katerega so sodelovali tudi sodelavci NŠK Štefan Čok, Ivana Soban in Martina Humar, je objavljena na spletni strani www.knjiznica.it in na FB strani Narodne in študijske knjižnice.

 

Poleg projekta, ki je temeljil na sodelovanju z mladimi, so na Odseku za zgodovino in etnografijo pri NŠK izvajali tudi koordinacijo med društvi in ustanovami, ki so se s svojimi projekti in dejavnostmi pridružile Dnevom evropske kulturne dediščine (DEKD).

Plakat: Narodni dom 2.0.

Sodelovali so:

 

SKD Igo Gruden iz Nabrežine s tradicijo zbobovskega petja in poklonom profesorju Sergiju Radoviču, koncert je potekal v občinski telovadnici v Nabrežini dne, 4. oktobra 2020;

 

Ribiški muzej iz Križa z dnevom odprtih vrat in predavanjemo ribištvu, potapljačih, šavornantih, pomorščakih, slikarih, romarjih in ladjarjih kraškega Primorja, ki sta potekala 9. oktobra 2020;

 

SKD Valentin Vodnik iz Doline s filmom o vodnih virih v Dolini, ki so ga predvajali dne  9. oktobra 2020 v prostorih SKD Valentin Vodnik v Dolini;

 

Razstave Morje - naše življenje: spomini nabrežinske ribiške družine,v organizaciji Zveze slovenskih kulturnih društev (ZSKD) v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem, ki je na ogled v Skladišču 26 v Starem pristaniču v Trstu do 31. Oktobra 2020 - več informacij na www.zskd.eu

 

Inštitut za slovensko kulturo iz Špetra s sodelavci (Etnografski muzej v Bardu, Muzej rezijanskih ljudi v Solbici, Pričevanja kmečke kulture, Prosnid - Državna dvojezična šola "Pavel Petričič"s Špetra, Združenje don Mario Cernet z Ovčje vasi, - Slovensko kulturno središče Planika, z Ukev), ki so na spletu predstavili ljudske zgodbe, umetnostne spomenike in muzejske zbirke naselitvenega prostora Videnske pokrajine od Kanalske doline do Benečije - več informacij na www.mismotu.it.

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.