Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch je danes, 24. julija, na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu sprejela štipendiste Ameriško-slovenske izobraževalne fundacije (ASEF) slovenskega rodu, ki te dni v Sloveniji nabirajo nova znanja in izkušnje.

 

Poleg treh štipendistov iz ZDA in Argentine so se današnjega srečanja udeležili predstavniki organizacije ASEF na čelu z enim od ustanoviteljev, članom odbora direktorjev in izrednim profesorjem na Univerzi Stanford v ZDA dr. Juretom Leskovcem, ASEF mentorjem prof. dr. Jernejem Uletom, profesor molekularne nevroznanosti na University College London (UCL) (mentor letošnje štipendistke, ki namerava preko ASEF štipendijskega programa na raziskovalni obisk v Veliko Britanijo) ter doc. asist. dr. Jernejem Kovačem z Medicinske fakultete v Ljubljani (mentor letošnjega štipendista iz ZDA). Sprejemu  je sledila novinarska konferenca, na kateri je dr. Jure Leskovec predstavil štipendijske programe ASEF, ki jih sofinancira tudi urad, pomen izmenjav in izkušnje ASEF mentorja je predstavil prof. dr. Ule. Po koncu novinarske konference pa so mladi štipendisti še sami strnili svoje vtise iz izmenjave ter vizijo slovenstva doma in po svetu.

 

Ministrica dr. Helena Jaklitsch je zbrane pozdravila in poudarila, da je vesela, da se je lahko danes srečala z ASEF štipendisti, mladimi, ki prihajajo iz različnih koncev sveta v Slovenijo nabirat izkušnje. Poudarila je: »To je odličen in zelo pomemben način povezovanja. Ena skrb urada je iskanje načinov, kako podpreti vse možne oblike tega povezovanja in tudi vračanja Slovencev, ki živijo in ustvarjajo po svetu v Slovenijo. V času COVID krize se je izkazalo tudi bistveno povezovanje tako slovenskih raziskovalcev, profesorjev in pa tudi drugih strokovnjakov po svetu, ki delujejo na univerzah, inštitutih in s svojim bogatim znanjem lahko ogromno doprinesejo tudi razvoju potencialov Slovenije kot take.«

 

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija si prizadeva za »kroženje možganov« med Slovenijo in ZDA oziroma tujino. Fundacija vključuje mrežo 50 aktivnih slovenskih intelektualcev in profesorjev po 45 univerzah v ZDA, Kanadi, Avstraliji, Veliki Britaniji, Avstriji, Danski in na Novi Zelandiji ter vsaj 20 profesorjev in podjetnikov v Sloveniji. Do leta 2019 je omogočil izmenjave 95 štipendistom.

 

S štipendijami za potomce slovenskih izseljencev iz ZDA in drugih držav, ki prihajajo v Slovenijo na 10-tedenski raziskovalni obisk ali na obisk podjetja dajejo priložnost za napredovanje v karieri in osebno rast, ob tem pa seveda tudi spoznavajo domovino svojih prednikov in vzpostavljajo nove povezave, ki se ohranijo ter nadaljujejo tudi po izvedenem obisku.

 

V letu 2020 je bilo v okviru ASEF štipendijskega programa izbranih 10 izjemnih mladih posameznikov slovenskih korenin, ki živijo v tujini. Trije štipendisti, dva iz ZDA in ena iz Argentine, so trenutno v Sloveniji, sedem štipendistov pa namerava priti na raziskovalni obisk v jesenskih in zimskih mesecih.

 

Dr. Jure Leskovec je izpostavil pomen programov štipendiranja za omogočanje mladim slovenskih korenin, da še bolje spoznajo in se vključijo v družbo v Sloveniji: »Lepa statistika je, da približno četrtina naših štipendistov ohrani trdno vez, mnogi se v Slovenijo potem tudi preselijo, tukaj delajo, študirajo in na ta način spet povezujemo Slovence po svetu.« Na koncu je poudaril, da jih veseli, da delo z uradom poteka tako dobro: »Zelo smo veseli in hvaležni za dobre odnose in za vso podporo in razumevanje, ki ga dobimo na uradu in upamo, da bomo lahko še naprej sodelovali, spodbujali kroženje znanja, dajali priložnosti mladim in spodbujali slovenstvo doma in po svetu.«

 

Dr. Jernej Ule je izpostavil viden rezultat kroženja znanja. Lansko leto je namreč v sodelovanju University College London in Kemijskega inštituta v Ljubljani pridobil prestižen projekt Evropskega raziskovalnega sklada, kar mu bo v prihodnjih petih letih omogočilo zaposlitev kar osmih ljudi v laboratoriju v Sloveniji.

 

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Minister Matej Arčon pri slovenski manjšini v Celovcu

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Drugi dan obiska je bil namenjen obisku nekaterih ustanov, ki delujejo v Celovcu.…

Minister Arčon v Selah in Dobrli vasi na avstrijskem Koroškem

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Ministra je spremljala državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu…

Srečanje predstavnika SGBN z argentinsko zunanjo ministrico

V torek, 16.4.2024, se je argentinska ministrica za zunanje zadeve Diana Mondino na seji odbora FIESP (Federacija industrij zvezne države São Paulo) v brazilskem São Paulu srečala s soustanoviteljem SGBN in predstavnikom slovenske poslovne diaspore v Latinski Ameriki, dr. Štefanom…

Občni zbor in velikonočni prazniki v San Martinu

Tudi letos so v Slovenskem domu San Martin v Argentini skupaj lepo praznovali Veliko noč in se na svoje domove vrnili blagoslovljeni in s prenovljenim namenom biti boljši. Prispevek o praznovanju je za Svobodno Slovenijo pripravila Lučka Makek. Na cvetno nedeljo,…

Slovensko-japonska prijateljska skupina je proslavila praznik cvetočih češenj

Slovensko-japonska prijateljska skupina se je konec marca zbrala v parku Shiba, da proslavi praznik cvetočih češenj. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Jelisava Dobovšek Sethna. Pikinik smo pripravili skupaj s člani Slovensko-japonskega poslovnega sveta, ki so poskrbeli za tradicionalno japonsko pakirano…

Slovenski Veliki teden v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu

Tudi letos so v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu potekali obredi svetega velikonočnega tridnevja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svobodna Slovenija.   VELIKI ČETRTEK Spomin na zadnjo večerjo je potekal v pripravi mladih: njihovo petje je…