misliti * raziskovati * ustvarjati * spoštovati

 

Slovenska matica je bila na pobudo mariborskih rodoljubov ustanovljena 4. februarja 1864 s prostovoljnimi prispevki izobražencev, trgovcev in podjetnikov z namenom, da bi v slovenskem jeziku tiskala zahtevnejša dela z različnih področij, dvigovala raven izobraženosti in znanja ter ustvarjala slovensko izrazoslovje za različne stroke. V času, ko je večina Slovencev še odhajala študirat na Dunaj, je prav Slovenska matica dala pobudo za ustanovitev Univerze v Ljubljani in Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Dan ustanovitve Slovenske matice tako predstavlja simbol vizionarskih začetkov jezikovnega, kulturnega in znanstvenega prebujenja pri nas. Prožno odzivajoč se na potrebe časa, a zvesta svojemu jedru Matica že 157 let uresničuje svoje poslanstvo širjenja védenja in znanja. Danes je Slovenska matica založba, ki skrbi za izdajanje pomembnih knjig s področij leposlovja, humanistike in znanosti, obenem pa je tudi znanstvena in kulturna institucija, ki prireja simpozije o najrazličnejših problemih slovenske kulture in družbe. Njeni člani so ugledne osebnosti z različnih področij ustvarjanja in raziskovanja, profesorji, doktorji in akademiki.

 

V letu 2019 je Slovenska matica dobila tudi Klub mladih, ki povezuje vedoželjne in razmišljujoče dijake in študente, in prav njim posvečamo natečaj, s katerim želimo počastiti dan ustanovitve tega našega pomembnega kulturnega in znanstvenega združenja.

 

 

Tema natečaja: Kdo ve ?

 

V negotovem času, ki ga ob tehnološki revoluciji globoko zaznamuje epidemija bolezni covid-19, se na novo postavlja in preizprašuje tudi status védenja in z njim povezane avtoritete. Kako zbirati in izbirati informacije, kako jih oblikovati v smiselno celoto, ki pomaga razumeti, živeti in se konstruktivno odzivati na dogajanje? Na koga se opreti, komu verjeti? Kako črpati iz lastnega znanja in intuicije ter kako naposled delovati kot gradniki prihodnosti z bogatim notranjim življenjem in jasnim mestom v družbi? Sodelujoči avtorji se lahko pri snovanju besedil naslonijo na delo Hotena nevednost Tomaža Grušovnika, ki je izšlo v zbirki Slovenska filozofska misel pri Slovenski matici in ki razmišlja o razlogih, zakaj se tako radi izogibamo resnici.

 

Pogoji sodelovanja in rezultati natečaja

 

Na natečaju lahko sodelujejo dijaki in študenti iz Slovenije in zamejstva z izvirnim besedilom na izbrano temo, ki je napisano v slovenskem jeziku in obsega od 8.000 do 10.000 znakov s presledki. Prispevke pošljite do 5. aprila 2021 na naslov Slovenska matica, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana s pripisom

»Za natečaj«. Besedila naj bodo označena s šifro, v ločeni kuverti pa priložite izpolnjen prijavni obrazec. Eseje bo presojala strokovna komisija v sestavi prof. dr. Edvard Kovač (predsednik), dr. Gašper Pirc in mag. Jernej Šček. Komisija bo izbrala najboljša eseja v dveh kategorijah: dijaki in študenti. Obvestilo o zmagovalnih esejih bomo razširili s pomočjo družbenih omrežij Slovenske matice in Slovenskega filozofskega društva. Nagrajena avtorja bosta prejela paket petih knjig iz Filozofske knjižnice in Slovenske filozofske misli po lastnem izboru, nagrajeni besedili pa bosta objavljeni v reviji Anthropos in v Glasniku Slovenske matice. Objavi besedil bosta honorirani. Vsi sodelujoči avtorji bodo sprejeti v Klub mladih Slovenske matice, s tem pa bodo med drugim deležni tudi posebnih ugodnosti pri nakupu Matičinih knjig.

Natecaj-za-mlade-Slovenske-matice-

Občni zbor in velikonočni prazniki v San Martinu

Tudi letos so v Slovenskem domu San Martin v Argentini skupaj lepo praznovali Veliko noč in se na svoje domove vrnili blagoslovljeni in s prenovljenim namenom biti boljši. Prispevek o praznovanju je za Svobodno Slovenijo pripravila Lučka Makek. Na cvetno nedeljo,…

Slovensko-japonska prijateljska skupina je proslavila praznik cvetočih češenj

Slovensko-japonska prijateljska skupina se je konec marca zbrala v parku Shiba, da proslavi praznik cvetočih češenj. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Jelisava Dobovšek Sethna. Pikinik smo pripravili skupaj s člani Slovensko-japonskega poslovnega sveta, ki so poskrbeli za tradicionalno japonsko pakirano…

Slovenski Veliki teden v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu

Tudi letos so v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu potekali obredi svetega velikonočnega tridnevja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svobodna Slovenija.   VELIKI ČETRTEK Spomin na zadnjo večerjo je potekal v pripravi mladih: njihovo petje je…

Odprte so prijave na poletno šolo »Slovenščina malo drugače«

Združenje Slovenska izseljenska matica tudi letos organizira poletno šolo “Slovenščina malo drugače” za otroke in mladostnike slovenskega porekla, ki živijo v tujini. Spodaj objavljamo vabilo Združenja SIM. POLETNA ŠOLA »SLOVENŠČINA MALO DRUGAČE«Živjo, poletje je seveda čas za počitnice in zabavo. Z nami…

Obisk slovenskih zdravstvenih delavcev v Beogradu

Prejšnji teden je potekalo prisrčno srečanje slovenskih zdravnikov s kolegi iz Srbije in predstavniki slovenskih društev v Srbiji. Zavod za zdravstveno varstvo železničarjev Srbije je gostil slovenske kolege, ki so bili v Beogradu v okviru turističnega ogleda srbske prestolnice. Prispevek…

Srečanje slovenskih poslovnih organizacij v São Paulu

Prejšnji teden, 5. aprila 2024, je pod okriljem SGBN v brazilskem São Paulu potekalo trilateralno srečanje poslovnih organizacij Slovenske globalne poslovne povezave (SGBN), Slovensko argentinske gospodarske zbornice (SLOAR) in Gospodarske zbornice Slovenija-Brazilija (SLOBRAZ).   Na srečanju so bili prisotni predsednik…

Projekt "Preberi knjigo, spoznaj slovenskega avtorja" je odlično uspel

Projekt Preberi knjigo, spoznaj slovenskega avtorja, ki ga je v sodelovanju z Državnim tehničnim zavodom Alessandro Volta organiziral Centro Italiano Femminile (CIF) iz Trsta, je odlično uspel. Poročilo o projektu je pripravila Elena Cerkvenič Grill. 25. januarja sta novinar Ivo Jevnikar…

Obisk ministra Arčona pri slovenski manjšini na Hrvaškem

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v ponedeljek, 8. aprila 2024, mudil na Hrvaškem. O stvarnosti in izzivih se je pogovarjal z vodstvom krovne organizacije Zveze slovenskih društev na Hrvaškem, se srečal s predsednikom…

Začetek pouka v argentinskih sobotnih šolah

V soboto, 16. marca 2024, so se slovenske osnovnošolske družine zbrale v Slovenski hiši v Buenos Airesu, da bi z zahvalno sveto mašo skupaj začeli novo šolsko leto. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svoboda Slovenija. Najprej nam je…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.