misliti * raziskovati * ustvarjati * spoštovati

 

Slovenska matica je bila na pobudo mariborskih rodoljubov ustanovljena 4. februarja 1864 s prostovoljnimi prispevki izobražencev, trgovcev in podjetnikov z namenom, da bi v slovenskem jeziku tiskala zahtevnejša dela z različnih področij, dvigovala raven izobraženosti in znanja ter ustvarjala slovensko izrazoslovje za različne stroke. V času, ko je večina Slovencev še odhajala študirat na Dunaj, je prav Slovenska matica dala pobudo za ustanovitev Univerze v Ljubljani in Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Dan ustanovitve Slovenske matice tako predstavlja simbol vizionarskih začetkov jezikovnega, kulturnega in znanstvenega prebujenja pri nas. Prožno odzivajoč se na potrebe časa, a zvesta svojemu jedru Matica že 157 let uresničuje svoje poslanstvo širjenja védenja in znanja. Danes je Slovenska matica založba, ki skrbi za izdajanje pomembnih knjig s področij leposlovja, humanistike in znanosti, obenem pa je tudi znanstvena in kulturna institucija, ki prireja simpozije o najrazličnejših problemih slovenske kulture in družbe. Njeni člani so ugledne osebnosti z različnih področij ustvarjanja in raziskovanja, profesorji, doktorji in akademiki.

 

V letu 2019 je Slovenska matica dobila tudi Klub mladih, ki povezuje vedoželjne in razmišljujoče dijake in študente, in prav njim posvečamo natečaj, s katerim želimo počastiti dan ustanovitve tega našega pomembnega kulturnega in znanstvenega združenja.

 

 

Tema natečaja: Kdo ve ?

 

V negotovem času, ki ga ob tehnološki revoluciji globoko zaznamuje epidemija bolezni covid-19, se na novo postavlja in preizprašuje tudi status védenja in z njim povezane avtoritete. Kako zbirati in izbirati informacije, kako jih oblikovati v smiselno celoto, ki pomaga razumeti, živeti in se konstruktivno odzivati na dogajanje? Na koga se opreti, komu verjeti? Kako črpati iz lastnega znanja in intuicije ter kako naposled delovati kot gradniki prihodnosti z bogatim notranjim življenjem in jasnim mestom v družbi? Sodelujoči avtorji se lahko pri snovanju besedil naslonijo na delo Hotena nevednost Tomaža Grušovnika, ki je izšlo v zbirki Slovenska filozofska misel pri Slovenski matici in ki razmišlja o razlogih, zakaj se tako radi izogibamo resnici.

 

Pogoji sodelovanja in rezultati natečaja

 

Na natečaju lahko sodelujejo dijaki in študenti iz Slovenije in zamejstva z izvirnim besedilom na izbrano temo, ki je napisano v slovenskem jeziku in obsega od 8.000 do 10.000 znakov s presledki. Prispevke pošljite do 5. aprila 2021 na naslov Slovenska matica, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana s pripisom

»Za natečaj«. Besedila naj bodo označena s šifro, v ločeni kuverti pa priložite izpolnjen prijavni obrazec. Eseje bo presojala strokovna komisija v sestavi prof. dr. Edvard Kovač (predsednik), dr. Gašper Pirc in mag. Jernej Šček. Komisija bo izbrala najboljša eseja v dveh kategorijah: dijaki in študenti. Obvestilo o zmagovalnih esejih bomo razširili s pomočjo družbenih omrežij Slovenske matice in Slovenskega filozofskega društva. Nagrajena avtorja bosta prejela paket petih knjig iz Filozofske knjižnice in Slovenske filozofske misli po lastnem izboru, nagrajeni besedili pa bosta objavljeni v reviji Anthropos in v Glasniku Slovenske matice. Objavi besedil bosta honorirani. Vsi sodelujoči avtorji bodo sprejeti v Klub mladih Slovenske matice, s tem pa bodo med drugim deležni tudi posebnih ugodnosti pri nakupu Matičinih knjig.

Natecaj-za-mlade-Slovenske-matice-

Izšla je septembrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je septembrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Septembrska izdaja je prva številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Kakor prejšnje izdaje je polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in…

Minister Arčon na predstavitvi izseljenske kulturne dediščine iz Bethlehema (ZDA)

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 9. septembra 2024 v Evangeličanskem centru Murska Sobota udeležil in zbrane nagovoril na dogodku ob javni predstavitvi zbirke arhivskega gradiva in predmetov, ki so bili…

Na Goriškem nov bibliobus

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 2. septembra 2024, na prvi šolski dan, udeležil in zbrane pozdravil na slovesnosti ob prevzemu novega bibliobusa Goriške knjižnice Franceta Bevka Nova Gorica. Nov bibliobus bo…

Likovna kolonija Društva Slovencev Martin Krpan iz Smedereva

Konec avgusta je na obrežju Donave v bližini Kovina potekala Likovna kolonija »SUSRET 2«, posvečena medgeneracijskemu sodelovanju in ustvarjanju. Kolonija, ki jo organizira Društvo Slovencev Martin Krpan iz Smedereva, je tudi letos združila mlade umetnike iz Smedereva, Čačka, Vršca in…

Prireditev ob Dnevu Imigrantov v Argentini

4. septembra obhajajo v Argentini Dan Imigrantov. Colegio Esloveno Anton Martin Slomšek iz Mendoze je ob tej priložnosti pripravil posebno prireditev, saj so vsi ustanovitelji kolegija potomci slovenskih priseljencev. Zato se na ta dan poudarijo spomini in zavest od kod…

Zaključen 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla v BiH

Od 29. do 31. avgusta 2024 je na planinskem domu Bočica pri Kaknju potekal 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla, ki ga je organiziralo Društvo meščanov slovenskega porekla Jožef Špringer iz Kaknja. Ta tradicionalni dogodek, ki se odvija že…

Odprt je javni razpis za Trubarjevo priznanje 2024

Narodna in univerzitetna knjižnica zbira predloge za podelitev Trubarjevega priznanja za dosežke na področju nacionalne pisne kulturne dediščine v Sloveniji. K sodelovanju ste toplo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. JAVNI RAZPIS ZA TRUBARJEVO PRIZANJE 2024 Med mnogimi nalogami, ki…

21 let Folklorne skupine Mladika

Že malo več kot dve desetletji otroci in mladi skupine Mladika uživajo v slovenski folklori in razveseljujejo prireditve Slovencev v Argentini. Vabljeni k branju intervjuja z ustanoviteljico skupine Mirjam Mehle Javoršek, ki ga je za Svobodno Slovenijo izvedla Mariana Poznič.  Kdaj…

Štajerske specialitete v Srbiji navdušile goste prireditve Naše slovenske specialitete

Podružnica iz Kovina Združenja Slovencev Logarska dolina je že sedmič organizirala tradicionalno kulturno prireditev Gastronomski dogodek “Naše slovenske specialitete”. Program je bil organiziran v nedeljo, 1. septembra 2024, ob znamenitem jezeru Kraljevac pri Deliblatu, ki je del istoimenskega naravnega parka.…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.